• دوشنبه ۸ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۸
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 975-1776-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

/۳۸ سال با جهاد دانشگاهی/

علوی تاکید کرد:
توانمندی جهاددانشگاهی خوزستان برای توسعه فعالیت‌ها در حوزه بین‌الملل

رییس سازمان جهاددانشگاهی استان خوزستان از افتتاح طرح توسعه مرکز خدمات تخصصی پزشکی، راه‌اندازی مرکز تشخیص اختلالات جنینی، تاسیس مرکز جراحی محدود، تاسیس فرهنگ‌سرای دانشجویی و رونمایی از 3 سامانه الکترونیکی در این سازمان در سال جاری خبر داد.

سیدعلیرضا علوی در گفت‌وگو با ایسنا – منطقه خوزستان، ضمن تبریك سی‌وهشتمین سالگرد تاسیس جهاددانشگاهی، گفت: محوریت تاسیس و تداوم فعالیت‌های جهاددانشگاهی براساس رفع نیازهای کشور، یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد این نهاد است.

وی افزود: جهاددانشگاهی در هر دهه از فعالیت خود، براساس نیازهای كشور، فعالیت‌های گزینی را آغاز كرده است و در جهاددانشگاهی خوزستان نیز شاهد این روند پویا بوده‌ایم. به عنوان مثال جهاددانشگاهی خوزستان در سال‌های جنگ تحمیلی، در شرایط خاص استان آزمایشگاهی برای ارائه خدمات به مستضعفین جامعه راه‌اندازی كرد. امروز شاهدیم كه آن مجموعه، رشد و توسعه یافته و به دو مجموعه مركز خدمات تخصصی پزشكی و مركز درمان ناباروری تبدیل شده است؛ با این وجود هنوز هم همان هدف سال‌های ابتدای فعالیت، یعنی ارائه خدمات به قشر محروم جامعه را دنبال می‌كند و مسئولیت اجتماعی خود را فراموش نكرده است.

علوی هویت فرهنگی جهاددانشگاهی را بخش جداناشدنی از این نهاد دانست و گفت: نخستین ماموریت جهاددانشگاهی، نقش‌آفرینی در تحقق انقلاب فرهنگی در دانشگاه‌ها بود و در سال‌های ابتدایی فعالیت، این ماموریت به‌خوبی انجام شد. طبیعتا با گذشت زمان، نیازهای فرهنگی دانشگاه‌ها نیز تغییر كرد و به فراخور شرایط، جهاددانشگاهی نیز فعالیت‌های فرهنگی خود را برای پاسخ به این نیازها توسعه داد. تاسیس هوشمندانه خبرگزاری دانشجویان ایران، سازمان فعالیت‌های قرآنی دانشگاهیان و سایر مراکز فرهنگی براساس همین رویکرد بوده است.

وی با اشاره به تاسیس نخستین مناطق خبری ایسنا و ایکنا در کشور توسط جهاددانشگاهی استان خوزستان، پیشرو بودن حوزه فرهنگی این سازمان در به‌روزرسانی ساختارهای خود را از ویژگی‌های آن در دهه‌های گذشته برشمرد و خاطرنشان‌کرد: براساس همین رویه مرکز روایت‌پژوهی و مطالعات دفاع مقدس سازمان در اسفند ماه 1396 تاسیس شد. در فضای کنونی جامعه به‌کارگیری روش‌های نوین در بیان ارزش‌های دفاع مقدس برای دانشجویان و بیان نقش جهاددانشگاهی در این دوران از ماموریت‌های این مرکز است. تدوین نخستین نشریه رایحه استانی سازمان فعالیت‌های قرآنی دانشگاهیان توسط شعبه این سازمان در خوزستان در سال 1396 یکی دیگر از فعالیت‌های انجام شده با رویکرد توسعه فرهنگی پیشرو محور است.

رییس سازمان جهاددانشگاهی خوزستان ادامه داد: در شرایط امروز جامعه که شاهد تحولات جدیدی در رفتارهای اجتماعی هستیم، رصد مداوم افكار مردم و تحلیل آن در حوزه‌های مختلف، نیاز اولیه تصمیم‌گیران است. مركز افكارسنجی دانشجویان (ایسپا) شعبه خوزستان در سال 1396 با انجام بیش از 20 طرح افکارسنجی برای مدیران استان خوزستان به عنوان مجموعه‌ای تخصصی و فراسیاسی کوشیده است به صورت مستمر در حال رصد تحولات فكری جامعه باشد.

علوی با بیان این که شش هزار دانشجو در مجتمع آموزش عالی جهاددانشگاهی استان خوزستان مشغول به تحصیل هستند، توسعه کیفی فعالیت‌های این مجتمع را مورد تاکید قرار داد و عنوان کرد: مقدمات تبدیل موسسه آموزش عالی جهاددانشگاهی استان خوزستان به دانشگاه علم و فناوری فراهم شده است و در انتظار تصویب نقشه راه آموزش عالی جهاددانشگاهی کشور در سطح وزارت علوم، تحقیقات و فناوری هستیم تا پس از آن این مهم تحقق یابد.

وی توسعه زیرساخت‌های لازم برای مهارت‌آموزی دانشجویان در انجمن‌های علمی و کانون‌های فرهنگی در مجتمع آموزش عالی جهاددانشگاهی را یادآور شد و اظهار داشت: براساس این سیاست اهتمام ویژه‌ای به فعالیت‌های دانشجویی داشته‌ایم که نتیجه آن کسب عنوان مرکز نمونه فرهنگی استان خوزستان توسط مرکز آموزش عالی علمی کابردی جهاددانشگاهی خوزستان در سال 1396 بوده است. به منظور توسعه فعالیت‌های دانشجویی فرهنگ‌سرای دانشجویی مجتمع مهرماه امسال به بهره‌برداری خواهد رسید تا فضای مناسب‌تری برای پرورش استعدادهای دانشجویان ایجاد شود.

رییس سازمان جهاددانشگاهی خوزستان از تاسیس مرکز آموزش تخصصی کوتاه مدت شماره 3 این سازمان با ساختار جدید در سال 1397 خبر داد و گفت: توسعه آموزش‌های تخصصی کوتاه مدت با محوریت آموزش‌های الکترونیکی در سال جاری با هدف استفاده حداکثری از زمان مورد تاکید قرار دارد.

علوی همچنین یادآور شد: با ایجاد مركز رشد فناوری‌های نوین سلامت سازمان جهاددانشگاهی استان خوزستان در سال 1396،  فضای خوبی فراهم شده است تا محققان، جوانان و افراد دارای ایده در حوزه سلامت، مورد حمایت قرار گیرند.

وی با بیان این که از سه سامانه الکترونکی سازمان جهاددانشگاهی استان خوزستان در شهریورماه امسال رونمایی خواهد شد، بیان کرد: معاونت پشتیبانی سازمان با هدف ارتقا زیرساخت‌های فناورانه سازمان سه سامانه آموزش‌های ضمن خدمت، برنامه و بودجه و نظام پیشنهادات را طراحی کرده است که در مراحل پایانی آماده‌سازی هستند. تاکید ما در حوزه پشتیبانی بهره‌گیری از خدمات مبتنی بر فناوری اطلاعات است تا بهره‌وری را افزایش دهیم.

رییس سازمان جهاددانشگاهی استان خوزستان با اشاره به فعالیت‌های این سازمان در حوزه فنی و مهندسی، افزود: پژوهشكده تكنولوژی تولید جهاددانشگاهی خوزستان كه سابقه‌ای طولانی در ارائه خدمات فنی دارد، امروز وارد فصل جدیدی از فعالیت‌های خود شده و با تدوین دانش فنی و ساخت قطعات مورد نیاز صنعت نفت، نقش مهمی در بومی‌سازی و ایجاد اشتغال ایفا كرده است. امروز با افتخار می‌گوییم كه دانشمندان جهاددانشگاهی خوزستان توانسته‌اند مته‌ حفاری مورد نیاز صنعت نفت كه یكی از 10  قلم كالای اساسی مورد نیاز این صنعت است را در كشور تولید كنند و شاهد ایجاد شرایط مناسب برای قطع وابستگی به سایر کشورها در این زمینه هستیم.

علوی با اشاره به چشم‌انداز كوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلند‌مدت سازمان جهاددانشگاهی استان خوزستان، تصریح كرد: در كوتاه‌مدت، تلاش بر این است كه زیرساخت‌های موجود در جهاددانشگاهی استان خوزستان، به‌سازی شوند و این مجموعه برای توسعه فعالیت‌های خود، آماده شود. به عنوان مثال در حال حاضر طرح توسعه فضای فیزیكی مركز خدمات تخصصی پزشكی سازمان جهاددانشگاهی خوزستان با 96 درصد پیشرفت در دست اجرا است و امیدوارم تا نیمه نخست امسال به بهره‌برداری برسد. همچنین تاسیس مرکز تشخیص اختلالات جنینی سازمان جهاددانشگاهی خوزستان با بیش از 93 درصد پیشرفت در حال تکمیل تجهیرات است که این مرکز نیز در نیمه نخست امسال به بهره‌برداری خواهد رسید. عملیات احداث مرکز جراحی محدود سازمان جهاددانشگاهی استان خوزستان نیز در حال انجام است که امید است تا پایان امسال به بهره‌برداری برسد.

رییس سازمان جهاددانشگاهی خوزستان با اشاره به برنامه‌های بلندمدت این سازمان، تاكید كرد: جهاددانشگاهی خوزستان این ظرفیت را دارد كه در حوزه بین‌الملل فعالیت كند و با وجود امكانات متعدد، از جمله مركز درمان ناباروری، مركز پزشكی، مجتمع آموزش عالی و مراكز فرهنگی مانند ایسپا، می‌توان امیدوار بود كه شاهد گسترش فعالیت‌ها در كشورهای همسایه باشیم.

رییس سازمان جهاد دانشگاهی خوزستان اظهار كرد: امروز جهاددانشگاهی در استان‌های مختلف كشور، به‌ویژه در استان خوزستان دارای ظرفیت‌ها و توانمندی‌های بسیاری است و كارهای بزرگی در این مجموعه در حال انجام است. با این وجود در سال‌های اخیر اقدامات انجام شده آنگونه كه شایسته است، به اطلاع جامعه رسانده نشده و به همین دلیل گاه شاهد هستیم كه در مواجهه مسئولان كشور با مشكلات، آنگونه كه شایسته است از ظرفیت‌های جهاددانشگاهی استفاده نشده است.

وی افزود: مشكل دیگری كه در كشور وجود دارد، تردید برخی متولیان در به کارگیری محصولات تولید ملی است. برخی از مدیران، مدام از شعار حمایت از تولید ملی كه مورد تاكید مقام معظم رهبری است، استفاده می‌كنند، ولی در عمل آنجا كه باید به ظرفیت داخلی اعتماد شود، شاهد برخوردی دوگانه هستیم. در مواردی شاهد هستیم كه با تلاش جهادگران، قطعه‌ای صنعتی، ماده‌ای شیمیایی و یا دانش فنی مورد نیاز كشور كه پیش از این وارداتی بوده، در داخل كشور و با كمترین هزینه و امكانات ساخته شده است، ولی آنجا كه باید مورد حمایت مدیران واقع شود، شاهد كم‌لطفی هستیم.

علوی تاکید کرد: در مواردی که مدیران به یاری جهادگران آمده‌اند، تلفیق تخصص جهادگران و تجربه صنعت‌گران موجب خلق فرصت‌های ارزشمندی برای خودکفایی کشور در تامین نیازهای اساسی شده است که تولید انبوه مته‌های حفاری در سازمان جهاددانشگاهی استان خوزستان نمونه بارز آن است.

وی در پایان 17 مرداد روز خبرنگار را به خبرنگاران و دست اندرکاران رسانه‌های جهاددانشگاهی تبریک گفت.

انتهای پیام

اخبار مرتبط

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: