• چهارشنبه ۲۳ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۳
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 961-6876-5
  • خبرنگار : 17037
  • منبع خبر : ----

علوی در گفت‌وگو با ایسنا تشريح کرد:

دستاوردهای جهاددانشگاهی خوزستان در برنامه پنجم و رویکردهای برنامه ششم

سیدعلیرضا علوی که در اسفندماه سال گذشته به سرپرستی سازمان جهاددانشگاهی خوزستان منصوب شده است در نخستین گفت‌وگو با خبرنگاران خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خوزستان، به بیان مهم‌ترین دستاوردهای جهاددانشگاهی خوزستان در طول برنامه پنجم توسعه پرداخت و با تبیین سیاست‌ها و برنامه‌های پیش رو در سال جاری و اهداف تدوین برنامه ششم، به سؤالات خبرنگاران این رسانه پاسخ گفت.

 

تدوین برنامه توسعه عملیاتی برای جهاددانشگاهی خوزستان

 

وی با بیان اینکه مجموعه جهاددانشگاهی خوزستان در طول عمر بیش از سه دهه‌ای خود براساس ماموریت‌های تعریف‌شده در سطح کلان برای جهاددانشگاهی در سه حوزه کلی فرهنگی٬ آموزشی و پژوهشی فعالیت داشته است که حوزه تجاری‌سازی فناوری و اشتغال دانش‌آموختگان نیز بعدها به این مأموریت‌ها اضافه شد، اظهار کرد: اکنون جهاددانشگاهی خوزستان در این چهار حوزه كاري فعاليت مي‌كند. رویکردی که بر مدیریت فعلی جهاددانشگاهی حاکم است٬ نیز بر حرکت فعالیت‌ها مطابق با برنامه ششم توسعه تأکید دارد که این برنامه اکنون در دفتر مرکزی جهاددانشگاهی در حال تدوین است.

 

سرپرست سازمان جهاددانشگاهی خوزستان گفت: از ماه گذشته که به سرپرستی این سازمان منصوب شدم، اقدامات لازم برای تدوين برنامه‌اي عملياتی و كاربردی با عنوان برنامه ششم توسعه سازمان جهاد دانشگاهی خوزستان آغاز شد و اکنون 6 كارگروه هفت‌نفره زير نظر یک کمیته پنج نفره در حال تدوین این برنامه هستند و با تدوين اين برنامه مشخص می‌شود كه جهاددانشگاهي خوزستان قرار است تا پنج سال آينده در چه مسيری حركت كند و به چه اهدافي دست يابد. البته اهداف کلان مجموعه جهاددانشگاهی از سوي دفتر مركزی، تدوين و به واحدها ابلاغ شده است و سازمان جهاددانشگاهی خوزستان نيز اهداف فرعی و برنامه عملیاتی خود را در مسير اهداف كلان، تدوين و اجرايي خواهد كرد.

 

رویکرد جهاددانشگاهی خوزستان برای حرکت در راستای شعار سال

 

علوی درباره رویکرد جهاددانشگاهی خوزستان با توجه به نامگذاری امسال به نام «اقتصاد مقاومتی؛ تولید – اشتغال»، عنوان کرد: جهاددانشگاهی همواره در مسیر تحقق فرمايشات مقام معظم رهبري در حرکت بوده است و شعار سال نيز شتاب بیشتری به حرکت این سازمان می‌بخشد. اکنون درحال راه‌‌اندازی مرکز رشدی با رویکرد سلامت و فناوری در خوزستان هستیم که این اقدام٬ حرکتی به سوی تبدیل دانش بومی جوانان استان به یک محصول و اشتغال پایدار است.

 

وی افزود: جهاددانشگاهی در کارنامه سه دهه فعاليت خود توانسته با واسطه یا بدون واسطه در زمینه اشتغال، فعاليت‌هاي زیربنایی موفقي را اجرايي كند و یکی از اصلی‌ترین ماموریت‌های این سازمان، توانمندسازی شهروندان و جوانان از طریق آموزش‌ بر‌ پایه ارزش‌های فرهنگی و نتایج تحقیقات پژوهشی بوده است. به‌دنبال این هستیم که قشر تحصیل‌کرده یا در حال تحصیل جامعه که مخاطبان اصلی بخش عمده‌ای از فعالیت‌های جهاددانشگاهي هستند را از طریق آموزش‌های تخصصی و مهارت‌محور، توانمند ساخته و برای ورود به بازار کار آماده کنیم.

 

فعاليت جهاددانشگاهی، فارغ از چرخش‌های سياسی

 

سرپرست سازمان جهاددانشگاهی خوزستان خاطرنشان کرد: جهاددانشگاهی یک شعار اساسی با مضمون «پیروی از ولایت٬ حمایت از دولت‌ها» دارد که سبب شده چرخش‌های سیاسی که در دولت‌ها اتفاق می‌افتد در بیشتر مواقع کمترین آسیب را به ایفای وظایف و مأموریت‌های این مجموعه وارد کند. جهاددانشگاهي در راستاي وظايفی كه در اساسنامه اين نهاد انقلابی آمده و به تصويب شوراي عالی انقلاب فرهنگی رسيده، فعاليت می‌كند.

 

مرکز درمان ناباروری جهاددانشگاهی؛ فرصتي طلایی برای توسعه توریسم‌‌درمانی

 

وی همچنین به مروری بر مهم‌ترین اقدامات و دستاوردهای جهاد دانشگاهی در سال 1395 به‌عنوان سال پایانی برنامه پنجم توسعه پرداخت و گفت: سازمان جهاددانشگاهی خوزستان در تحقق اهداف برنامه، در رديف سازمان‌های موفق ارزیابی شد که این موفقیت ماحصل تلاش‌های همه مدیران ادوار مختلف و همكاران در این سازمان بوده است. در این مدت مرکز درمان و تحقیقات ناباروری جهاددانشگاهی خوزستان نیز موفق شد سیکل درمانی خود را با توسعه تجهیزات و راه‌اندازی بخش‌های مختلف، کامل کند.

 

وی ادامه داد: تاکنون بیش از ۲۰۰ نوزاد در این مرکز و با استفاده از روش‌هاي درماني، متولد شده‌اند که این خدمتی بزرگ به خوزستان و استان‌های همجوار و فرصتی طلایی برای توسعه توریسم‌درمانی است، چراکه آمار ناباروری در کشور‌ها و استان‌های هم‌جوار بالا است و اگر مدیریت استان همچنان به حمایت خود از این مرکز ادامه دهد، می‌توانیم یک مرکز درمانی و تحقیقات ناباروری علمی و تخصصی موفق در استان داشته باشیم.

 

ارائه خدمات پزشکی سالانه به بیش از 600 هزار نفر

 

علوی خاطرنشان کرد: در حوزه پژوهشی علاوه بر مرکز درمان و تحقیقات ناباروری٬ مرکز خدمات تخصصی پزشکی این سازمان نيز توانسته است به‌عنوان یکی از قدیمی‌ترین مراکز درمانی خوزستان، در طول برنامه پنجم توسعه، با بهسازی امکانات، خدمات درماني و آزمايشگاهی خوبي را به شهروندان ارائه كند و جمعيت مراجعه كننده به اين مركز نشان می‌دهد خوشبختانه اعتماد عمومی مردم به خدمات پزشکی جهاددانشگاهی در جایگاه مطلوبي قرار دارد و در طول برنامه پنجم سالانه بیش از 600 هزار نفر از این خدمات بهره‌مند شده‌اند.

 

وی با تاكيد بر اينكه توسعه، بازسازی و بهسازی فعالیت‌ها در حوزه خدمات پزشکی در برنامه ششم توسعه تداوم خواهد داشت، افزود: در حوزه معاونت پژوهشی سازمان، مطالعات حوزه بهداشت و ارتقا سلامت، تحقیقات جتماعی و پژوهش‌های روان‌شناسی موفقی نيز اجرايی شده و در اختيار مديران ارشد استان قرار گرفته است. نتيجه اين مطالعات می‌تواند در تصميم‌گيری‌های استانی و ملی بسيار تاثيرگذار باشد.

 

موسسه آموزش عالي جهاد دانشگاهی خوزستان در «سطح یک» کشور

 

سرپرست سازمان جهاددانشگاهی خوزستان با اشاره به اینکه موسسه آموزش عالی جهاددانشگاهي خوزستان در سال 1377 تأسیس شده است، گفت: این موسسه به‌عنوان اولین و بزرگ‌ترین موسسه آموزش‌ عالی غیردولتی در خوزستان موفق شده است که در ارزیابی‌های وزارت علوم در رديف موسسات آموزش عالی سطح یک كشور قرار بگیرد و اكنون نيز به‌عنوان یکی از موفق‌ترین مراکز آموزش عالی در استان شناحته می‌شود. این موسسه اکنون از نظر کمی و کیفی خدمات خوبی به همشهریان و هم‌استانی‌ها ارائه می‌کند و عرصه تحصیلات تکمیلی نیز مورد دیگری بود که جهاددانشگاهی خوزستان موفق شد در طول برنامه پنجم توسعه، آن را گسترش دهد.

 

وي افزود: مركز آموزش عالی علمی كاربردی جهاد دانشگاهي خوزستان نيز به‌عنوان بزرگ‌ترين مركز علمی كاربردی استان، در سنوات گذشته بسيار موفق عمل كرده و در حال حاضر يكي از مراكز موفق علمی كاربردی، اگر نگوييم بهترين مركز، در استان است.

 

تغيير رويكرد جهاد دانشگاهی از آموزش‌های عمومی به تخصصی

 

وی با اشاره به عملكرد جهاددانشگاهي خوزستان در زمينه آموزش‌هاي كوتاه‌مدت، گفت: در سال 1394، دومين مركز آموزش‌های تخصصی كوتاه‌مدت جهاددانشگاهی خوزستان نيز در اهواز افتتاح شد. در طول اجرای برنامه پنجم توسعه در جهاددانشگاهی خوزستان، تغيير هرم فراگيران دوره‌های آموزشي از آموزش‌های عمومی به تخصصی، رویکرد موفقی بود كه در طول برنامه پنجم توسعه محقق شد؛ زيرا استان خوزستان در این زمینه به‌شدت نیازمند برگزاری دوره‌های آموزشی تخصصی برای پاسخ‌گویی به نیازهای صنایع و سازمان‌های دولتی و خصوصی است و جهاددانشگاهی نيز براي رفع اين نياز، دوره‌های آموزشی تخصصی را توسعه داد.

 

رتبه اول جهاد دانشگاهی خوزستان در تربیت کمک‌پرستار

 

علوی همچنین خاطرنشان کرد: در سال 94 وظيفه برگزاري دوره آموزش يك‌ساله كمك پرستاری از سوی وزارت بهداشت به جهاددانشگاهی واگذار شد و در استان خوزستان نيز مجموعه معاونت آموزشي جهاد دانشگاهی، به عنوان متولي تربيت كمك‌پرستار انتخاب شد. خوشبختانه با تلاش بسيار خوب کارکنان اين معاونت، اين دوره آموزشی با موفقيت در چهار شهر استان برگزار شد و جهاددانشگاهی خوزستان، در برگزاری اين دوره آموزشی رتبه نخست از نظر تعداد فراگيران را در میان واحدهای جهاددانشگاهی از آن خود كرد.

 

توسعه فعالیت‌های فرهنگی در دانشگاه‌ها؛ از اولویت‌های برنامه ششم

 

وی با تاکید بر این که توسعه فعالیت‌های فرهنگی جهاددانشگاهی خوزستان در دانشگاه‌ها از اولویت‌های برنامه ششم است، خاطرنشان کرد: نقش فرهنگی جهاددانشگاهی در دانشگاه‌ها بايد بازتعریف شود. در برنامه پنجم توسعه اقدامات خوبی در این زمینه انجام شد و برنامه‌های خوبی نیز برای برنامه ششم توسعه در این خصوص تدوین شده است که در آینده اطلاع‌رسانی خواهند شد. همچنين برنامه‌هايی برای توسعه فعالیت‌های قرآنی پيش‌بينی شده است.

 

سرپرست سازمان جهاد دانشگاهی خوزستان در خصوص اهم فعالیت‌های حوزه فرهنگی این سازمان نیز گفت: خبرگزاری‌های ایسنا و ایکنا مجموعه‌هاي موفقي هستند كه در ارزیابی‌های ملی و استانی همچنان به‌عنوان خبرگزاری‌های برتر شناخته می‌شوند و توانسته‌اند به رسانه‌هایي تاثیرگذار در استان تبدیل شوند.

 

سرپرست سازمان جهاد دانشگاهی خوزستان افزود: مرکز افکارسنجی دانشجویان (ایسپا) نیز در سال گذشته پروژه‌های ملی و استانی خوبی را اجرا کرد و امیدوارم از ظرفیت این مرکز در طول برنامه ششم توسعه بیش از پیش استفاده شود.

 

ایجاد مقدمه تأسیس شرکت‌های دانش‌بنیان با رویدادهای فرآفرین

 

علوی عنوان کرد: دفتر تجاری‌سازی فناوری و اشتغال دانش‌آموختگان جهاددانشگاهی خوزستان نيز به‌عنوان یکی از دفاتر تاثیرگذار در میان دفاتر موجود در واحدهای جهاددانشگاهی شناخته شده است که با برگزاری رویدادهای استارت‌آپی و برنامه‌هایی تحت عنوان رویداد ملی فرآفرین٬ تلاش کرده ‌است مقدمه تشکیل شرکت‌های دانش‌بنیان را از طریق شناسایی افراد نخبه فراهم کند.

 

سرپرست سازمان جهاد دانشگاهی خوزستان ادامه داد: در نتيجه برگزاری اين رويداد، شرکت‌های دانش‌بنیان متعددی تشکیل و در مراکز رشد استان مشغول به فعالیت شده‌اند.

 

تدوین دانش فنی بیش از ۱۲ هزار قطعه مورد نياز صنعت نفت

 

علوي به دستاوردهای جهاددانشگاهي در حوزه فنی و مهندسی اشاره و تصریح کرد: مجموعه جهاددانشگاهی خوزستان موفق شده که در حوزه فنی‌مهندسی وارد عرصه تولید انبوه مته‌های حفاری شود و این پروژه اکنون با موفقيت در حال اجرا است.

 

سرپرست سازمان جهاد دانشگاهی خوزستان گفت: بومی‌سازی دانش فنی ساخت تجهیزات و قطعات مورد نياز صنایع نفت، حفاری و پتروشیمی نيز در دستور کار پژوهشکده تکنولوژی تولید قرار دارد و تاکنون بیش از ۱۲ هزار قطعه، تدوین دانش فنی شده که گام بسیار مهمی برای بومی‌سازی صنعت نفت در کشور است.

 

ثبت اختراع در زمينه مقابله با ریزگردها در سال 1395

 

سرپرست سازمان جهاد دانشگاهی خوزستان اظهار كرد: در پایان سال گذشته پژوهشگران گروه شيمی و مهندسی شيمی جهاددانشگاهی خوزستان فعاليت‌های خوبی در زمينه توليد تثبيت‌كننده‌هاي خاك انجام دادند و موفق شدند موادي سازگار با محيط زيست را اختراع و به ثبت برسانند؛ امیدواریم در سال جاری بتوانيم در زمينه مقابله با ریزگردها و تثبيت شن‌های روان، توافقاتی با متوليان امر در استان داشته باشيم و دستاوردهای پژوهشی جهاددانشگاهی خوزستان مشكلی از استان را حل كند.

 

وجود اعتماد و ارتباط خوب میان مدیریت ارشد استان و جهاددانشگاهی

 

سرپرست سازمان جهاد دانشگاهی خوزستان در پاسخ به این سوال که این مجموعه برای کمک به پیشبرد سیاست‌ها و برنامه‌های دولت و مدیریت استان چه ظرفيت‌هايی در اختيار دارد، گفت: مجموعه جهاددانشگاهي خوزستان در ادوار مختلف ارتباط خوب و موثری با مديريت ارشد استان داشته است. در دیدار اخير رئيس جهاددانشگاهي كشور و استاندار خوزستان نيز در خصوص همكاري‌های دو مجموعه به صورت مصداقی صحبت‌های خوبی انجام شد و استاندار خوزستان نيز بر استفاده از ظرفيت‌های جهاددانشگاهی تاكيد داشت.

 

علوی ادامه داد: در ادوار گذشته نیز هر زمان استانداری ماموریتی بر عهده جهاددانشگاهی گذاشته، این سازمان به‌خوبی از عهده انجام آن برآمده است؛ به‌طور مثال سند توسعه اشتغال خوزستان در سال‌های گذشته به دستور استانداری توسط حوزه پژوهشی جهاددانشگاهی تدوین شد که کار ارزشمندی بود. اكنون نيز اميدواريم بتوانيم وارد فاز جديدی از تعامل ميان جهاددانشگاهی و مديريت ارشد استان شويم.

 

تأمین 95 درصد هزینه‌های جهاددانشگاهی از محل فعالیت‌های سازمان

 

وی در خصوص چالش‌های پیش‌روی این سازمان با بیان اینکه جهاددانشگاهی خوزستان با دو چالش مواجه است، اظهار کرد: چالش اول تامین هزینه‌های از محل درآمدها و فعالیت‌های سازمان است. جهاددانشگاهي نهادی انقلابي است و بودجه دولتی اندكی دريافت می‌كند؛ به عنوان مثال جهاددانشگاهي خوزستان کمتر از پنج درصد هزینه‌های خود را از محل حمايت‌های دولتی تامين می‌كند و بیش از ۹5 درصد هزینه‌ها باید از محل درآمدهای حاصل از فعاليت‌های سازمان تامين شود.

 

سرپرست سازمان جهاددانشگاهی خوزستان افزود: با توجه به مشکلات مالی دستگاه‌ها و کارفرماها و تاخير در پرداخت مطالبات، طبيعی است كه برای توسعه فعالیت‌های پژوهشی٬ تحقیقاتی و فرهنگی و تامین هزینه‌های جاری در مواقعی با مشکلات جدی مواجه هستیم، ولي خوشبختانه تاکنون کارها بر زمین نمانده و با روحیه جهادی پیش رفته است.

 

علوی ادامه داد: البته جهاددانشگاهی هر زمان احساس كند در خصوص حل مشكلات استان وظيفه‌ای بر دوش دارد، با تمام توان و با روحيه جهادي وارد عمل می‌شود و هيچ‌گاه متوقف مسايل مالي نمی‌شود.

 

فرهنگ و روحیه جهادی باید در مجموعه پابرجا بماند

 

وی چالش دوم را حفظ فرهنگ جهادی خواند و تصریح کرد: اگر نتوانیم فرهنگی را که نسل اول جهاد بر پایه آن و ارزش‌های والایی که داشت به وجود آمد، حفظ کنیم قطعا از جهاد تنها یک عنوان بیشتر باقی نمی‌ماند که خوشبختانه تاکنون این فرهنگ جاری بوده و جهاد با کمترین امکانات دولتی توانسته پابرجا بماند و خدمات ارزنده‌ای ارائه کند؛ اما حفظ این فرهنگ نیاز به یک برنامه‌ریزی جدی و دقیق دارد.

 

سرپرست سازمان جهاد دانشگاهی خوزستان افزود: افراد جدیدی که وارد این سازمان می‌شوند، باید ارزش‌های جهادی را بدانند و بشناسند و وظیفه ماست که اجازه ندهیم در مسیر این ارزش‌ها انحرافی به وجود آید. به لطف خدا و توجه جدی مدیران ادوار گذشته، این فرهنگ جهادی در خوزستان محکم و پابرجا باقی مانده است و وظیفه ما این است که آن ‌را ادامه دهیم. اگر بتوانیم این دو چالش را به‌خوبی مدیریت کنیم جهاد خوزستان ان‌شاءلله بدون مشکل به راه خود ادامه می‌دهد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: