• دوشنبه ۸ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۷
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 975-3680-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

/گزارش/

کاش این جشنواره بماند

نخستین جشنواره ملی تئاتر اهواز از یکم تا هفتم مرداد 97 با حضور گرو‌ه‌های نمایشی از شهرهای مختلف کشور در کلانشهر اهواز که همیشه در عرضه تئاتر هم ادعا و هم حرفی برای گفتن داشته است برگزار شد. 

به گزارش خبرنگار ایسنا ـ منطقه خوزستان، این جشنواره نیز که در ابتدا قرار بود با عنوان نخستین جشنواره ملی تئاتر نفت برگزار شود سوای از نقاط قوت و ابداعاتی که داشت با حواشی و کم و کاستی‌‌هایی همراه بود اما از آن جا که این جشنواره برای اولین بار در گستره ملی تعریف و به اجرا درآمده است می‌توان چشم بر تمامی آنها بست و منتظر ماند و دید که در دوره‌های آتی چه طرفی برمی‌بندد و در میان جشنواره‌های ریز و درشتی که هر ساله با موضوع تئاتر در کشور برگزار می‌شود چه جایگاه و مرتبه‌ای پیدا می‌کند؟ 

با همین موضوع نظر تنی چند از مسؤولان استانی و صاحب نظران حوزه تئاتر را جویا شده‌ایم که در ادامه می‌خوانید: 

امیدواریم بتوانیم این جشنواره را در سطح بین‌المللی برگزار کنیم 


استاندار خوزستان در این باره به خبرنگار ایسنای خوزستان گفت: پیش از این ما جشنواره‌ای را با نام ایران‌ زمین طراحی و اجرا شد که بنا به دلایل و مشکلات پیش آمده موفق به برگزاری آن نشدیم و ادامه پیدا نکرد اما بعد از آن با تشویق‌هایی که صورت دادیم از پیشنهاد برگزاری نخستین جشنواره ملی تئاتر اهواز به خوبی استقبال کردیم و در حد توان حمایت کردیم تا فرایند برگزاری آن با مشکلی مواجه نشود و به بهترین شکل ممکن برگزار شود. 

غلامرضا شریعتی اظهار کرد: با وجود کمی‌ها و کاستی‌ها امیدواریم در آینده بتوانیم این جشنواره را در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی نیز برگزار کنیم. به همین منظور برای استمرار و تداوم این جشنواره متعهد به برگزاری هر ساله آن هستیم. 

وی در خصوص برنامه‌های استان برای حمایت از هنرمندان بومی خوزستان گفت: پیش از این تاکید کردم که خانه هنرمندان به سرعت ساخته و پروژه آن تکمیل شود و تا جایی که می‌دانم این کار به سرعت در حال انجام است. 

استاندار خوزستان خاطرنشان کرد: امیدوارم با تکمیل این پروژه‌ها که از آن جمله می‌توان به ساخت تالارهای نمایش در جوار موزه هنرهای معاصر اهواز اشاره کرد زیرساخت‌های لازم برای گسترش و بالفعل شدن پتانسیل‌های استان در زمینه فرهنگ و هنر بیش از پیش متجلی شود و در معرض استفاده عموم قرار گیرد. 

موضوع بازپس‌گیری موزه هنرهای معاصر اهواز فرسایشی شده است 

شریعتی همچنین به موضوع بازپس‌گیری موزه هنرهای معاصر اهواز گریز زد و تصریح کرد: ما به شدت پیگیر این مساله هستیم اما با وجود مسایل و موانع حقوقی روند بازپس‌گیری موزه هنرهای معاصر اهواز شکلی فرسایشی به خود گرفته است. با این همه، امیدواریم که هر چه زودتر بتوانیم مانند گذشته در این خانه را برای حضور هنرمندان باز کنیم و شاهد نمایش آثار آنها در خانه خودشان باشیم. 

نیاز است تا مفاهیم رایج در زندگی به هنر تبدیل شوند 


قطب‌الدین صادقی که در حکم داور در نخستین جشنواره تئاتر ملی اهواز حضور پیدا کرده بود هم به ایسنای خوزستان گفت: به نظر من برگزاری این جشنواره اقدام بسیار خوبی است و برگزاری جشنواره‌ها با درونمایه مشخص که بتواند در راستای دغدغه‌های ملی ما باشد مانند آب، نفت و فرهنگ بسیار ضروری است و نیاز است که این مفاهیم به هنر تبدیل شوند و دستمایه هنرمندان ما قرار بگیرند و از زوایای مختلف به آن نظر افکنده شود تا هنرمندان بتوانند ابعاد تحلیلی، نظری و هنری مفصلی برای آن پیدا کنند. 

این نویسنده، کارگردان و بازیگر عرصه تئاتر سینما  با اشاره به این که نیاز است تا قوه تخیل و خلاقیت جوانان را پرورش دهیم افزود: به کار انداختن قوه تخیل و خلاقیت جوانان ما فرصتی است که توسط اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان پدید آمده است و می‌تواند لحظه مناسبی باشد تا هنرمندان جوان ما بتوانند در یک عرصه ملی و عمومی و فراگیر دست به خلاقیت بزنند. 

صادقی در پاسخ به این پرسش که برگزاری این جشنوار تا چه اندازه نیازهای فرهنگی استان را برطرف می‌کند بیان کرد: به نظر من هر جشنواره‌ای مطلق نیست و در این جشنواره هم آثار درجه یک و هم آثار درجه چند را شامل می‌شد اما به نظر من این جشنواره به عنوان نخستین تجربه خود رویکرد موفقی را از خود نشان داد. 

استاد دانشگاه هنر هم با اشاره به این‌ که تئاتر می‌تواند سطح عمومی فرهنگ، اخلاق، ایمان و به طور کلی سطح عمومی فرهیختگی جامعه را بالا ببرد خاطرنشان کرد: برگزاری این جشنواره در اهواز می‌تواند نویدبخش این باشد که بتوانیم اهواز را به عنوان یک پایتخت فرهنگی به شمار آوریم. 

اهواز به پایتخت تئاتر خاورمیانه تبدیل شود 


عطاالله کوپال ادامه داد: پیشنهاد می‌دهم که اهواز به پایتخت تئاتر خاورمیانه تبدیل شود و در واقع جایگاهی باشد برای میزبانی از کشورهای برادر و مسلمان و به نگینی بدل شود برای درخشش فرهنگ خاورمیانه. 

داور نخستین جشنواره ملی تئاتر اهواز با بیان این که  فرهنگ ایرانی این پتانسیل را دارد که در منطقه در خصوص امور فرهنگی به ویژه تئاتر پیشگام باشد یادآوری کرد: تئاتر در ایران سابقه‌ای جدی و تاریخی دارد و نمایش در ایران به چند هزار سال قبل برمی‌گردد. 

وی اضافه کرد: تئاتر به شیوه اروپایی چیزی حدود 100 سال است که در ایران به روی صحنه می‌رود. بنابراین بی‌شک ایران می‌تواند میزبان بسیار خوبی برای اهل فرهنگ و تئاتر باشد و راهی را که هیچ گاه سیاست نتوانست برای برقراری پیوند میان ملت‌ها و قلوب آنها هموار کند تئاتر توانست به خوبی هموارساز آن باشد. 

امری که می‌تواند آفت جشنواره‌ تئاتر باشد 


اصغر همت هم با اشاره به این که کمتر جشنواره‌‌ای در سال‌های اخیر با استمرار همراه بوده است ابراز امیدواری کرد: این جشنواره بر خلاف جشنواره‌های پیشین تداوم داشته باشد. 

این  بازیگر پیشکسوت تئاتر، سینما و تلویزیون به خبرنگار ایسنا در خوزستان گفت: اگر سیاست‌گذاری درستی پشت جشنواره‌های ما باشد می‌توان تاثیر مثبت جشنواره‌ها را بر نمایش‌ها شاهد بود اما در غیر این صورت نمایش‌ها به جشنواره‌ها محدود خواهند شد و ماهیت جشنواره‌ای پبدا می‌کنند که این امر می‌تواند آفت جشنواره‌ای با محور تئاتر باشد. 

خوزستان دغدغه تئاتر را درک می‌کند 


مدیر عامل انجمن هنرهای نمایشی کشور اما معتقد است: حیات تئاتر کشور در دست حیات استان‌ها قرار دارد و تئاتر استان‌ها اگر بتواند وظیفه و رسالت خودش را انجام دهد به طور قطع تهران هم به خودش می‌آید و در ارتقای سطح کشور کمک می‌کند. 

حمید نیلی تصریح کرد: تا زمانی که ما تئاتر‌های خوب و درجه یک را فقط در تهران شاهد باشیم و تا زمانی که نمایش‌های خوب فقط در پایتخت روی صحنه می‌روند اتفاق خاصی برای تئاتر این کشور نخواهد افتاد اما با توجه به نکته جذاب این جشنواره یعنی علاقه شخص استاندار خوزستان به مسایل فرهنگی و هنری و با نگاه به کلیات این جشنواره می‌توان فهمید که خوزستان به خوبی دغدغه تئاتر را درک می‌کند. 

گزارش از: آرش حاجی‌نجف (خبرنگار ایسنای خوزستان) 
 

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: