• پنجشنبه ۱۷ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۰
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 961-11814-5
  • خبرنگار : 17033
  • منبع خبر : ----

معاون اول رییس جمهور خبر داد:

غرس 700 هزار نهال در طرح مقابله با ریزگردها در خوزستان

معاون اول رییس جمهور گفت: دولت به صورت کامل بسیج شده تا منشأ داخلی گرد و غبار کشور را شناسایی و با روش های علمی فعالیت آن را متوقف و مبارزه لازم را در این زمینه داشته باشد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خوزستان، اسحاق جهانگیری در حاشیه بازدید از طرح مقابله با ریزگردها در جنوب شرق اهواز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: یکی از مسائلی که به صورت جدی بخشی از کشور به ویژه استان خوزستان با آن درگیر هستند، بحث ریزگردها است.

وی افزود: علاوه بر مردم خوزستان، مردم استان های ایلام و لرستان نیز طی سال های اخیر به دلیل این ریزگردها آزار دیده اند.

جهانگیری تصریح کرد: ریزگردها دو منشأ دارند. یکی از آنها کانون های ریزگرد خارجی است و به علت فعالیت این کانونها گرد و غبار از سمت کشورهای عراق و عربستان وارد کشور می شود که باید این مشکل را با گفتگوهای بین المللی و مذاکرات در سازمان ملل پیگیری و راهکارهایی برای حل آن ارائه داد.

وی ادامه داد: مشکلات ریزگردها با منشأ خارجی باید با گفتگوهای دوجانبه با کشورهای منشأ و منبع اصلی ریزگردها حل شود که وزارت امور خارجه و سازمان محیط زیست مشغول انجام این کار و مذاکره هستند و امیدوارم این پیگیری ها نتیجه بخش باشد.

جهانگیری عنوان کرد: بخشی از کانون های ریزگردها نیز در داخل کشور است، مخصوصا این پدیده سال گذشته در اهواز مردم استان خوزستان و به طور مشخص شهر اهواز را اذیت کرد و حتی در برخی مواقع منجر به قطعی آب و برق هم شد.

وی گفت: دولت به صورت کامل بسیج شده تا منشأ داخلی گرد و غبار کشور را شناسایی و با روش های علمی فعالیت آن را متوقف و مبارزه لازم را در این زمینه داشته باشد.

جهانگیری عنوان کرد: یکی از کارهایی که کمترین ضرر را داشته و هزینه کمتری نسبت به سایر روش ها داشت نیز طرح کشت جنگل بود که این طرح، بیابان ها و کانون های فوق بحرانی و منشأ اصلی را شناسایی و تحت پوشش قرار می دهد.

وی افزود: کار بسیار مهمی در این ایام انجام شد و جهاد کشاورزی مثل دوران دفاع مقدس یک بار دیگر درخشید و یک طرح جهادی بسیار خوب را اینجا انجام داد و اکنون به صورت شبانه روزی فعالیت می کند.

جهانگیری اظهار کرد: تمامی امکانات برای انجام این طرح بسیج شده و حتی کانالی از کارون هم در حال حفاری است تا آب مورد نیاز را به این دشت ها و مراکز کانون اصلی منتقل کنند.

وی با اشاره به اینکه تا کنون 700 هزار نهال غرس شده است، عنوان کرد: امیدوار هستم که این کارهای انجام شده با کمک مردم سرعت بیشتری بگیرد، هرچند به هر حال مردم روی برخی از اراضی این منطقه مالکیت و ادعا دارند که باید حقوق آنها هم رعایت شود.

جهانگیری تصریح کرد: مردم باید اطمینان پیدا کنند که دولت نمی خواهد به قیمت حل یک مشکل، در مقابل یک مشکل دیگر هم برای آنها ایجاد کند. تمام حق و حقوق قانونی مردم را رعایت می کنیم و امیدوارم بتوانیم برای بخشی از روستاهایی که در این منطقه قرار گرفتند و از برخی امکانات رفاهی مثل آب آشامیدنی و جاده و یا حتی آب کشاورزی محروم هستند، فکر و راهکاری داشته باشیم.

وی خاطر نشان کرد: مشکل ریزگردها بهانه ای شد تا حضور بیشتری در منطقه پیدا کنیم و برای همین می توان مشکلات روستاها را به صورت جدی تری حل کرد تا مردم ماندگاری بیشتری در این روستاها داشته باشند و جوانان کار مناسبی پیدا کنند و این مساله اولویت دولت است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: