• سه شنبه ۲۹ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۱۷:۳۳
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 961-20914-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

قائم مقام اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری خوزستان تاکید کرد:

لزوم اختصاص بودجه مستمر برای نهال‎کاری در کانون‎های بحرانی جنوب غرب

قائم‌مقام اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری خوزستان خواستار اختصاص یک ردیف بودجه مستمر و پایدار جهت نهال‌ کاری در کانون‌های  بحرانی ریزگردهای جنوب غرب شد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خوزستان، احمد رئیس‌زاده در حاشیه بازدید از طرح مهار کانون‌های بحرانی ریزگردها که امروز(29 فروردین ماه) انجام شد، در جمع خبرنگاران در خصوص قیمت هر قطعه زمین جهت نهال‌کاری در این کانون‌ها اظهار کرد: با پیمانکار پروژه، هر هکتار به قیمت 5 میلیون و 500 هزار تومان قرارداد بسته شده که این مقدار تا 25 درصد قابل افزایش است؛ مبلغ اصلی 6 میلیون و 500 هزار تومان بوده است.

وی افزود: تاکنون 30 میلیارد تومان برای نهال‌کاری در این بخش از اراضی تخصیص داده شده است و به منظور افزایش حجم کار، ستاد مرکزی با تقسیم کار تشکیل شده است.

قائم‌مقام اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری خوزستان بیان کرد: در مجموع در این طرح سه هزار هکتار زمین در اختیار پیمانکاران بومی و محلی و چهار هزار هکتار نیز در اختیار سازمان بسیج سازندگی برای نهال‌کاری قرار داده‌ایم.

وی گفت: سه‎ هزار هکتاری که در اختیار پیمانکاران بومی و محلی قرار دارد، دارای 26 کارگاه‎ است و چهار هزار هکتاری که در اختیار سپاه است، نیز دارای 19 جبهه کاری است که در هر قطعه یک مهندس ناظر فعالیت می‌کند.

رئیس‌زاده با اشاره به اینکه در کاشت نهال‌ها ابعاد چاله‌ها، ردیف‌ها و فاصله بین ردیف‌ها از اهمیت بسیاری برخوردار است، تصریح کرد: در نهال‌کاری‌هایی که تاکنون انجام شده است، فاصله هر ردیف هشت متر و فاصله هر نهال نیز با دیگر نهال‌ها پنج متر است؛ ضمن اینکه روی بحث کیفیت، کنترل و نظارت برای این کار نیز تاکید می‌شود و در همین خصوص نیز از دو مهندس مشاور استفاده کرده‌ایم.

قائم‌مقام اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری خوزستان عنوان کرد: در این پروژه تعطیلی در کار وجود نداشته و تنها دو، سه روز به‌علت بارندگی کار متوقف شد؛ زیرا پس از بارندگی امکان حضور در عرصه وجود نداشت.

وی یادآور شد: در سایت‌های مجازی در خصوص کاشت نوعی گونه گیاهی در این مناطق مطالبی منتشر شده که گاهی مشاهده می‌شود این مطالب غیرکارشناسی و غیرتخصصی است، صداوسیما نیز متاسفانه از افرادی غیرمتخصص در خصوص توضیح کاشت گیاهانی همچون کهور در برنامه‌های خود استفاده می‌کند که نمی‌دانم در این زمینه چه بگویم.

وی ادامه داد: کشاورز بهتر از هرکسی می‌داند که در کدام نقطه از زمین کیفیت خاک و آب مناسب‌تر است و هر کجا امکان کشت باشد، کشاورز کار خود را انجام داده است.

قائم‌مقام اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری خوزستان با بیان اینکه در چند وقت اخیر بیش از 200 تن از اساتید دانشگاه پیشنهادهایی برای مهار ریزگردها ارائه کرده‌اند، گفت: همواره از پیشنهادها استقبال کرده‌ایم و واحدی نیز در اداره‌کل منابع طبیعی خوزستان تحت عنوان "بررسی ایده‌ها و پژوهش‌های نو" ایجاد کرده‌ایم، اما نکته‌ای که باید آن را مدنظر قرار داد، این است که ایده‌های جدید را به یک‌باره نمی‌توان وارد عرصه کرد، بلکه باید پروپوزال آن ارائه و در کمیته فنی تصویب و سپس به‌صورت پایلوت کار شود.

رئیس‌زاده با بیان اینکه وظیفه کاشت نهال بر عهده اداره‌کل منابع طبیعی است، عنوان کرد: باید برای تخصص افراد احترام قائل شد؛ ما هیچ‌گونه گیاهی را بدون نظر کمیته فنی نمی‌توانیم وارد کشور کنیم.

وی خاطرنشان کرد: مدتی قبل وزیر بهداشت عامل تنگی نفس‌های مردم اهواز پس از بارندگی را درختان کنوکارپوس عنوان کرده بود؛ امیدوارم یک آزمایشگاه تخصصی این موضوع را بررسی و ثابت کند که عامل تنگی‌نفس‌، درختان کنوکارپوس هستند.

قائم‌مقام اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری خوزستان با اشاره به اینکه اگر درختی سمی باشد در همه جا سمی است، اظهار کرد: اگر این درخت در اهواز سمی است، پس باید در بوشهر، شیراز، رامهرمز، دبی، کویت و کالیفرنیا نیز سمی باشد.

وی بهترین گونه گیاهی جهت بیابان‌زدایی را کهور عنوان و تصریح کرد: وقتی گیاهی 50 سال کشت می‌شود و آثار مثبت آن نیز محرز است و این گیاه در سال دو بار بذر می‌دهد و میزان پروتئین آن نیز بالاتر از جو است، نتیجه می‌گیریم که کاشت این گیاه، برای هدفی که داریم مناسب است.

رئیس‌زاده در پایان خواستار اختصاص یک ردیف بودجه مستمر و پایدار جهت نهال‌کاری در کانون‌های بحرانی ریزگردهای جنوب غرب شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: