• سه شنبه ۶ شهریور ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۵
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 976-676-5
  • خبرنگار : 17040
  • منبع خبر : ----

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش خوزستان:

استقرار پایه دوازدهم می‌تواند برای ما چالش ایجاد کند

معاون آموزش متوسطه اداره‌کل آموزش و پرورش خوزستان با بیان اینکه 352 هزار و 102 دانش‌آموز در مقطع متوسطه در آموزش و پروش خوزستان مشغول به تحصیل هستند، گفت: استقرار پایه دوازدهم می‌تواند یک چالش برای ما ایجاد کند و همه دستگاه‌ها و مسئولان استانی برای استقرار این پایه به آموزش و پرورش کمک کنند.

به گزارش ایسنا - منطقه خوزستان، جمشید کمایی در نشست خبری که امروز سه‌شنبه (6 شهریورماه) در اهواز برگزار شد، اظهار کرد: در حوزه متوسطه در آموزش و پرورش خوزستان در مجموع 352 هزار و 102 دانش‌آموز مشغول به تحصیل بودند که از این تعداد 213 هزار و 701 دانش‌آموز در متوسطه اول و 102 هزار و 261 دانش‌آموز در متوسطه نظری مشغول به تحصیل بودند.

وی افزود: در مهرماه امسال به دلیل تغییرات نظام آموزشی و بر اساس سند تحول بنیادی، پیش‌دانشگاهی از مقاطع تحصیلی حذف می‌شود و دانش‌آموزان ما وارد پایه دوازدهم می‌شوند. استمرار پایه دوازدهم یکی از چالش‌های بزرگ نظام آموزشی است. با توجه به اینکه در سال تحصیلی 97 – 96 دانش‌آموز پایه سوم دبیرستان نداشتیم، امتحانات نهایی نیز برگزار نشدند و امسال اولین سالی است که دوباره فارغ‌التحصیل دیپلم خواهیم داشت.

معاون آموزش متوسطه اداره‌کل آموزش و پرورش خوزستان گفت: برای استقرار پایه دوازدهم در هنرستان‌ها با کمبود 600 فضای کارگاهی مواجه هستیم. همچنین لازم است حدود 200 هنرآموز تخصصی در هنرستان‌های ما جذب شوند. استقرار پایه دوازدهم می‌تواند یک چالش برای ما ایجاد کند. همه دستگاه‌ها و مسئولان استانی باید برای استقرار این پایه به آموزش و پرورش کمک کنند.

کمایی افزود: در خردادماه 96 میانگین نمره دانش‌آموزان در گروه‌های درسی 10.97 بود که نسبت به سال قبل 58 صدم درصد رشد داشت. در بحث کنکور نیز در سال 92 رتبه 27 کشور را در اختیار داشتیم. این رتبه در سال 95 و 96 به رتبه 19 رسید. در سال 95 نسبت به سال 96 رشدی نداشتیم و توانستیم رتبه سال گذشته خود را حفظ کنیم.

وی تصریح کرد: در بحث پژوهش‌سراهای دانش‌آموزی در سال 92 در استان، هشت پژوهش‌سرای فعال وجود داشت. طی یک برنامه سه ساله توانستیم تعداد این پژوهش‌سراها را به 40 عدد ارتقا دهیم. به این معنی که در 40 منطقه آموزش و پرورش حداقل یک پژوهش‌سرای فعال وجود دارد.

معاون آموزش متوسطه اداره‌کل آموزش و پرورش خوزستان ادامه داد: این پژوهش‌سراها صبح و بعد از ظهر فعال هستند و فعالیت‌های خارج از مدرسه دانش‌آموزان را تحت پوشش قرار می‌دهند. اکنون دیگر مراحل کیفی‌سازی این پژوهش‌سراها آغاز شده است و به دنبال رشد و ارتقا کیفی آن‌ها هستیم.

کمایی افزود: مرحله کشوری اغلب مسابقات در تابستان برگزار می‌شود. در جشنواره نوجوان خوارزمی در پایه‌های هفتم، هشتم و نهم متوسطه که امسال در شش محور برگزار شد، در بخش‌های پژوهش‌های علمی دانش‌آموزان، زبان انگلیسی، بازارچه کسب و کار و کارآفرینی رتبه اول کشوری را کسب کردیم. همچنین در مسابقات آزمایشگاهی متوسطه اول، رتبه دوم کشوری و در بخش دست‌سازه‌های دانش‌آموزی رتبه سوم کشوری را کسب کردیم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: