• سه شنبه ۲۹ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۷
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 961-13474-5
  • خبرنگار : 17033
  • منبع خبر : ----

استاندار خوزستان:

باید در مسیر نگاه به بیرون و صادرات گام برداریم/ لزوم تدوین برنامه جامع صادرات

استاندار خوزستان با اشاره به نامگذاری امسال به نام «اقتصاد مقاومتی؛ تولید - اشتغال» گفت: باید امسال در مسیر نگاه به بیرون و صادرات گام برداریم.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خوزستان، غلامرضا شریعتی در نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی که امروز، 29 فروردین ماه در محل استانداری خوزستان برگزار شد، اظهار کرد: برگزاری مرتب جلسات شورای گفت‌وگو تأثیرگذار است و موجب حل برخی از مشکلات و رفع سوء‌برداشت‌ها می‌شود و زبان بخش خصوصی و دولتی را به یک زبان تبدیل می‌کند.

وی افزود: سال گذشته میزان صادرات غیرنفتی از نفتی برای اولین بار بیشتر شد و امسال هم سال اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال است و اگر بنا باشد این مسایل رونق پیدا کند، باید اقتصاد درون‌زا با نگاه برون‌نگر باشد و اگر چنین نشود با توجه به این‌که بازار داخلی اشباع است، نمی‌توانیم موفق باشیم.

شریعتی تصریح کرد: باید یا مصرف‌گرایی در کشور افزایش پیدا کند - که این سیاست ما نیست -یا این‌که به بیرون نگاه کنیم و اکنون در شرایطی هستیم که کشور نیاز به ارز دارد و باید در مسیر نگاه به بیرون و صادرات گام برداریم.

وی عنوان کرد: اگر بخواهیم این کارها محقق شود، بخش خصوصی باید در اولویت قرار بگیرد و اتاق‌های بازرگانی نقش بی‌بدیلی بازی کنند که این گونه نیست. به نظر می‌آید اتاق‌های بازرگانی آمادگی و استخوان‌بندی لازم را ندارند، این آمادگی را در خود ایجاد و از ظرفیت‌ها نیز استفاده نکرده‌اند.

شریعتی بیان کرد: اتاق‌های بازرگانی و بخش خصوصی باید مجهز شوند و آمادگی لازم را در خود به‌وجود بیاورند؛ زیرا در غیر این‌صورت موفق نخواهیم بود و در بر همان پاشنه قبلی خواهد چرخید.

وی با اشاره به انتظارات خود از اتاق‌های بازرگانی خوزستان گفت: اتاق‌های بازرگانی از بحث‌های اختلافی درون خود دست بکشند و به دنبال کار باشند و موجب تولید ثروت و اشتغال بیشتر در جامعه شوند.

شریعتی افزود: اتاق‌ها باید مؤثرتر و پایدارتر عمل کنند و دولت نیز خود را مکلف می‌داند که با آن‌ها همراه باشد. عمان بازار بسیار خوبی برای کشور ما است، اما هیچ تلاشی برای این بازارها نمی‌کنیم؛ زیرا اتاق‌های بازرگانی برای این افق برنامه‌ریزی انجام نداده‌اند.

وی ادامه داد: باید با نگاه عملی و کارشناسی برنامه‌ریزی شود تا بتوانیم محور شورای گفت‌وگو را توسعه صادرات قرار دهیم. باید واحدهای تولیدی را ارزیابی و مشکلات را بررسی کنیم تا شاهد توسعه باشیم؛ همچنین اتاق‌های بازرگانی باید برنامه جامع صادرات استان را به کمک و نظر دیگر بخش‌های مسئول تدوین کنند.

شریعتی اظهار کرد: نه‌تنها با عراق بلکه مقدمات ایجاد رابطه نزدیک با عمان هم باید فراهم شود؛ زیرا این کشور یکی از دولت‌هایی است که پایدارترین روابط را با ایران داشته است و وقتی دولت این کشور حدود 40، 50 سال رابطه ثابت و بر اساس اعتماد متقابل با ما دارد، عدم استفاده از بازار آن زیان بزرگی است و باید از آن ظرفیت استفاده کنیم.

وی با تاکید بر لزوم افزودن عمان و روسیه به اهداف صادراتی استان تصریح کرد: دفتر این دو کشور باید در معاونت اقتصادی تشکیل شود و در این زمینه فعال شویم؛ دستگاه‌های ذیربط نیز آمادگی حمایت دارند و هماهنگی‌ها را ایجاد می‌کنیم تا مشکلات حل شوند. بانک‌ها نیز باید نهایت همکاری را با تجار داشته باشند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: