• سه شنبه ۱۶ بهمن ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۹
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9711-5776-5
  • خبرنگار : 17040
  • منبع خبر : ----

رونمایی از کتاب "مبارزات بی‌شکست"

از کتاب"مبارزات بی‌شکست" درخصوص تحلیل مبارزه دانشگاهیان دانشگاه شهید چمران اهواز در زمان پیش از انقلاب رونمایی شد.

به گزارش ایسنا - منطقه خوزستان، در حاشیه مراسم گرامیداشت دهه مبارک فجر که امروز، سه‌شنبه(16 بهمن‌ماه) در دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد از کتاب "مبارزات بی‌شکست" در تحلیل مبارزه دانشگاهیان دانشگاه شهید چمران اهواز در زمان قبل از انقلاب به نویسندگی دکتر محمدرضا علم رونمایی شد.

این عضو هیات علمی دانشگاه شهید چمران اهواز در این مراسم اظهار کرد: پیروزی انقلاب اسلامی موجب ایجاد یک تحول در دنیا شد و معادلات را به هم ریخت. در این کتاب به سراغ نقش دانشجو و دانشگاه در شکل‌گیری انقلاب رفتم و در این راستا به اسنادی دست پیدا کردم.

وی افزود: جنبش دانشجویی در دانشگاه شهید چمران با تاسیس دانشگاه در سال 1304 شکل گرفت و شاید دو سال بعد از آن بود که اولین تحرکات دانشجویی در این منطقه و در دانشگاه شکل گرفت و سال به سال این مبارزات تغییر پیدا کردند. در اواخر سال‌های مربوط به انقلاب اسلامی شکل مبارزه نظامی و مسلحانه شد.

عضو هیات علمی دانشگاه شهید چمران اهواز گفت: رژیم پهلوی نیز به دلیل حساسیت این جنبش‌ها، از شیوه‌های سخت‌تر و حساس‌تری علیه این جنبش‌ها استفاده می‌کرد. در آن زمان ساواک بر کارهای اساتید و حتی تک تک نمراتی که به دانشجویان می‌دادند نیز دخالت داشتند و دانشجویان را شناسایی می‌کردند و یک وضعیت تعقیب و گریز وجود داشت.

علم درخصوص علت نام‌گذاری این کتاب به "مبارزات بی‌شکست" توضیح داد: اعتقاد بر این است که مبارزات دانشجویی مبارزاتی هستند که هیچ‌گونه شکستی در آن‌ها نیست. به این معنا که اگر این مبارزات به دستاوردی برسد به پیروزی رسیده است و اگر سرکوب می‌شد نیز به دلیل حمایت عمومی که از آن می‌شد، نام و ننگش برای نظام شاهنشاهی بود. به همین دلیل بود که این نام را برای این کتاب انتخاب کردم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: