• سه شنبه ۲۱ خرداد ماه، ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۲
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 983-10774-5
  • خبرنگار : 17033
  • منبع خبر : ----

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران :

سیلاب خوزستان قابل پیش بینی نبود

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: سیلاب رخ داده در خوزستان یک سیلاب حدی بود و هیچکس نمی توانست آن را پیش بینی کند.

به گزارش ایسنا - منطقه خوزستان، محمد حاج رسولی ها در نشست تخصصی واکاوی سیلاب 97-98 که امروز، 21 خردادماه در اهواز برگزار شد، اظهار کرد: بارندگی که اتفاق افتاد و منجر به سیلاب در کشور شد، یک بارندگی خاص بود و آنچه که در فروردین ماه اتفاق افتاد یک بارندگی بی سابقه در طول آمار ثبت شده است.

وی افزود: آمارهای ثبت شده نشان دهنده عظمت حجم بارندگی رخ داده در فروردین ماه امسال بود و منجر به سیلابی شد که بسیاری از استان های کشور درگیر آن شدند.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران تصریح کرد: با رصد مدل های سیلاب های سال گذشته استان خوزستان خوزستان نشان داد، سیلاب اخیر رخ داده در خوزستان از هیچ کدام از سیلاب هایی که در گذشته رخ داده تبعیت نمی کرد.

حاج رسولی ها عنوان کرد: همه انتظار داشتند که سیلاب خوزستان مانند همه سیلاب ها یک اوج داشته باشد و پس از آن فروکش کند اما این سیلاب به هیچ عنوان از سیلاب های گذشته تبعیت نکرد. دلیل این مساله نیز آن است که همه استان های بالادست استان خوزستان درگیر بارندگی های شدید بودند و این مساله بر روی مخازن استان نیز اثر گذار بود.

وی ادامه داد: در بازه وقوع سیل خوزستان با توجه به بارندگی هایی که در بالادست استان در حال بارش بود، منحنی سیلاب در خوزستان افت نکرد و همیشه در اوج بود. این مساله به دلیل درگیر بودن استان های بالادست استان خوزستان با سیلاب و شدت بارش هایی بود که در آن دوره رخ داد.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با بیان ایننکه سیلاب رخ داده در کشور علی رغم آسیب ها و خسارت هایی که به همراه داشت، مزایایی نیز داشت، گفت: سیلابی که فروردین ماه سال 95 در خوزستان رخ داد، یک تجربه برای ما بود تا در این زمینه یک نظام نامه سیلاب را در وزارت نیرو تدوین کنیم و اقداماتی که باید در زمان وقوع سیلاب مجموعه وزارت نیرو انجام دهد را سازماندهی کنیم.

حاج رسولی ها عنوان کرد: در سیلاب اخیر رخ داده این نظام نامه به نحو احسن در چهارچوب مجموعه وزارت نیرو پیاده شد و این مساله کمک شایانی به کنترل شرایط سیلاب در کشور کرد.

وی با بیان اینکه سیلاب رخ داده در خوزستان یک سیلاب حدی بود و هیچکس نمی توانست آن را پیش بینی کند، ادامه داد: در اواسط بهمن ماه سال 97 پیش بینی می کردیم که شرایط آورد در حوضه خوزستان بیشتر از شرایط ترسالی است و این مساله باعث شد تا با برگزاری جلساتی مسایل مربوط به آورد رودخانه های خوزستان را پیگیری کنیم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: