• سه شنبه ۲۹ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۵
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 961-10176-5
  • خبرنگار : 17037
  • منبع خبر : ----

رئیس نهاد رهبری در دانشگاه‌های خوزستان:

کمی‌گرایی بلای جان آموزش عالی شده است

رئیس دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های خوزستان با تأکید بر لزوم رعایت مسائل عفاف و حجاب در حوزه بهداشت و درمان و تأثیر آن در درمان و ارتباط بیمار و گروه درمانگر، گفت: این موارد باید علاوه بر کادر درمانی به دانشجویان نیز آموزش داده شود؛ متأسفانه امروز کمی‌گرایی بلای جان آموزش عالی شده است.

 

به گزارش خبرنگار علمی و آموزشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خوزستان، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحسن شفیعی در آیین رونمایی از منشور حجاب و عفاف که امروز، سه‌شنبه 29 فروردین‌ماه در دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز برگزار شد، با اشاره به آیه‌ای از سوره فجر اظهار کرد: خداوند در این آیه می‌فرماید «آنها که در زمین قدرت و تمکن پیدا می‌کنند، نماز را برپا می‌دارند و زکات را می‌پردازند و امر به معروف و نهی از منکر می‌کنند و عاقبت امور در دست خدا است».

 

وی افزود: در حوزه فصاحت و بلاغت زبان عربی می‌گویند خبر در معنای انشاء صحیح‌تر و گویاتر از خود انشاء است. به این معنا که متن این آیه نگفته است کسانی که در زمین مدیر شدند نماز را بر پا دارند، بلکه می‌گوید کسانی که در زمین قدرت پیدا می‌کنند، این کارها را باید انجام دهند. گویا آیه قرآن می‌گوید این امر واضح است و نیازی به گفتن ندارد.

 

رئیس دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های خوزستان ادامه داد: این ردّیه ما به کسانی است که می‌گویند حکومت وظیفه ندارد مردم را به بهشت راهی کند؛ این آیه می‌گوید وظیفه مدیران و مسئولان است که این کارها را انجام دهند. حکومتی که به وسیله مدیران معتقد اداره شود، موظف است زمینه ورود مردم را به بهشت فراهم کند و این تفاوت بین حکومت دینی و غیردینی است.

 

شفیعی خاطرنشان کرد: مدیرانی می‌توانند جامعه را به تعالی برسانند که در خودشان صلاحیت‌ها را ایجاد کرده باشند. وظیفه حکومت دینی، تأمین و تضمین سلامت جامعه در دنیا و آخرت است و مسئولان اولین کسانی هستند که باید این صلاحیت را در خودشان ایجاد کنند.

 

وی عنوان کرد: برخی مفسرین اهل سنت نیز به این امر توجه کرده‌اند که وقتی وظیفه مسئولان و حاکمان در جامعه این است که واجبات را انجام دهند، وظیفه آحاد مردم این است که آن‌ها را همراهی کنند و این حقوق متقابل باید انجام شود.

 

رئیس دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های خوزستان با اشاره به دو واژه صلاة و زکات، گفت: این دو واژه، نماد هستند و معنای آن، این نیست که مدیران جامعه نماز را برپا دارند و زکات را بپردازند. عالمی می‌‌گوید «نماز، نماد عبادتی بین مخلوق و خالق و زکات نماد عبادتی بین مخلوقات است»؛ یعنی مسائل مالی بین آحاد جامعه است و نماز، عبادتی است که از مخلوق صادر و تقدیم خالق می‌شود.

 

شفیعی اظهار داشت: یکی از نقاط آسیب ما امر به معروف و نهی از منکر است. وقتی زیربنا تغییر پیدا کند، هر قدر درباره آن بحث کنیم، به نتیجه‌ای نمی‌رسیم. روایتی از رسول اکرم (ص) است که می‌فرماید "همه مورد سؤال هستید". سپس می‌فرماید "من هم مسئولم و از من هم سؤال می‌شود، نسبت به حقوقی که شما بر گردن من دارید". این فرهنگ در نگاه غرب به فرهنگی که کسی به دیگری نباید کاری داشته باشد، تغییر کرده است؛ در حالی‌که آحاد مردم نسبت به یکدیگر مسئول هستند.

 

وی عنوان کرد: متأسفانه برخی روشنفکرهای خیالی این امر را در فرهنگ ما وارد کرده‌اند؛ به‌طور مثال وقتی ماشینی با صدای موزیک بلند از خیابان عبور می‌کند، اگر به او تذکر داده شود، می‌گوید به شما ربطی ندارد؛ در حالی‌که حق کسی که نمی‌خواهد آن صدا را در خیابان بشنود، ضایع می‌شود. این خطای بزرگی است که از تفکر غیردینی به جوامع دینی وارد شده است.

 

رئیس دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های خوزستان ادامه داد: ما در واجبات دینی عبارتی مانند "به من چه؟" و "به تو چه؟" نداریم، بلکه همه جا "به من و شما مربوط است" را می‌بینیم. حتی در ادبیات حکومت‌داری امروز روشن است که حق جامعه بر حق فرد مقدم است. ما اکنون درگیر تعارض همین فرهنگ دینی و غیردینی هستیم. حقوق مردم محترم است، به شرطی که به حقوق دیگران لطمه نزند.

 

شفیعی بیان کرد: عبارت پیشگیری بهتر از درمان است، موضوع پذیرفته‌شده‌ای در مسائل مادی است، اما اصل آن در مسائل فرهنگی و دینی است که همان تقوا است. تقوا می‌گوید گناه نکنید؛ زیرا پیشگیری از گناه، آسان‌تر و کم‌خطرتر از توبه پس از گناه است.

 

وی با اشاره به حوزه بهداشت و درمان، گفت: امسال در ایام تعطیلات به اورژانس‌ها و مراکز فوریت پزشکی مراجعه کردم و با تمام وجود می‌گویم باید از نیروهای این مراکز تشکر کرد؛ چراکه زحمات آن‌ها با وجود همه کمبودها موجب سربلندی شد.

 

رئیس دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های خوزستان افزود: اگر مسائل عفاف و حجاب در حوزه بهداشت و درمان نیز رعایت شود، بدون تردید در درمان و ارتباط بیمار و گروه درمانگر تأثیر دارد. بارها این سؤال در ذهن من پیش آمده است که اگر اصول اعتقادی یک بیمار رعایت نشود، حق آن بیمار که به دلیل اعتقاداتش، خود را از بخشی از امکانات محروم می‌کند به گردن چه کسی است و چه کسی باید پاسخگوی آن باشد؛ بنابراین حتی در حوزه درمان نیز رعایت این اصول لازم است.

 

شفیعی با بیان اینکه این موارد باید علاوه بر کادر درمانی به دانشجویان نیز آموزش داده شود، گفت: متأسفانه امروز کمی‌گرایی بلای جان آموزش عالی شده است؛ من از این دانشگاه به‌دلیل مدیران معتقد به ارزش‌ها در نظام جمهوری اسلامی تقدیر می‌کنم.

 

وی تصریح کرد: استمرار به عمل از اصل عمل مهم‌تر است. بسیاری از مدیران مجموعه‌های مرتبط از اسناد بالادستی و پایین‌دستی خود نیز خبر ندارند؛ در حالی‌که تمام کسانی که برای تدوین این اسناد وقت گذاشته‌اند، باید به‌دنبال اجرای آن هم باشند و اگر اشکالی در کار است، باید اصلاح شود و اگر کار درست است، نباید از انجام آن هراسید.

 

رئیس دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های خوزستان ادامه داد: خداوند حتی در قرآن به پیامبران خود دلداری می‌دهد که بندگانی که در دنیا آن‌ها را مسخره می‌کنند، در آخرت مورد تمسخر قرار خواهند گرفت؛ یعنی حتی وعده مقابله به مثل نیز به آن‌ها می‌دهد. وقتی انسان راه را پیدا می‌کند، باید به دنبال آن برود.

 

شفیعی افزود: هر کس در دنیا کار کند، چه کافر یا مؤمن باشد، نتیجه آن را خواهد گرفت؛ خداوند به مؤمنان وعده برکت در نتیجه داده است؛ ان‌شاءالله که منشور عفاف و حجاب در این دانشگاه با میمنت مورد استفاده قرار گرفته و در فهرست افتخارات این دانشگاه ثبت شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: