• سه شنبه ۲۹ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۱۹:۲۴
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 961-21114-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز خبر داد:

تلاش برای تبدیل خوزستان به قطب حوزه سلامت کشورهای منطقه

رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز از تلاش در جهت تبدیل خوزستان به عنوان قطب حوزه سلامت برای کشورهای منطقه خبر داد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خوزستان، دکتر اسماعیل ایدنی در نشست خبری که امروز (29 فروردین ماه) در دانشکده پزشکی دانشگاه جندی شاپور اهواز برگزار شد، با اشاره به شعار هفته سلامت سال 96 تحت عنوان "زندگی سالم، با نشاط و امید"  اظهار کرد: کشور در حوزه سلامت تا قبل از شروع به کار دولت تدبیر و امید با مشکلات اساسی مواجه بود. آنچه دولت تدبیر و امید در شروع به کار با آن مواجه بود، اهداف برنامه توسعه چهارم و پنجم در خصوص کاهش پرداخت هزینه مردم برای سلامت بود که برخلاف رقم تعیین شده 30 درصدی، متاسفانه در سال 92 به بیش 60 درصد رسیده بود.

وی بیان کرد: دومین شاخص مهم، عدالت در سلامت است؛ متاسفانه به دلیل میزان پرداختی درمان بیماران صعب العلاج، خانواده‌های زیادی به زیر خط فقر سقوط می‌کردند و علاوه بر آن دسترسی مردم به خدمات و نیروهای تخصصی در مناطق محروم سخت بود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با اشاره به طرح تحول سلامت گفت: این طرح در گام اول در خصوص حفاظت مالی از بیماران است؛ در فاز نخست این طرح باید هزینه‌های درمان در شهرهای بالای 20 هزار نفر به 10 درصد و در شهرهای زیر 20 هزار نفر به پنج درصد می‌رسید که در فازهای بعدی به ترتیب به 6 و 3 درصد تغییر یافت. مطابق آمارها بیش از 10 درصد پرداخت از جیب مردم کاهش پیدا کرد و در بیمارستان‌های دولتی نزدیک به 31 درصد کاهش داشت.

وی توضیح داد: با کمک وزارت بهداشت تجهیزات پزشکی ساماندهی شد و اکنون بیمار برای تهیه دارو به خارج از بیمارستان فرستاده نمی‌شود و همین دلایل موجب شد افراد بیشتری برای دریافت خدمات مراجعه کنند.

ایدنی اظهار کرد: بحث دوم طرح تحول سلامت، مربوط به استفاده از فارغ‌التحصیلان نیروهای پزشکی عمومی و متخصص پزشکی است که کاملا در اختیار بهداشت استان‌ها قرار دارند. در این زمینه، به منظور بهبود وضعیت ماندگاری پزشک متخصص در مناطق محروم که بسیار کم بوده است، برنامه‌هایی در نظر گرفته شد و تقریبا هیچ متخصصی در کل کشور وجود ندارد که در مناطق محروم خدمت‌رسانی نکرده باشد.

وی با اشاره به کمبود نیروی انسانی در بخش پرستاری بیان کرد: در دو سال و نیم گذشته ظرفیت دانشجویی پرستاری را 2.5 برابر افزایش دادیم که پس از چهار سال نتایج آن نشان داده می‌شود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: پس از آن در فاز بعدی، طرح تحول بهداشت نیز در دستور کار دولت قرار گرفت که در این فاز بنا بر این است که رویکردها در مورد پیشگیری از بیماری‌های واگیر و بهداشت کودک و مادر تغییر کند.

وی با بیان اینکه خوزستان پس از خراسان رضوی بیشترین میزان جمعیت حاشیه‌نشین را دارد، افزود: در بحث حاشیه‌نشینی، در استان خوزستان به یک میلیون و 100 هزار نفر جمعیت حاشیه‌نشین شهرها که از خدمات بهداشتی محروم بودند، خدمات‌رسانی شد و این اتفاق خوبی بود که در طرح تحول بهداشت رخ داد.

ایدنی اظهار کرد: دانشگاه علوم پزشکی اهواز این افتخار را داشت که 191 پایگاه بهداشت را نه تنها در مناطق حاشیه‌نشین ایجاد کند بلکه در کل شهرها زیر ساخت‌ها و برنامه نوین بهداشتی را اجرا کرد.

وی در زمینه فعالیت‌های انجام‌شده در حوزه آموزش عالی خوزستان نیز بیان کرد: در مورد آموزش باید متناسب با نیازهایمان ماموریت‌هایمان را تغییر دهیم؛ کمبود نیروی انسانی در حوزه سلامت معضل بزرگی است که به منظور رفع آن، از سال گذشته طرحی برای پذیرش دانشجوی پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی اجرا شد که در این طرح از پذیرفته‌شدگان تعهد گرفته می‌شود که تنها در شهرستان مورد نظر ارائه خدمت کنند و مدرک آن‌ها در شهر دیگر هیچ اعتباری ندارد و رتبه پذیرش آن‌ها نیز نسبت به  دانشجویان دیگر پزشکی متفاوت است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز عنوان کرد: در همین راستا، ظرفیت‌ها را در بسیاری از رشته‌های تخصصی افزایش خواهیم داد. در حوزه فوق تخصص نیز دوره‌هایی برگزار شده است.

وی خاطرنشان کرد: متاسفانه دانش‌آموختگان بومی استان تعداد کمی دارند و در این بحران، آزمونی جهت استخدام 160 پرستار برگزار شد که تنها 17 ثبت‌نامی داشتیم و این نشان از نداشتن نیروی متخصص است.

ایدنی با اشاره به برنامه‌ریزی جهت راه‌اندازی مجتمع آموزش عالی سلامت در کلیه شهرستان‌ها گفت: در همین زمینه، نیروهایی که نیاز بازار سلامت هستند، جذب می‌شوند که 70 درصد نیروها نیز باید بومی باشند.

وی افزود: پیش از این در حوزه زیرساخت‌ها با کمبود فضای بیمارستانی و بهداشتی در استان خوزستان مواجه بودیم که به منظور جبران این کمبود، 162 واحد در حال احداث هستند. در همین زمینه، بنا بر تفاهم‌نامه‌ای بین دکتر هاشمی وزیر بهداشت و استاندار خوزستان، حدود 100 میلیارد تومان برای زیر ساخت‌های بهداشتی خوزستان در نظر گرفته شده است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز اظهار کرد: در سه سال گذشته بیش از 200 مرکز بهداشت در استان خوزستان احداث شده است و حدود 162 واحد نیز در دست احداث هستند.

وی گفت: در حوزه درمان با کمبود شدید تخت مواجه بودیم و تمام بیمارستان‌های شهر اهواز نیز دچار فرسودگی شدید هستند ولی علی‌رغم مسائل اقتصادی و مالی، بیمارستان ابوذر در شش ماهه اول امسال به بهره‌برداری خواهد رسید و یک مرکز جامع و فوق تخصصی برای اطفال خواهد شد. بیمارستان دشت آزادگان نیز که بیش از 15 سال دست به دست شده بود، در کمتر از یک سال به پایان رسیده و در اردیهبشت‌ماه امسال افتتاح می‌شود و بیمارستان سوانح سوختگی اهواز نیز در شهریورماه افتتاح خواهد شد. همچنین عملیات ساخت بیمارستان بخش الوار گرمسیری به پایان رسیده و در حال آماده‌سازی و تامین تجهیزات است.

ایدنی بیان کرد: همچنین در راستای تحقق شعار اقتصاد مقاومتی، ظرفیت بیمارستان شهید بقایی اهواز با 400 تخت غیرفعال در اختیار دانشگاه علوم پزشکی اهواز قرار گرفت و علاوه بر آن برای بیمارستان شفای اهواز که فرسوده است، یک مرکز جامع سرطان در مرکز فعلی احداث خواهد شد.

وی با اشاره به طرح بیمارستان 2 هزار تختخوابی اهواز گفت: دولت ایجاد 11 هزار تخت بیمارستانی برای کشور در نظر داشت که از این تعداد، 2 هزار تخت برای استان خوزستان در نظر گرفته شد و انتظار می‌رود به‌زودی این بیمارستان احداث شود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز افزود: با اقدامات انجام‌شده، تلاش می‌کنیم خوزستان به عنوان یک قطب در حوزه سلامت برای کشورهای منطقه تبدیل شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: