• چهارشنبه ۱۰ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۷
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 975-5274-5
  • خبرنگار : 17033
  • منبع خبر : ----

ریيس سازمان جهاد كشاورزی خوزستان عنوان کرد:

وضعیت مزارع نیشکر به دليل خشكسالی مطلوب نيست/کاهش 45 درصدی تولید شکر در استان

ریيس سازمان جهاد كشاورزی خوزستان با بيان اينكه اگر كشت و صنعت‌های نيشكری در خوزستان وجود نداشت، مزارع آن ها اکنون کانون ریزگرد بود، گفت: چيزی كه در كشت و صنعت نیشکر در رابطه با بحران آب و نابودی مزارع مشاهده می‌شود از حالت رياضتی خارج شده و به مرگ تدريجی رسيده است كه بايد جلوی آن گرفته شود.

كيخسرو چنگلوايی امروز، 10 مردادماه در حاشيه بازديد از مزارع كشت و صنعت نیشکر دهخدا در گفتگو با ایسنا – منطقه خوزستان، اظهار کرد: صنعت نيشكر در استان خوزستان، به ويژه كشت و صنعت‌های هفتگانه نيشكری نقش انكارناپذيری در اشتغال و اقتصاد اين استان دارند و به هيچ وجه نمی‌توان این نقش آنها را ناديده گرفت.

وی افزود: با يك حساب سرانگشتی مشخص می‌شود كه ارزش شكر توليد شده توسط كشت و صنعت‌ها سالانه حدود ٢ هزار و ٢٠٠ ميليارد تومان در استان است. در این زمینه يك هزار و ٨٠٠ ميليارد تومان نيز درآمدزايی در استان از طريق صنايع جانبی و پايين دستی توسعه نيشكر صورت می‌گیرد.

ریيس سازمان جهاد كشاورزی خوزستان با اشاره به نقش توسعه نیشکر در ایجاد اشتغال پایدار در استان، تصریح کرد: اشتغال ٢٥ هزار نفری در مجموعه توسعه نيشكر و كشت و صنعت‌های نيشكری را نيز بايد به امتيازات اين صنعت برای خوزستان اضافه كرد.

وی عنوان كرد: امسال توسعه نيشكر موفق شد با توليد ٨٠٠ هزار تن شكر، بيش از یک سوم از شكر مورد نياز كشور را توليد كند و اگر اين توليد انجام نمی‌گرفت، بايد برای واردات اين ميزان شكر، مقدار زيادی ارز از كشور خارج می‌شد.

چنگلوایی با بيان اينكه اگر كشت و صنعت‌های نيشكری در خوزستان وجود نداشت، مزارع آن‌ها اکنون کانون ریزگرد بود، گفت: فقدان اين كشت و صنعت‌ها سبب افزايش كانون‌های ريزگرد در استان می‌شود و كشت و صنعت‌های نيشكری از منظر تغيير در اكوسيستم منطقه برای ما بسيار حائز اهميت است و نقش بسیار موثری در بحث ریزگردها در استان دارند.

ریيس سازمان جهاد كشاورزی خوزستان با اشاره به حمايت از صنعت نيشكر در استان خوزستان، اظهار کرد: كمك به اقتصاد ملی و استانی، ايجاد اشتغال و توليد، فراهم آوردن زمينه رشد صنايع وابسته به نيشكر در خوزستان از فاكتورهای مهمی هستند كه نشان می دهد بايد همه كمك كنيم تا مشكلات اين صنعت در خوزستان مرتفع شود.

چنگلوایی ادامه داد: متاسفانه به دليل خشكسالی، وضعيت مزارع نيشكر مطلوب نيست و اين صنعت فشار زيادي را تحمل می‌كند و اگر اين روند ادامه پيدا کند با كاهش ٤٥ درصدی توليد شكر مواجه می‌شويم كه اين كاهش توليد زمينه افزايش بيكاری را فراهم می‌كند.

وی با بيان اينكه كاهش توليد شكر در سال‌های آينده نيز بر كشور تاثيرگذار خواهد بود، اظهار کرد: با كم شدن توليد شكر، نياز كشور به واردات شكر افزايش پيدا می كند و اين مسئله آثار نامناسبی بر اقتصاد كشور بر جای می‌گذارد.

ریيس سازمان جهاد كشاورزی خوزستان گفت: از مجموعه ١٦ ميليون تن توليدات كشاورزی خوزستان، حدود ٨ ميليون تن به توليد نی نيشكر اختصاص دارد و ارزش ریالی شکر تولیدی و صنایع وابسته به آن نیز سالانه حدود 4هزار میلیارد تومان است.

چنگلوايي ادامه داد: ما هيچ جايگزيني در استان براي صنعت نيشكر نداريم و بايد به سمتي پيش برويم كه ضمن اصلاح روش‌های آبياری، آيش‌های كارشناسی و فنی و حداكثر بهره‌وری از آب، چالش‌های پيش روی اين صنعت را در خوزستان از بين ببريم. در حال حاضر چيزی كه در كشت و صنعت های نیشکری مشاهده می شود از حالت رياضتی خارج شده و به مرگ تدريجی رسيده است و بايد هر چه سريعتر براي جلوگيری از بحران‌های این حوزه، اين وضعيت بهبود پيدا كند.

وي همچنين با اشاره به كاهش شديد منابع آبی در استان، عنوان كرد: به دليل بحران خشكسالی، كشت تابستانه به صورت كامل در حوضه مارون و زهره و خيرآباد ممنوع شده است. همچنین در حوضه دز نيز کشت به حداقل  ممكن رسيده است و در حوضه كارون نیز که قرار بود چيزی معادل 170 هزار هكتار كشت‌هايی مثل ذرت، ماش و علوفه داشته باشيم، عملياتي نشد.

ریيس سازمان جهاد كشاورزی خوزستان گفت: البته مشكل فقط مربوط به كميت آب نيست بلكه كيفيت آب و ميزان شوری نيز از اهميت بالايی برخوردار است و در حال حاضر شوري آب در این منطقه به ٣ هزار و ٧٠٠ میکروموس رسيده است و اين برای گیاه نيشكر كه آستانه تحملش یک هزار و ٧٠٠ میکروموس است، سم محسوب می‌شود و اين كاهش كيفيت نيز دليل مضاعفی برای كم شدن توليد است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: