• یکشنبه ۷ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۳
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 975-1676-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

/38 سال با جهاد دانشگاهی/

معاون فرهنگی جهاددانشگاهی خوزستان:
تصمیم‌گیران حوزه فرهنگ كشور بر ظرفیت‌های جهاددانشگاهی تكیه كنند

معاون فرهنگی سازمان جهاد دانشگاهی خوزستان با اشاره به توانمندی‌های موجود در جهاد دانشگاهی در حوزه فرهنگی، گفت: قانون‌گذاران و تصمیم‌گیران حوزه فرهنگ كشور هرچه بیشتر بر ظرفیت‌های فرهنگی جهاد دانشگاهی تكیه كنند.

محمدامین صالحی‌نژاد در گفت‌وگو با ایسنا - منطقه خوزستان با اشاره به اقدامات انجام شده در معاونت فرهنگی این سازمان در سال 1396، اظهار کرد: در سالی كه گذشت فعالیت‌های خوبی در معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی خوزستان انجام شد كه مهم‌ترین آن، راه‌اندازی مجدد مركز افكارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا)، سازمان قرآنی دانشگاهیان و مركز روایت‌پژوهی دفاع مقدس بود.

وی افزود: با توجه به اهمیت سنجش افكار عمومی و تاثیر آن بر تصمیم‌گیری‌های كلان مدیریتی و نیازی كه در این زمینه در استان خوزستان احساس ‌شد، از شهریورماه سال گذشته راه‌اندازی مجدد مركز افكارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) در جهاد دانشگاهی خوزستان در دستور كار قرار گرفت و نخستین پروژه این مركز نیز با عنوان "سنجش ذائقه گردشگری مردم در استان خوزستان" در شهریورماه با موفقیت به انجام رسید.

صالحی‌نژاد تصریح كرد: در شش ماه دوم سال گذشته 17 پروژه افكارسنجی توسط این مركز در استان خوزستان اجرایی شد و نتایج آن به صورت كاملا محرمانه در اختیار كارفرماهای مرتبط قرار گرفت. این مركز در استان خوزستان به مجموعه‌ای امین تبدیل شده و چندین پروژه افكارسنجی با عناوین مختلف نیز در سال جاری برای دستگاه‌های دولتی انجام شده است. از جمله پروژه‌های مهمی كه در سال گذشته انجام شد، افكارسنجی از زائران اربعین در مرزهای شلمچه و چذابه و همچنین نیازسنجی فرهنگی و اجتماعی دانشجویان بود كه خروجی این پروژه‌ها می‌تواند در تصمیم‌گیری‌های مدیریتی موثر باشد.

معاون فرهنگی سازمان جهاد دانشگاهی خوزستان خاطرنشان‌كرد: در بسیاری از جلسات و نشست‌های مدیریتی استان شاهد هستیم كه به صورت كیفی اظهارنظر می‌شود و طبیعی است كه در چنین شرایطی، نمی‌توان انتظار داشت كه تصمیم درستی اتخاذ شود. این در حالی است كه اگر پیش از تصمیم‌گیری، برآورد درستی نسبت به شرایط حاكم بر جامعه هدف، به‌ویژه در حوزه فرهنگ، داشته باشیم، تصمیم‌گیری‌های بهتری اتخاذ خواهد شد. مركز افكارسنجی جهاد دانشگاهی خوزستان در این مورد می‌تواند به سیستم مدیریتی استان بسیار كمك كند.

صالحی‌نژاد تاكید كرد: با وجود اهمیت افكارسنجی و پایش نظرات مردم، هنوز شاهد هستیم كه بخشی از مدیران كشور و استان خوزستان، اهمیت این مقوله را آنگونه كه باید درك نكرده‌اند و در نتیجه كمتر به مقوله افكارسنجی اهمیت می‌دهند. بخش دیگری از مدیران نیز در برخورد با نتیجه تحلیل نظرات مردم، واكنش منفی نشان می‌دهند و همیشه انتظار دارند نتایج پایش‌ها، مثبت باشد. طبیعی است تا زمانی كه افكار جامعه به‌خوبی رصد نشود، تصمیم‌‌گیری‌های درستی نیز انجام نمی‌شود و شاهد اقدامات آنی و پر از خطا خواهیم بود.

وی ادامه داد: سازمان قرآنی دانشگاهیان جهاد دانشگاهی خوزستان نیز از سال 1396 فعالیت خود را آغاز كرده است و با هدف توسعه فعالیت‌های قرآنی و ترویج سبك زندگی اسلامی در جامعه دانشگاهی، برنامه‌های خوبی در حال اجرا دارد. این سازمان می‌تواند حلقه اتصال برنامه‌های فرهنگی عمومی و دانشگاهی باشد. انتشار نشریه رایحه با موضوع بررسی آثار و شخصیت علامه شیخ شوشتری از جمله اقدامات شایسته این مركز بود كه در سال گذشته انجام شد.

صالحی‌نژاد گفت: یكی از نیازهای اساسی جامعه امروز، تولید محتوای فاخر است و به همین دلیل، سازمان قرآنی دانشگاهیان شعبه خوزستان تولید محتوا در زمینه زندگینامه بزرگان استان را در دستور كار قرار داده است.

وی ادامه داد: ثبت تاریخ شفاهی دفاع مقدس، مقوله دیگری است كه بسیار دارای اهمیت است و تاكنون اقدام موثری در این زمینه در استان خوزستان انجام نشده است. با همین هدف، درخواست تشكیل "مركز مطالعات و روایت‌پژوهی دفاع مقدس" در اسفندماه سال گذشته به شورای نظارت و گسترش تشكیلات فرهنگی جهاد دانشگاهی ارائه و مجوز اصولی فعالیت این مركز اخذ شد.

معاون فرهنگی سازمان جهاد دانشگاهی خوزستان با اشاره به فعالیت خبرگزاری‌های ایسنا و ایكنا در استان خوزستان، گفت: خبرگزاری‌های ایسنا و ایكنا در استان خوزستان به ترتیب در سال‌های 1381 و 1385 به عنوان نخستین شعبه استانی این خبرگزاری‌ها در استان كار خود را آغاز كردند. ایسنا در طول بیش از 16 سال فعالیت در استان، تلاش كرده به مجموعه خبری امین در استان تبدیل شود و با برپایی نشست‌های خبری متعدد در تحریریه خبرگزاری و پیگیری مشكلات مردم استان، تا حصول نتیجه، امروز به یك خبرگزاری تاثیرگذار در استان تبدیل شده است و سالانه بیش از 13 هزار خبر روی خروجی این خبرگزاری قرار می‌گیرد. ایكنا نیز با هدف انتشار اخبار قرآنی، بیش از 12 سال در استان فعالیت كرده است و در سال جاری نیز علاوه بر موضوعات قرآنی، مقوله ترویج سبك زندگی اسلامی را در دستور كار قرار داده است. این خبرگزاری نیز بیش از سه هزار خبر در سال ارسال می‌كند.

وی با اشاره به سابقه فعالیت انتشارات جهاد دانشگاهی خوزستان، ادامه داد: انتشارات جهاد دانشگاهی در سال‌های گذشته در اهواز فعالیت داشت و چند سالی فعالیت آن متوقف شد. در سال 1397 این مجموعه مجدد در استان خوزستان فعالیت خود را آغاز خواهد كرد و شاهد انتشار كتاب‌های علمی و برگزاری نشست‌ها و برنامه‌های متعدد از سوی این مجموعه خواهیم بود.

صالحی نژاد با اشاره به برگزاری مسابقه ملی عكس "آن سوی واقعه" در سال گذشته، گفت: با توجه به حضور عكاسان مطرح استان خوزستان در خبرگزاری ایسنا، سال گذشته با محوریت ایسنا، مسابقه ملی عكس آن سوی واقعه ویژه پیاده‌روی اربعین برگزار شد. محسن راستانی، كیارنگ علایی و امین نظری داوری این مسابقه را بر عهده داشتند و اختتامیه آن نیز با حضور استاندار خوزستان برگزار شد. در سال جاری نیز دومین دوره این مسابقه ملی به میزبانی جهاد دانشگاهی خوزستان برگزار خواهد شد. برپایی چندین جشنواره و مسابقه با موضوعات فرهنگی و ادبی نیز در برنامه سال جاری قرار دارد.

معاون فرهنگی سازمان جهاد دانشگاهی خوزستان با اشاره به معضلات فرهنگی و اجتماعی جامعه امروز، اظهار كرد: به دلایل مختلف، شاهد بروز معضلات فرهنگی و اجتماعی متعدد در جامعه جوان امروز هستیم؛ طبیعی است با تغییر نسل‌ها، لازم است رویكردهای فرهنگی نیز به‌روز شود و با نسخه قدیمی، نمی‌توان درد امروز را مداوا كرد. جوانان و دانشجویان در جامعه امروز، خلاء‌های بسیاری دارند كه بخشی از آن به دلیل كم‌كاری خانواده‌ها و بخش اعظمی از آن، به دلیل ناتوانی دستگاه‌های فرهنگی و اجتماعی در كشور است. در چنین شرایطی، لازم است ابتدا با پایش شرایط موجود و به‌دور از پیش‌قضاوت، سیاست‌گذاری درستی در حوزه فرهنگی و اجتماعی صورت گیرد. جهاد دانشگاهی توانمندی‌های بسیاری در حوزه فرهنگی در اختیار دارد و با توجه به اینكه بخش عمده مخاطبان این نهاد در حوزه فرهنگی، جوانان هستند، لازم است قانون‌گذاران و تصمیم‌گیران حوزه فرهنگ كشور هرچه بیشتر به ظرفیت‌های این مجموعه تكیه كنند.

انتهای پیام

اخبار مرتبط

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: