• دوشنبه ۱۵ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۸
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 975-5480-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

حصیر خوزستان طراحی و نمونه‎سازی می‎شود

معاون صنایع دستی مدیر کل میراث فرهنگی خوزستان از انعقاد قرارداد طراحی و نمونه سازی صنایع دستی استان در رشته حصیربافی میان این اداره کل و بخش خصوصی خبر داد .
  
به گزارش ایسنا ـ منطقه خوزستان، شکرالله قاسمی با اشاره به این ‎که با انعقاد این قرارداد، امسال دومین محصول صنایع دستی استان خوزستان یعنی حصیر را طراحی و نمونه‎سازی خواهیم کرد افزود: براساس قرارداد منعقدشده، علاوه بر طرح‎ها و نقش‎های رایجی که از سوی صنعتگران رشته حصیربافی ارائه می‎شود، سعی خواهد شد با حفظ اصالت این محصولات، طرح و نمونه جدید برای محصولات حصیربافی ارائه دهیم؛ یعنی ضمن آن‎که در تولید محصول از همان مواد اولیه اصیل استفاده می‎شود، فرم و کاربرد جدید برای آن‎ها درنظر گرفته خواهد شد. 
  
او با بیان این‎ که در پروژه طراحی و نمونه‎سازی حصیر خوزستان، علاوه بر تولید نمونه، پژوهش و آسیب‎شناسی نیز انجام می‎شود گفت: براساس قرارداد بخش خصوصی با بازدید از کارگاه‎های تولید حصیر مختلف در سراسر استان، به بررسی طرح‎ها و فرم‎های تولیدی خواهد پرداخت و مزیت‎ها و معایب این طرح‎ها را شناسایی خواهد کرد. 
  
معاون صنایع دستی خوزستان افزود: در وهله بعد سعی می‎شود با استفاده از نقوش بومی و اصیل استان و نیز مواد اولیه، محصولات جدید، زیبا، مورد پسند و اصیل متناسب با دکوراسیون، هارمونی رنگ‎ها و دنیا و زندگی امروز، معرفی شوند تا حصیر استان بازار امروزی‎تر و گسترده‎تری پیدا کند. 
  
وی با بیان این ‎که پس از اتمام پروژه، یک کارگاه آموزشی از نمونه محصولات جدید تولیدشده برگزار خواهیم کرد افزود: هدف ما این است تا با برگزاری این کارگاه آموزشی، صنعتگران سراسر استان با نمونه‎های جدید و شیوه بافت آن‎ها آشنا شوند، آموزش ببینند و این محصولات را نیز وارد تولیدات و بازار خود نمایند. 
  
قاسمی از عملیاتی شدن پروژه در نیمه دوم سال 97 خبر داد و تصریح کرد: قرارداد این پروژه با بخش خصوص منعقد شده و هم اینک مجری درحال انجام تست‎های اولیه است. 
  
وی با اشاره به دیگر خدمات پروژه طراحی و نمونه‎سازی محصولات صنایع دستی در رشته حصیربافی اظهار کرد: ارایه گزارش مکتوب از آسیب‎شناسی وضع موجود، تحلیل وضعیت موجود تولیدات کار و ارائه راهکارهای بهینه‎سازی تولیدات در هریک از مقوله‎های کیفیت مواد اولیه، رنگ، و طر‎ح‎ها، الگوها و هزینه‎های تولید، همکاری با مجموعه ستاد و استان تا نهایی شدن طرح‎ها، عملیاتی کردن طرح‎های تاییدشده با همکاری کارگاه های استان و ارائه ده نمونه آثار خلاق تولیدشده از رشته حصیربافی ازجمله اقداماتی است که در این پروژه در دستور کار قرار خواهند گرفت. 
  
معاون صنایع دستی خوزستان نمونه‎سازی سایر محصولات صنایع دستی را از اقدامات آینده حوزه این معاونت دانست و افزود: سال گذشته طی یک قرارداد، نمونه‎سازی کپو را انجام دادیم و امسال به سراغ دومین محصول خود یعنی حصیر رفتیم و امیدواریم در سال‎های آتی رشته‎های دیگر صنایع دستی را نیز باتوجه به اهمیت و اولویت در لیست نمونه‎سازی قرار دهیم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: