• یکشنبه ۲۷ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۹
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 961-7580-5
  • خبرنگار : 17035
  • منبع خبر : ----

معاون وزیر ارشاد در اهواز؛
از نشریات بومی و محلی حمایت ویژه می‌شود/ خانه مطبوعات برای رفع مشکل بیمه خبرنگاران ورود کند

معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از حمایت ویژه رسانه‌ها و نشریه‌های محلی و بومی و همچنین مجلات تخصصی خبر داد و اظهار داشت: یارانه‌ای با ضریب مشخص به این رسانه‌ها پرداخت می‌شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) ـ منطقه خوزستان ـ حسین انتظامی در نشستی با مدیران و سردبیران روزنامه‌ها و خبرگزاری‌های استان خوزستان که در سالن جلسات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان برگزار شد، به دغدغه‌ها و سوالات مطرح شده در بخش‌های مختلف مطبوعاتی پاسخ گفت.

وی با اشاره به تغییر رویکرد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه مطبوعاتی گفت: در سه سال گذشته وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سیاست‌های جدیدی را دنبال کرده که عملکرد ما باید بر اساس این سیاست‌ها قضاوت شود.

انتظامی با بیان این که یکی از این سیاست‌ها عقب نشینی به نفع بخش خصوصی در دادن مجوزها برای نشریات، روزنامه‌ها و سایت‌های خبری است، افزود: در سه سال گذشته به رغم بالا بودن تقاضاها، اما هیچ گونه مجوز هفته‌نامه، روزنامه، خبرگزاری و... برای بخش دولتی صادر نشد.

وی خاطرنشان کرد: استدلال ما در این موضوع این بود که ظرفیت خوبی در بخش خصوصی برای انتشار نشریه وجود دارد، روح حاکم بر اقتصاد مقاومتی تقویت بخش خصوصی است و بخش خصوصی تنها صنعت نیست بلکه مطبوعات هم جزیی از آن است که در این راستا یارانه تمام رسانه‌های متعلق به دولت و بخش عمومی قطع شد.

معاون امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عقب‌نشینی وزارت به نفع صنوف را سیاست دوم اعمال‌شده وزارت عنوان کرد و بیان داشت: در دولت یازدهم نگاه ما نظارت و حمایت از رسانه‌ها بود و تلاش شد در حوزه تصدی‌گری و حتی تصمیم‌گیری ورود نکنیم و تصمیم‌گیری‌ها را به تشکل‌های مطبوعاتی و روزنامه‌نگاری واگذار کنیم.

وی با اشاره به مشکلات رسانه‌های استان برای صدور کارت معتبر خبرنگاری اظهار داشت: صدور کارت خبرنگاری وظیفه دولت نیست و نباید در این حوزه ورود کند، بلکه بنگاه‌های مطبوعاتی و تشکل‌های حرفه‌ای رسانه‌ای صلاحیت صدور کارت خبرنگاری را دارند.

انتظامی همچنین  خواستار تعامل بیشتر و فعالانه‌تر رسانه‌ها و خبرنگاران با خانه مطبوعات شد و اظهار کرد: هر اندازه حضور و تعامل خبرنگاران با خانه مطبوعات بیشتر باشد، قدرت این نهاد برای رفع مشکلات و دغدغه های خبرنگاران بیشتر خواهد بود.

وی با تاکید بر این‌که خانه مطبوعات به عنوان خانه خبرنگاران و رسانه‌ها، اختیارات خوبی دارد و می‌تواند بسیاری از مشکلات و دغدغه‌های خبرنگاران را رفع کند، بیان کرد: تعامل رسانه‌ها با خانه مطبوعات به ما کمک می‌کند تا سیاست‌های عقب‌نشینی و تفویض اختیارات را با اعتماد به نفس بیشتری ادامه دهیم.

معاون امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دیگر مزیت فعالیت خانه‌های مطبوعات را وجود دموکراسی و مدیریت چرخشی در این تشکل‌ها دانست و گفت: این‌که افراد چگونه بالا می‌روند تعریف دموکراسی نیست، بلکه تعریف دموکراسی آن است که افراد چگونه از قدرت پایین می‌آیند. بر همین اساس در خانه‌های مطبوعات دموکراسی وجود دارد و دو سالی یک‌بار اعضای آن انتخاب می‌شوند.

وی شفافیت را یکی دیگر از سیاست‌های بخش فرهنگی و رسانه‌ای در سال‌های اخیر اعلام و اظهار کرد: اعتقاد داریم رفتار و عمل شفاف و دسترسی آزاد مردم به اطلاعات کمک بزرگی به کاهش هزینه‌های نظارتی خواهد شد و بهترین راه برای نظارت این است که مردم  با مکانیزم‌هایی بتوانند نظارت کنند.

انتظامی همچنین بر توسعه حرفه‌ای‌گری در همه زمینه‌ها تاکید کرد و گفت: با توجه به این‌که ظهور رسانه‌های مجازی کاهش شمار مخاطبان رسانه‌های مکتوب و نوشتاری را در روندی جهانی به دنبال دارد، فعالیت تخصصی می‌تواند با این روند مقابله کند.

وی ادامه داد: از سویی رسانه‌های بومی کمتر با آفت‌ها و آسیب‌هایی که روزنامه‌های سراسری با آن مواجه هستند روبه‌رو می‌شوند که خاستگاه حمایت ما از رسانه‌های محلی براین اساس است.

معاون امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به برخی از این حمایت‌ها اشاره کرد و افزود: افزایش سه برابری یارانه برای نشریات ١٠ استان کم‌برخوردار و همچنین نشریات تک شهر از جمله این حمایت‌ها است؛ همچنین از صدور مجوز و تغییر وضعیت این نشریات استقبال می‌شود.

وی در بخشی دیگری از سخنان خود به بیمه خبرنگاری اشاره و اظهار کرد: بیمه خبرنگاران از سوی دولت به استقلال و حرفه‌ای بودن فعالیت آن‌ها خدشه وارد می‌کند و خلاف ثبات حرفه‌ای است.

انتظامی خاطرنشان کرد: یکی از دلایل خانه به دوشی خبرنگاران، نبود رابط استخدامی بیمه‌ای و عدم تضمین امنیت شغلی است. براین اساس  بیمه خبرنگاران رسانه‌ها را باید تشکل‌های صنفی و رسانه‌ای که در آن فعالیت حرفه‌ای می‌کنند انجام دهد.

وی با بیان این که مشوق‌هایی برای بیمه خبرنگاران در نظر گرفته شده است، تاکید کرد: البته در این راستا خانه مطبوعات با توجه به جایگاه قانونی که دارد می‌تواند برای رفع مشکل بیمه خبرنگاران ورود کند و آن را به سرانجام برساند.

به گزارش ایسنای خوزستان، در این نشست مدیران مطبوعات، رسانه‌ها و پایگاه‌های مجازی مسایل، مشکلات و پیشنهادات خود را مطرح کردند.

ضرورت آموزش‌های حرفه‌ای، بیمه خبرنگاران، حمایت دولت از رسانه‌های خوزستانی، صدور مجوز برای رسانه‌های مجازی و برخورد با رسانه‌های مجازی فاقد مجوز، ارایه تسهیلات به خبرنگاران، حمایت از رسانه‌های مستقل که وابستگی حزبی و جناحی ندارند و کمبود و گرانی کاغذ از مهم‌ترین مشکلات مطرح‌شده در این نشست بود.

همچنین در این نشست یاد و خاطره مرحوم عفت فتحی از فعالان رسانه خوزستان که سال گذشته دار فانی را وداع گفت گرامی داشته شد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: