• سه شنبه ۲۹ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۹
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 961-13074-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

تکمیل 2 طرح آبیاری و زهکشی در جنوب خوزستان

معاون طرح و توسعه شبکه‌های آبیاری و زهکشی سازمان آب و برق خوزستان از تکمیل و آماده بهره‌برداری بودن 2 پروژه آبیاری و زهکشی در جنوب خوزستان خبر داد.


به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خوزستان، حمیدرضا خدابخشی اظهار کرد: بخش آبیاری شبکه‌های آبیاری و زهکشی شلمچه و دهکده حضرت ولیعصر(عج) به وسعت یک هزار هکتار در جنوب خوزستان و مراحل اجرایی سه واحد 700 هکتاری طرح آبیاری و زهکشی KQ9-11 به وسعت 2100 هکتار در حاشیه اروند، تکمیل شده و آماده بهره‌برداری است.


وی با اشاره به این‌که شبکه آبیاری و زهکشی شلمچه و دهکده ولیعصر (عج) به وسعت 5100 هکتار، بخشی از طرح ساختمان شبکه آبیاری و زهکشی خرمشهر محسوب می‌شود، افزود: سازمان آب و برق خوزستان 2000 هکتار آن را در دست اجرا دارد که 1000 هکتار از شبکه‌های آبیاری آن تکمیل شده و آماده بهره‌برداری است.


خدابخشی هدف از اجرای این پروژه را تامین آب شیرین و پایدار برای نخیلات و میان کاری و اراضی کشاورزی با انتقال و بهره‌گیری از آب رودخانه کارون، جلوگیری از هدررفت آب، افزایش راندمان کشاورزی، افزایش اشتغال، بهبود وضعیت اقتصادی مردم مناطق محروم و جنگی و همچنین قطع آب شور اروند و تاثیرات منفی جذر و مد به اراضی کشاورزی عنوان کرد.


معاون طرح و توسعه شبکه‌های آبیاری و زهکشی سازمان آب و برق خوزستان، محل تامین آب مورد نیاز پروژه را از رودخانه کارون اعلام کرد و افزود: این آب توسط ایستگاه پمپاژ و کانال اصلی مارد منتقل و در کیلومتر 9 کانال مذکور، کانال اصلی ولیعصر(عج) به ظرفیت 13.5 مترمکعب بر ثانیه از آن منشعب می‌شود که با احداث یک دستگاه سیفون معکوس بزرگ از زیر رودخانه کارون عبور کرده و به اراضی شبکه آبیاری و زهکشی شلمچه و دهکده ولیعصر(عج) منتقل می‌شود.


خدابخشی همچنین از اتمام مراحل اجرایی سه واحد 700 هکتاری طرح آبیاری و زهکشی KQ9-11 به وسعت 2100 هکتار در حاشیه اروندرود و آماده بهره‌برداری بودن آن خبر داد و هدف اصلی این پروژه را تأمین آب مناسب موردنیاز نخیلات حاشیه رودخانه اروند از رودخانه کارون و جایگزینی سیستم آبیاری مدرن به جای سیستم آبیاری جزر و مدی دانست و گفت: اجرای سیستم زهکشی باعث آبشویی و اصلاح خاک جهت بهره‌برداری بیشتر از اراضی و در نتیجه جلوگیری از تخریب اراضی و احیای نخیلات خواهد شد.


وی، اهداف دیگر این پروژه را رونق اقتصادی منطقه، افزایش انگیزه کشاورزان جهت بازسازی نخلستان‌های قدیمی، ایجاد اشتغال و جلوگیری از افزایش مهاجرت روستائیان به شهر برشمرد و افزود: محل تامین آب موردنیاز این پروژه از رودخانه کارون، توسط ایستگاه پمپاژ و کانال اصلی "مارد" به رودخانه بهمنشیر بوده است که از طریق ایستگاه پمپاژ "طره بخاح" و کانال‌های TK و KQ به اراضی شبکه آبیاری و زهکشی KQ9-11 منتقل می‌شود.


خدابخشی با اشاره به این‌که عملیات اجرایی این پروژه از سال 1390 آغاز و با هزینه‌ای افزون بر 400 میلیارد ریال هم‌اکنون آماده بهره‌برداری است، تصریح کرد: احداث 6 باب ایستگاه پمپاژ آبیاری و زهکشی در مجموع با ظرفیت 6 هزار و 220 لیتر در ثانیه و 30 هزار متر زهکش جمع‌کننده روباز، احداث 25 هزار متر جاده سرویس، 35 هزار متر لوله‌گذاری آبیاری از نوع پلی‌اتیلن و جی آر پی، 450 هزار متر لترال و همچنین ساخت 20 دستگاه کالورت، 24 دستگاه حوضچه بتنی شیر و نصب آبگیر از جمله فعالیت‌های اصلی انجام‌شده در این پروژه محسوب می‌شود.


همچنین بهنام صادقی، مدیر دفتر طرح‌های توسعه شبکه‌های آبیاری و زهکشی حوزه آبادان و خرمشهر در خصوص فعالیت‌های انجام‌شده در پروژه شبکه آبیاری و زهکشی شلمچه و دهکده ولیعصر(عج) گفت: احداث دو باب ایستگاه پمپاژ آبیاری، هر کدام به ظرفیت 1.2 متر مکعب بر ثانیه، 176 هزار و 100 متر مکعب کانال کنی، احداث 263 هزار و 460 متر مکعب زهکش روباز و 31 هزار و 900 متر جاده سرویس، 248 هزار و 560 متر لوله گذاری آبیاری و زهکشی پلی اتیلن و جی آر پی و لترال، ساخت هفت دستگاه کالورت و 30 دستگاه حوضچه بتنی شیر و نصب آبگیر از جمله فعالیت‌های اصلی انجام‌شده در این پروژه به شمار می‌آید.


وی اضافه کرد: عملیات اجرایی این پروژه از سال 1390 آغاز شده و هم اکنون فاز اول آبیاری به وسعت 1000 هکتار با هزینه‌ای افزون بر 300 میلیارد ریال آماده بهره‌برداری است.


به گزارش ایسنا، در پروژه شبکه آبیاری و زهکشی شلمچه و دهکده ولیعصر(عج) که توسط سازمان آب و برق خوزستان و با بهره‌گیری از پیمانکاران و مشاوران ایرانی به نتیجه رسیده، شرکت‌های راه دشت پی، فراسان، پایپ اتیلن و اروند نیروی دز به عنوان پیمانکار و فروشندگان کالا فعالیت داشته و از شرکت‌های سامان آبراه، آبخوان، تجهیزات صنعت آب و برق ایران و آزمایشگاه مکانیک خاک به عنوان مشاور استفاده شده است. این شبکه در جنوب استان خوزستان، به فاصله 120 کیلومتری از شهرستان اهواز و پنج کیلومتری حاشیه شهرستان خرمشهر قرار دارد.


پروژه آبیاری و زهکشی KQ 9-11 در حاشیه اروند رود در فاصله حدود 40 کیلومتری محور شهرستان آبادان به اروندکنار قرار دارد و مساحتی در حدود 2100 هکتار (سه واحد 700 هکتاری) را شامل می‌شود. در این پروژه نیز شرکت‌های پناه‌ساز، نیل کارون، فراسان و پایپ اتیلن به عنوان پیمانکار و فروشندگان کالا فعالیت داشته و از شرکت‌های مهاب قدس، انهار جنوب، تجهیزات صنعت آب و برق ایران و آزمایشگاه مکانیک خاک به عنوان مشاور استفاده شده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: