• چهارشنبه ۷ شهریور ماه، ۱۳۹۷ - ۲۰:۴۹
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 976-1176-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

فاز نخست طرح توسعه مركز پزشكی جهاد دانشگاهی خوزستان افتتاح شد

فاز نخست طرح توسعه مركز خدمات تخصصی پزشكی سازمان جهاد دانشگاهی خوزستان امروز (چهارشنبه) با حضور جمعی از مسئولان افتتاح شد.

به گزارش ایسنا - منطقه خوزستان، سیدعلیرضا علوی، رییس سازمان جهاد دانشگاهی خوزستان در این آیین اظهار كرد: مركز خدمات تخصصی پزشكی جهاد دانشگاهی خوزستان در سال 1363 با عنوان آزمایشگاه مستضعفین كار خود را آغاز كرد و هدف این مركز در طول سال‌ها فعالیت، ارائه خدمات به قشر ضعیف جامعه بوده است. در 35 سال فعالیت این مركز، روز به روز خدمات آن متنوع‌تر شد و علاوه بر خدمات آزمایشگاهی، خدمات درمانی نیز به همشهریان ارائه شد.

وی با بیان اینكه سالانه بیش از 400 هزار نفر از هم‌استانی‌ها از خدمات درمانی جهاد دانشگاهی خوزستان استفاده می‌كنند، افزود: نتیجه تلاش همكاران جهاد دانشگاهی در طول ادوار مختلف فعالیت موجب شده كه هم‌استانی‌ها به مركز پزشكی جهاد دانشگاهی خوزستان اعتماد كنند و امیدوارم ما نیز امانت‌دار خوبی باشیم و روز به روز به خدمات مركز افزوده شود.

علوی در خصوص طرح توسعه مركز خدمات تخصصی پزشكی جهاد دانشگاهی خوزستان تصریح كرد: بر اساس آمارهای رسمی در سال 1395، شاخص آزمایشگاه‌های تشخیص طبی در استان خوزستان نسبت به مراجعان، 0.6 بود، این در حالی است كه میانگین كشوری، 0.83 است. مركز پزشكی جهاد دانشگاهی خوزستان نیز دارای مراجعان بسیار زیادی است و با توجه به فرسوده شدن ساختمان، امكان ارائه خدمات مطلوب به بیماران وجود نداشت. مركز افكارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) در سال 1396 تحقیقی در خصوص میزان رضایتمندی مراجعه‌كنندگان مركز انجام داد و بر اساس نتیجه این تحقیق، 96 درصد مراجعه‌كنندگان، علت انتخاب مركز را كیفیت بالای خدمات و تعرفه پایین عنوان كرده بودند، این در حالی است كه بسیاری از مراجعه‌كنندگان از وضعیت فضای فیزیكی مركز اظهار نارضایتی كرده بودند.

رییس سازمان جهاد دانشگاهی خوزستان خاطرنشان كرد: طرح توسعه مركز از 12 بهمن‌ماه سال گذشته آغاز شد و ساختمان مجاور مركز با هدف توسعه فضای فیزیكی پذیرش، خریداری و ساخته شد و با بهره‌برداری از این ساختمان، ظرفیت ارائه خدمات در مركز دو برابر می‌شود. طرح توسعه مركز همزمان با ارائه خدمات به بیماران اجرا شد و در طول این مدت هیچ‌كدام از بخش‌های مركز تعطیل نشد و جا دارد از تلاش همكاران در این زمینه تشكر كنم.

علوی تاكید كرد: فاز دوم طرح توسعه مركز خدمات تخصصی پزشكی جهاد دانشگاهی خوزستان نیز زمستان سال جاری آغاز می‌شود.

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام و المسلمین سیدمحسن شفیعی، رییس دفاتر استانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های استان خوزستان نیز در این آیین اظهار كرد: در اوایل انقلاب اسلامی، امام خمینی (ره) تاكید می‌كردند كه كارهایی كه بخش‌های مختلف دولتی انجام می‌دهند، باید به مردم گفته شود و گفتن كارهای انجام شده، منافاتی با اخلاص ندارد، این در حالی است كه امروز باید به بخشی از حوزه‌های مدیریتی بگوییم چرا كارهایی كه نمی‌كنید را به مردم می‌گویید؟ و ای كاش آنچه را كه نمی‌كنید، به مردم نگویید! ای كاش روزی اهمیت آغاز بهره‌برداری پروژه‌ها، بیشتر مورد توجه باشد تا كلنگ‌زنی‌های ناتمام و بی‌انتها.

وی افزود: چه در آنچه كه دغدغه امام خمینی (ره) بود و چه در نقدی كه بر عملكرد امروز است، در هر دوی اینها یك نقطه مشترك وجود دارد و آن مساله اعتماد عمومی است. اعتماد عمومی یك سرمایه اجتماعی است و مردم وقتی باور می‌كنند كه به طور ملموس، ببینند. نصیحت به زهد از سوی روحانی ماشین پلاك‌اروندی‌ سوار، طبیعتا بین مردم خیلی مشتری نخواهد داشت. این‌كه رسول خدا (ص) از رطب‌خوری در روز نهی كردند كه خود در آن روز رطب نخورده بودند، یك آموزه تربیتی است.

شفیعی تصریح كرد: نقش جهاد دانشگاهی، ارائه این نسخه مطلوب است و آن روزی كه مردم بیایند و خدمات مناسب و در شان خود را دریافت كنند، همین بهترین تبلیغ خواهد بود. جهاد دانشگاهی تاسیس شد برای ارائه این نسخه كه در كار ملت ایران، نشد وجود ندارد. آنچه كه به ما القا كردند كه نمی‌شود و نمی‌توانید و امروز هم می‌گویند، نسخه هوشمندانه نظام سلطه است كه به ما می‌گویند شما نمی‌توانید، یعنی نباید بتوانید. هركجا نسخه جهادی به میدان آمد، آنجا نشان می‌دهد كه می‌توانیم.

وی افزود: شهید بزرگوار جهاد دانشگاهی، دكتر سعید كاظمی آشتیانی از مصادیق "ما می‌توانیم" بود. شهید دكتر مجید شهریاری در مقطعی غنی‌سازی 20 درصدی اورانیوم را به نتیجه رساند كه اروپایی‌ها در مذاكرات هسته‌ای با لبخند به تیم ایرانی می‌گفتند كه دو سال طول می‌كشد كه ما ببینیم زیر نظر ما می‌توانید اورانیوم غنی‌شده 20 درصد دریافت كنید یا نمی‌توانید. شهید شهریاری در یك سال این كار را به ثمر رساند. امروز باید فرهنگ "ما می‌توانیم" را دنبال كنیم، آن هم در برابر آنهایی كه دارو و دستیابی به مقالات علمی را تحریم می‌كنند و مدعیان تمدن، علم را تحریم می‌كنند.

شفیعی گفت: به بركت ایمان و توان علمی فرزندان این مرز و بوم، خیلی كارها هست كه می‌توانیم انجام بدهیم. به خانواده جهاد دانشگاهی نیز تبریك می‌گویم و انشاالله این مكان مانند گذشته، نقطه امید اقشار مستضعف باشد. بخشی از جامعه ما آنچه را كه می‌خواهند، در هر موقعیت و شرایطی، امكان دسترسی دارند، بخشی كه این امكان را ندارند، اساسی‌ترین بخشی هستند كه باید به آنها خدمت كرد.

به گزارش ایسنا، دكتر نوذر درستان، مشاور استاندار خوزستان در حوزه سلامت و معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشكی جندی‌شاپور اهواز نیز در این آیین اظهار كرد: مركز پزشكی جهاد دانشگاهی خوزستان از سال 1363 كار خود را در اهواز آغاز كرد و از همان ابتدا یك مامن و محلی بود كه به خانواده‌های كم‌بضاعت خدمات درمانی ارائه می‌كرد. به تدریج در طول سال‌های بعد خدمات خود را توسعه داد و رشد كرد. وجود دو كلمه جهاد و دانشگاه در عنوان این مركز، معنای دیگری به فعالیت‌های آن داده است و بسیاری از پزشكان شهر در طول سال‌های گذشته، خدمات آزمایشگاهی را به این مركز ارجاع داده‌اند.

وی افزود: ساختمان و تجهیزات، به هر صورت فراهم می‌شود، ولی آنچه مهم است، پرسنل و نیروی انسانی یك مركز است و مجموعه پزشكی جهاد دانشگاهی خوزستان از پرسنل خدوم و متواضع برخوردار است كه نقش مهمی در توسعه این مركز داشته‌اند.

درستان با تاكید بر اینكه مركز پزشكی جهاد دانشگاهی خوزستان همیشه مورد اعتماد مردم بوده است، تصریح كرد: آزمایشگاه جهاد دانشگاهی در كنار اینكه دارای صحت پاسخ است، از تعرفه مناسبی نیز برخوردار است.

معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشكی جندی شاپور اهواز با تاكید بر اهمیت مشاركت مردم در سلامت، ادامه داد: مشاركت مردم در سلامت اهمیت بسیاری دارد و بسیاری از خیرین، بخش خصوصی و سازمان‌های مردم‌نهاد می‌توانند در این بخش مشاركت كنند و از زمان جنگ تا كنون هر كجا مردم پای كار بوده‌اند، موفق بوده‌ایم. این در حالی است كه اگر در مقوله‌ای مانند سلامت، مردم پای كار نباشند، اگر همه بودجه كشور را هم صرف كنیم، موفق نخواهیم بود.

وی با تاكید بر ضرورت اجتماعی كردن سلامت، ادامه داد: همه سازمان‌ها، مدیران و مردم باید دست به دست هم بدهند تا مساله سلامت را حل كنند. بخشی از این بار را جهاد دانشگاهی خوزستان در اهواز به دوش می‌كشد و این بسیار جای تشكر دارد. در بخش درمان، دولت وظیفه نظارتی دارد و باید نظارت صحیح و بدون رانت داشته باشد. در برخی شهرها، مانند دزفول و بهبهان، مردم پای كار آمده‌اند و تنها یك مركز درمانی دولتی وجود دارد و بقیه مراكز، خصوصی هستند. سلامت، امنیت و آموزش از نیازهای اولیه یك جامعه است و این سه مقوله باید سرلوحه كار باشد.
 
به گزارش ایسنا، محمدجعفر فلسفی، رییس شورای اسلامی شهر اهواز نیز در این آیین گفت: پس از گذشت 40 سال از عمر انقلاب اسلامی، نقطه اصلی و پاشنه‌آشیل انقلاب، مباحث اقتصادی است و این مقوله، از چالش‌های بزرگ كشور است و ای كاش جهاد دانشگاهی، علاوه بر حوزه‌های علم و فناوری، به حوزه اقتصادی نیز ورود می‌كرد.

وی افزود: جهاد دانشگاهی در روزهای اولیه انقلاب اسلامی توسط تعدادی دانشجو و استاد و بر اساس هدف‌گذاری درستی كه انجام شده بود، تشكیل شد و پیشرفت‌هایی كه در طول 40 سال گذشته این نهاد انقلابی كسب كرده نشان از هدف‌گذاری درست و توانمندی موجود در مجموعه است، ولی باید توجه داشت كه این نهاد باید رو به جلو حركت كند و محدود نشود.

فلسفی تصریح كرد: مقوله سلامت، مساله جدی شهر اهواز است و اگر این بخش تامین باشد، شهر نیز پیشرفت می‌كند. شرایط اقتصادی كشور و مقوله مهاجرت از اهواز، مساله‌ای جدی است، ولی باید این شرایط را تغییر دهیم و نباید تسلیم این شرایط خطرناك شویم. اهواز دارای ظرفیت‌های بسیاری است و می‌توان با كمك آنها، مشكلات را مدیریت كرد.

رییس شورای اسلامی شهر اهواز خاطرنشان كرد: به عنوان مثال مقوله ورود فاضلاب به رودخانه كارون، مساله‌ای است كه برای ما خوزستانی‌ها به هیچ وجه توجیه ندارد. مسایل زیست‌محیطی، به معضلی جدی برای ما تبدیل شده و علت این است كه خوب مدیریت نشده است. اگر مدیران مسایل را جدی می‌گرفتند، به این نقطه نمی‌رسیدیم و احساس مسئولیت، مساله‌ای است كه همه باید داشته باشند و باید از امثال شهید رجایی الگو بگیریم.

وی ادامه داد: پیشرفت‌های جهاد دانشگاهی را تبریك می‌گویم و ارائه خدمات به مردم شهر اهواز، بسیار ارزشمند است؛ مردم استان خوزستان نیازمند شادی بیشتری هستند و امیدوارم پرسنل مركز پزشكی جهاد دانشگاهی خوزستان در كنار فشردگی كار، با روی گشاده با بیماران مواجه شوند و خدمات مطلوب به مردم استان ارائه دهند.

به گزارش ایسنا، فاز نخست طرح توسعه مركز خدمات تخصصی جهاد دانشگاهی خوزستان از سال 1396 آغاز و با افتتاح این طرح، 500 متر مربع به فضای مركز افزوده شد. فاز دوم طرح توسعه این مركز نیز زمستان سال جاری آغاز خواهد شد و در سال 1400 به بهره‌برداری می‌رسد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: