• دوشنبه ۱۵ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۰۰:۲۸
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 975-7674-5
  • خبرنگار : 17033
  • منبع خبر : ----

رییس اتاق بازرگانی اهواز:

نبود مدیریت واحد در مرزها از موانع توسعه صادرات است

رییس اتاق بازرگانی اهواز با اشاره به آمار صادرات به کشور عراق از گمرکات استان خوزستان گفت: در چهار ماهه ابتدای سال به لحاظ وزنی 6 میلیون و 330 هزار تن و به لحاظ ارزشی 2 میلیارد و 413 میلیون دلار صادرات به عراق داشته ایم که این میزان نسبت به مدت مشابه در سال گذشته از نظر وزنی 4 درصد و از نظر ارزشی نیز 6 درصد افزایش داشته است.

به گزارش ایسنا - منطقه خوزستان، شهلا عموری در نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی که شامگاه 14 مردادماه در اهواز برگزار شد، با اشاره به مشکلاتی که در بحث بانک های استان وجود دارد، اظهار کرد: مشکلات بخش خصوصی در تمام کشور تقریبا یکی است و آن هم مشکلات بیمه، مالیات و بانک ها است.

وی افزود: متأسفانه خوزستان در سپرده گذاری بانکی مقام اول را دارد اما در پرداخت تسهیلات آخرین استان کشور هستیم و بانک‌های ما در استان وابسته به مرکز هستند و تلاش می‌کنند در چارچوب مقررات بدون انعطاف رفتار کنند.

رییس اتاق بازرگانی اهواز تصریح کرد: در این راستا تقاضا داریم سطح اختیارات بانک‌های استان افزایش پیدا کند و تعامل بیشتر و بهتری با فعالان اقتصادی صورت بگیرد.

عموری با اشاره به مشکلات صادراتی استان گفت: بخش عمده‌ای از صادرات استان به کشور عراق است. آمار صادرات به این کشور از گمرکات استان خوزستان در چهار ماهه ابتدای سال به لحاظ وزنی 6 میلیون و 330 هزار تن و به لحاظ ارزشی 2 میلیارد و 413 میلیون دلار بوده است که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته از نظر وزنی 4 درصد و از نظر ارزشی نیز 6 درصد افزایش داشته است.

وی با اشاره به عمده مشکلاتی که در این زمینه وجود دارد، بیان کرد: وجود دستگاه‌های متعدد تصمیم‌گیر در مرزها باعث شده فقدان مدیریت یکپارچه و واحد را شاهد باشیم و در این راستا تقاضا داریم تعریف و شرح وظایف مشخص برای سازمان با متولی صادرات جهت مدیریت مرزها انجام شود.

رییس اتاق بازرگانی اهواز ادامه داد: عدم وجود زیرساخت‌های لازم در مبادی خروجی استان از قبیل سردخانه و انبارهای مجهز و پایانه‌های صادراتی و نیز عدم وجود جاده‌های دسترسی استاندارد باعث سختی ارسال کالاها شده است.

عموری با اشاره به مشکلاتی که در حوزه گمرکات استان وجود دارد، گفت: نبود دستگاه‌های ایکس ری، نبود کد وارداتی و ترانزیتی در گمرکات و عدم بازنگری در قیمت پایه محصولات صادرات و اصلاح قیمت از جمله مشکلات این حوزه است و نیاز است که در این زمینه تلاش شود تا مشکلات حل شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: