• شنبه ۱۳ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۷
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 975-4980-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

آغاز فصل دوم مرمت آرامگاه یعقوب لیث در دزفول

  مدیر پایگاه میراث فرهنگی گندیشاپور و ایوان کرخه از آغاز فصل دوم مرمت آرامگاه یعقوب لیث صفاری خبر داد.
  
به گزارش ایسنا ـ منطقه خوزستان، یعقوب زلقی با اشاره به آغاز فصل دوم مرمت آرامگاه یعقوب لیث صفاری اظهار داشت: در فصل اول مرمت بنای این آرامگاه، اقدامات ارزنده‎ای روی گنبد و جداره بیرونی و داخلی بنا صورت گرفت و عملیات استحکام‎بخشی و رفع رطوبت نیز روی این قسمت‎ها انجام شد. 
  
او با بیان این‎ که اقدامات مرمتی در فصل دوم در چند جبهه اصلی درحال انجام است افزود: یکی از این اقدامات تعریف آجرهای سنتی برای جداره بیرونی آرامگاه است.
  
مدیر پایگاه میراث فرهنگی گندی‎شاپور و ایوان کرخه گفت: در مرمت‎های غیراصولی که حدود 20 سال پیش روی این بنا صورت گرفت از آجرهای نامناسب برای این جداره بیرونی آرامگاه استفاده شد که اینک درحال تعویض آجرها با  آجرهای سنتی هستیم تا همخوانی خوبی با اصالت بنا به وجود آید.    

او مرمت بخش‎های آسیب‎دیده گنبد و گلدسته‎ها، محوطه‎سازی و زیباسازی منظر با استفاده از آجرفرش و ساماندهی ورودی محوطه را نیز از دیگر برنامه‎های اصلی پایگاه میراث فرهنگی گندی‎شاپور در این فصل از مرمت عنوان و خاطرنشان کرد: مرمت این بنا با تخصیص 70 میلیون تومان از محل اعتبارات ملی درحال انجام است و باتوجه به این که کار مرمت در این فصل در چند جبهه مختلف انجام می شود، پیش‎بینی ما این است که این فصل از مرمت حدود سه ماه به طول بیانجامد. 
  
به گزارش ایسنای خوزستان، آرامگاه یعقوب لیث صفاری، در روستای شاه‌آباد در ده کیلومتری دزفول، سمت راست جاده دزفول به شوشتر قرار دارد. در کنار این آرامگاه بازمانده‌های شهر گندی شاپور دیده می‌شود. گنبد بلند مضرس (دندانه دار) سفید رنگ و جلال عمارت بقعه از دور کاملاً جلوه‌گر است. در اطراف بقعه، قبرستان وسیعی وجود دارد که در آن وجود سنگ قبرهای قدیمی، نشانگر تاریخ کهن این بنا می‌باشد. این آرامگاه اثری برجای مانده از دوره تیموریان است که در هشتم دی ‎ 1378با شماره 2550 در ردیف آثار ملی ثبت‌ شد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: