• سه شنبه ۱۶ آذر ماه، ۱۳۹۵ - ۱۵:۴۶
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 959-8676-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

شریعتی در ایسنا:

نیاز جامعه دانشجویی رشد متعادل و همگون است/نمی‌توان دانشجو را بی‌تفاوت کرد

استاندار خوزستان با بیان این‌که تلاش می‌شود که دانشگاه و دانشجو را بی‌تفاوت کنند و از مداخله و اعلام‌نظر یا رصد امور جامعه بر حذر بدارند، گفت: با این وجود دانشجو به اقتضای سن جوانی و روحیه آرمان‌خواهی همواره تلاش کرده که در محیط جامعه فعال، برای اجتماع مؤثر و برای کشور اثرگذار و مفید باشد و نمی‌توان دانشجو را نسبت به امور بی‌تفاوت کرد اما نیاز و ضرورت جامعه دانشجویی، رشد متعادل و همگون است.

 

به گزارش خبرنگار علمی و آموزشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خوزستان، دکتر غلامرضا شریعتی امروز، 16 آذرماه ضمن حضور در دفتر این خبرگزاری، یاد و خاطره شهدای دانشجوی 16 آذر و سالروز تأسیس خبرگزاری ایسنا را گرامی داشت و روز دانشجو را به همه دانشجویان تبریک گفت.

 

وی با گرامیداشت یاد و خاطره سه دانشجوی شهید که در روز 16 آذر 1332 در جریان اعتراض به سفر رئیس‌جمهور وقت آمریکا به ایران به شهادت رسیدند و با اهدای درود به روان پاک آن‌ها، اظهار کرد: از این نظر که امکان دسترسی به تمام دانشجویان وجود ندارد که بتوانم این روز را به آن‌ها تبریک بگویم، فکر کردم از طریق خبرگزاری دانشجویان به آن‌ها تبریک گفته شود زیرا این خبرگزاری به عبارتی نماینده آن‌ها و تغذیه‌کننده خبری دانشجویان است.

 

استاندار خوزستان از این خبرگزاری روز 16 آذر را به تمام دانشجویان تبریک گفت و برای آن‌ها آرزوی سلامتی، بهبودی، رشد، توسعه، ایستادگی در خط صحیح دفاع از آزادی و آزادگی را خواستار شد و تصریح کرد: امیدوارم دانشجویانی که همواره و همه وقت، آزادی‌خواه، عدالت‌طلب و استقلال‌گرا بودند و به دور از هرگونه وابستگی از زیر بار ظلم رفتن پرهیز کردند، همچنان در همان خط و مسیر مستدام و مداوم بمانند.

 

P292.jpg

 

دانشجویان در کنار آرمان‌خواهی به نیازهای روز جامعه توجه کنند

 

شریعتی خاطرنشان کرد: لازم است در کنار آن آرمان‌ها و نیازهای اساسی که همواره در انسان‌های آزاده و به‌خصوص دانشجویان آرمان‌خواه وجود دارد، نیازهای امروز جامعه و کشور نیز مورد توجه قرار گرفته و مشارکت در روند توسعه، پیشرفت و آبادانی کشور ورود و حمیّت در عرصه تولید علم، دانش و فناوری، مبنا قرار دادن دانایی‌محوری به‌عنوان اصل اساسی و پژوهش‌محوری به‌عنوان یکی از ارکان مهم فعالیت دانشجویان در جامعه امروز به آن خواست‌ها و نیازهای بشری سابق که دانشجویان همواره از آن دفاع می‌کردند، اضافه شود.

 

وی با ابراز امیدواری از این‌که این امور بیشتر در فعالیت‌های روزمره دانشجویی متجلی شود، گفت: امیدوارم دانشجویان روز به روز بر افتخار و اعتلای نام کشور فزونی ببخشند و موجب شوند کشور در مسیر درست طی کردن پله‌های علم و دانش این امر را با سرعت و عمق بیشتر دنبال کند و با تأثیرگذاری بالاتر نقش بیشتری در تولید علم دنیا بر عهده بگیرد.

 

استاندار خوزستان عنوان کرد: اکنون اگر تولید ناخالص ملی ما افزایش یافته است، این امر جز با نوآوری‌ها، ابداعات، ابتکارات و فناوری‌های که دانشجویان و فارغ‌التحصیلان در همین دانشگاه‌ها به انجام رسانده‌اند و در این مسیر با حفظ استقلال، آزادی و دفاع از مظلوم، مطابق با نیازهای روز جامعه خود را سازگار و منشأ این برکات شده‌اند، محقق نشده است.

 

نیاز و ضرورت جامعه دانشجویی، رشد متعادل و همگون است

 

شریعتی افزود: امروز نه آنکه به وارد کردن تکنولوژی نیاز نداریم اما به تدریج و هر روز این زنجیره و چرخه کامل‌تر و نیازهای ما نیز شاید در مسیرهای هایتک‌تر قرار می‌گیرد؛ البته در حال ورود به این مسیرهای هایتک (High-Tech) نیز هستیم. این رویکرد یک تعادل بین خواست‌های سیاسی، اجتماعی و علمی دانشجویی است؛ به عبارت دیگر غرق شدن در یک مسیر شاید در همان مسیر رشد ایجاد کند اما نیاز و ضرورت جامعه دانشجویی، رشد متعادل و همگون است.

 

وی با بیان این‌که این امر منافاتی با اصول اولیه و اساسی حرکت‌های دانشجویی ندارد که بابت آن خون دادند و در این مسیر ذره‌ای از آن آرمان‌ها عقب‌نشینی نکردند، گفت: همواره دانشجو و اقتضای سن دانشجویان، آرمان‌گرایی، آزادی‌خواهی و عدالت‌طلبی بوده است. دانشجویان برای دفاع از شرف و آرمان خود خون دادند و پای آن هم ایستادند. طی وقوع جنگ تحمیلی و دوران دفاع مقدس نیز دانشجویان نقش عمده‌ای در این عرصه ایفا کردند.

 

P296.jpg

 

دانشجویان در مقاطع مهم و حساس رسالت خود را انجام دادند

 

استاندار خوزستان با تأکید بر این‌که این نسل همواره در اقتضائات مختلف کشور و دفاع از میهن حی و حاضر بوده و هرگز از رسالت خود سر باز نزده است، تصریح کرد: دانشجویان در مقاطع مهم و حساس، رسالت خود را به نحو مطلوبی به سرانجام رساندند.

 

وی ادامه داد: این روز را گرامی می‌داریم و به همه دانشجویانی که جان خود را در راه دفاع از استقلال، آزادی و تمامیت ارضی کشور و اسلام عزیز فدا کردند، درود می‌فرستیم و امیدواریم که همه در این مسیر گام برداریم و پرچمی را که از نسل‌های گذشته به ما رسیده، همچنان حفظ کرده و آن را صحیح و سالم به نسل‌های بعد بسپاریم.

 

وضعیت دانشگاه‌ها در حد مطلوبیت و شأن استان نیست

 

شریعتی همچنین در خصوص وضعیت دانشگاه‌های استان از لحاظ کمی و کیفی بیان کرد: دانشگاه‌های استان وضعیت نامطلوبی ندارند اما در حد مطلوبیت و شأن استان هم نیستند؛ البته بخشی از آن نیز ناشی از آثار جنگ است که هنوز تبعات آن باقی مانده به طوری‌که بودجه دانشگاه‌های استان مانند دانشگاه شهید چمران دیگر خوب بسته نشد، زیرا سال‌ها دانشجویی نداشت و بودجه آن بسیار کاهش پیدا کرده بود. بعدها نیز پایه بودجه این دانشگاه‌ها چندان اصلاح نشد؛ البته این موضوع را از مسئولان ذی‌ربط در سازمان برنامه و بودجه خواستار شدیم و برخی اصلاحات نیز انجام شد اما در حدی که دانشگاه‌ها نیاز داشتند نبوده است.

 

وی با بیان این‌که از حیث تولید علم و دانش باید کارهای بیشتر و مؤثرتری انجام داد، تصریح کرد: در هر حال دانشگاه‌های اهواز جزو دانشگاه‌های مادر و پنج دانشگاه اول کشور بودند که اکنون این‌گونه نیست و نیاز است با صرف وقت اهتمام بیشتری برای کار گذاشته شود که نتیجه مطلوب‌تری را شاهد باشیم. البته من سعی کردم جلسات بیشتری با دانشگاه‌های استان برگزار و شورای آموزش و پژوهش را فعال‌تر کنم که بتوان به راهکارهایی برای ارتقاء وضعیت دانشگاه‌های استان دست یافت. بر این اساس دستگاه‌های اجرایی بزرگ استان نسبت به هزینه‌کرد در پژوهش ملزم شدند تا دانشگاه‌ها تقویت شده و بتوانند پله‌های باقی‌مانده را با سرعت بیشتر طی کنند.

 

استاندار خوزستان درباره تفاوت دانشجویان فعلی با دانشجویان نسل قبل، تصریح کرد: معتقدم دانشجو هر وقت احساس کند که کشور، نظام و جامعه او با مشکلاتی مواجه است، به مسأله ورود کرده و آنچه را تشخیص می‌دهد عمل می‌کند. تاکنون نیز مشاهده نکرده‌ام که دانشجو در مسائل مختلف به تشخیص خود عمل نکند و یا با بی‌تفاوتی نسبت به مسائل روز جامعه رفتار کند.

 

P297.jpg

 

دانشجویان موجب جابه‌جا شدن موازنه‌های مختلف در کشور شده‌اند

 

شریعتی با بیان این‌که تلاش می‌شود که دانشگاه و دانشجو را بی‌تفاوت کنند و از مداخله و اعلام‌نظر یا رصد امور جامعه بر حذر بدارند، گفت: با این وجود دانشجو به اقتضای سن جوانی و روحیه آرمان‌خواهی همواره تلاش کرده که در محیط جامعه فعال، برای اجتماع مؤثر و برای کشور اثرگذار و مفید باشد و بنابراین نمی‌توان دانشجو را نسبت به امور بی‌تفاوت کرد.

 

وی تصریح کرد: دانشجویان همواره سر بزنگاه و در وقت مقرر ورود کرده و موجب جابه‌جا شدن موازنه‌های مختلف در کشور شده‌اند و از این جهت نقش مؤثری در اجتماع ایفا کرده و جزو گروه‌های مرجع در کشور هستند که ممکن است بسیاری از مردم نظرات آن‌ها را مورد توجه قرار دهند و یا بسیاری از خانواده‌ها به نظرات فرزندان دانشجوی خود در مسائل اقتصادی، سیاسی و اجتماعی نگاه کنند و مطابق آن نظر دهند زیرا دانشجو را به عنوان یک عنصر فرهیخته و به‌روز می‌شناسند.

 

استاندار خوزستان افزود: ممکن است در مقاطعی به صورت بسیار جزئی سرخوردگی‌هایی بوده باشد اما دانشجویان همواره بر حسب وظیفه و تشخیص خود عمل کرده‌اند و این بر اساس خواست رهبری و نظام بوده است، زیرا رهبر انقلاب بر استقلال دانشجو، سیاسی بودن نه سیاسی کاری و آزادی‌خواهی دانشجویان تأکید داشته که معتقدم جامعه دانشجویی این مشخصه‌ها را حفظ کرده است.

 

دانشجویان در اداره بهتر استان به مسئولان کمک کنند

 

شریعتی همچنین در خصوص مطالبات خود از جامعه دانشجویی و دانشگاهیان استان اظهار کرد: در حوزه توسعه استان انتظار می‌رود که دانشجویان در اداره بهتر استان به مسئولان کمک کنند. دانشجویان کسانی هستند که آخرین نظرات و دیدگاه‌های بدیع اجتماعی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، صنعتی و علمی را به تبع رشته و علاقه خود مطالعه، پیگیری و تحلیل می‌کنند و اگر این پایش‌ها را در قالب پژوهش‌ها و پروپوزال‌ها ارائه دهند، می‌توانند به مسئولان کمک کنند؛ البته لازم است مباحث در پایان‌نامه‌ها به صورت زنجیره‌ای دنبال شود و در این صورت می‌تواند به یک راهکار یا محصول مؤثر برسد و نقش تأثیرگذاری در بهبود اوضاع و اداره بهتر استان داشته باشد.

 

وی درباره ویژگی مردم خوزستان با توجه به ارتباط زیاد و نزدیک استاندار با اقشار مردم و سفرهای درون‌استانی، تصریح کرد: مردم خوزستان، مردمی هستند که هشت سال جنگ تحمیلی را با همه سختی‌ها تحمل کردند. مردمی که زائران اربعین حسینی را با آغوش باز پذیرا شدند و یک میلیون و 200 هزار زائر را مشایعت و تکریم می‌کنند، اسکان می‌دهند و سپس به استقبال آن‌ها می‌روند. این ویژگی مردم استان قابل بیان نیست، بلکه باید لمس و درک شود و همه این‌ها در حالی است که مردم مشکلات و مسائل خود را دارند.

 

P298.jpg

 

جوانمردی، رشادت و ایستادگی؛ ویژگی‌های مردم خوزستان

 

استاندار خوزستان با تأکید بر علاقه مردم خوزستان به اهل‌بیت(ع) افزود: خوزستان تنها استانی است که هیچگاه در هیچ جنگی یک وجب از خاک خود را از دست نداده است و این موضوع هم برگ زرین و افتخار دیگری برای مردم خوزستان است. هیچ‌گاه اجازه ندادند یک وجب از خاک آن‌ها در جدا شود و این ویژگی مردم خوزستان است که ان‌شاءالله در آینده نیز تداوم پیدا کند. خوزستان نقش برجسته‌ای در تولید ناخالص ملی کشور دارد و تولیدات کشاورزی و صنعتی آن مشهود و روشن است. آزادی‌خواهی، دفاع از وطن و شرف نیز در مردم خوزستان یک ویژگی واضح و مبرهن است.

 

شریعتی با اشاره به حضور گروهی از تهران برای فیلم‌سازی از وقایع جنگ تحمیلی در استان، تصریح کرد: این افراد وقتی که آمدند، بسیار ناامید شده بودند و می‌خواستند برگردند اما وقتی با آن‌ها صحبت کردم، امیدوار شدند و می‌خواهند کار خود را ادامه دهند؛ موضوع فیلم آن‌ها ایستادگی مردم روستایی از سوسنگرد برای حمایت و حفاظت از خلبان هواپیمای سقوط کرده در همان روستا در زمان پیشروی نیروهای عراقی است که این ایستادگی و رشادت به قیمت جان تمام مردان این روستا تمام شد و شاید بسیاری از افراد از این واقعه بی‌اطلاع باشند.

 

وی افزود: تمام دستگاه‌های اجرایی نسبت به همکاری با این گروه موظف شدند و اکنون بسیاری از مقدمات کار پیش رفته و دستگاه‌های اجرایی هم پای کار آمده‌اند و از آن حمایت می‌کنند. این واقعه صفات فضیله مردم خوزستان از جوانمردی، رشادت، ایستادگی، پایمردی و حس وطن‌دوستی و عرق آن‌ها به اسلام و اخلاق را بارز می‌کند و به نمایش می‌گذارد. امیدواریم این ویژگی‌ها در نسل‌های بعد نیز بماند و خوزستان محکم و استوار همواره دژ محکمی برای ایران و اسلام عزیز باشد.

 

مطالبات اصلی مردم خوزستان در حوزه آب شرب و فاضلاب شهری

 

استاندار خوزستان همچنین در خصوص مهم‌ترین مطالبات مردم استان عنوان کرد: اقشار مختلف مطالبات مختلفی دارند که بخشی از آن در حقوق شهروندی قرار می‌گیرد اما حقوق شهروندی نیز مختلف است که به طور مثال در حوزه اجتماعی آب شرب و فاضلاب شهری که از نیازهای اولیه بشری است، جزو مطالبات اصلی مردم است. ما در این زمینه‌ها مشکل داریم و مردم از آن رنج می‌برند، به طوری‌که وضعیت فاضلاب شهری، سلامت مردم را با مشکل مواجه کرده، در حالی‌که از حقوق اولیه مردم تأمین سلامت است.

 

شریعتی با بیان این‌که دولت یازدهم اهتمام ویژه‌ای به این امر داشته و تقریباً‌ این موضوع را به نتیجه رسانده است، خاطرنشان‌کرد: برای اصلاح و بازسازی شبکه فاضلاب رقم قابل توجهی نزدیک به هشت تا 9 هزار میلیارد تومان نیاز است، اما با این وجود دولتمردان، وزرای مختلف و به‌خصوص شخص رئیس جمهور نسبت به این امر اهتمام جدی دارد و آقای روحانی موضوع را شخصاً دنبال می‌کند. اقداماتی نیز انجام شده که در مرحله نهایی قرار دارد و امیدواریم به سرانجام مطلوب برسد.

 

وی با اشاره به این‌که رئیس‌جمهور در سفر اخیر خود به استان نیز تا حدودی وضعیت را در شهرهای اهواز و خرمشهر بررسی و مشاهده کردند و به طور جدی از این مسئله نگران شدند، تصریح کرد: این موارد جزو مطالبات عمومی مردم استان است. اشتغال هم یک بحث کلی در کشور است اما در خوزستان مسأله آب شرب، فاضلاب، سلامت و مسائل آموزشی جزو موارد مورد مطالبه عموم است که باید بهبود پیدا کند.

 

P302.jpg

 

باید به سمت عدالت اجتماعی، سیاسی و اقتصادی پیش برویم

 

استاندار خوزستان با بیان این‌که در حوزه مسائل سیاسی و مدنی نیز انتظار می‌رود حقوق مدنی و شهروندی و حقوق اقوام، رعایت شده و حرمت‌ها حفظ شود، گفت: این موارد نیز مطالبات به حقی است که باید به انجام برسد. و به سمت عدالت اجتماعی، سیاسی و اقتصادی در کشور و استان پیش برویم. نباید اینگونه احساس شود که شهروند درجه یک و دو وجود دارد نه آنکه این نگاه هست بلکه احساس آن هم نباید باشد.

 

شریعتی خاطرنشان کرد: در این خصوص دولت اهتمام جدی دارد و وزرای مختلف و معاون اول رئیس‌جمهور نیز کار را پیگیری می‌کنند که این پروژه زودتر به نتیجه برسد و این بسیار مهم است که دولت با وجود تنگناهای مالی باز هم به فکر انجام یک کار اساسی و زیربنایی برای خوزستان باشد درحالی‌که شاید در مقاطعی امکان انجام آن بیشتر بوده اما انجام نشده است.

 

ایسنا پیام‌رسان صادقی برای جامعه باشد

 

وی همچنین در توصیه به خبرگزاری ایسنا، با ابراز امیدواری از این‌که این رسانه هرچه بیشتر منشاء خیر در جامعه باشد، گفت: ایسنا باید پیام‌رسان صادقی برای جامعه باشد و به نحوی عمل کند که جامعه به طور جدی به آن اتکاء کند و خبر ایسنا را همواره با فراغ بال بخواند و تنها تحلیل کند، بدون آنکه نسبت به آن تردید داشته باشد. مجموعه جهاد دانشگاهی نیز منشأ خدمات بسیاری در کشور و استان بوده است که ان‌شاءالله این کارها پردامنه‌تر، گسترده‌تر و نتیجه‌بخش‌تر شود.

 

به گزارش ایسنا؛ در ابتدای این دیدار نیز دکتر قدرت‌الله شاکری‌نژاد، رئیس سازمان جهاد دانشگاهی خوزستان به ارائه گزارشی از وضعیت ایسنای خوزستان و تاریخچه شکل‌گیری این رسانه پرداخت و سال‌روز تاسیس این خبرگزاری و روز دانشجو را تبریک گفت.

 

P308.jpg


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: