• چهارشنبه ۳۰ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۶
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 961-21414-5
  • خبرنگار : 17003
  • منبع خبر : ----

یک مسئول فنی آزمایشگاه:

آزمایشگاه، زیر پونز نگاه کلان مسئولان بخش‌های سلامت است

یک مسئول فنی آزمایشگاه گفت: باید شرایطی فراهم شود که کارآفرینان، تولیدکننده کار و ایجادکننده بستر فعالیت و کار برای فارغ‌التحصیلان حوزه آزمایشگاه باشند تا این‌که دولت بخواهد کار را تولید و برای فارغ‌التحصیلان اشتغال‌زایی کند.

دکتر مالک کنانی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه خوزستان، اظهار کرد: 30 فروردین ماه، به واسطه زادروز حکیم اسماعیل جرجانی که تربیت شده یکی از شاگردان ابن‌سینا بوده، به عنوان روز آزمایشگاه نامگذاری شده است. حکیم جرجانی از اولین افرادی بوده است که کتب خود را به زبان فارسی نوشت. پیش از آن ممالک اسلامی تولیدکننده علم بوده‌اند و عمدتا کتب به زبان عربی نگاشته می‌شدند اما حکیم جرجانی کتب برجسته‌ای به زبان فارسی را به رشته تحریر درآرود که 600 سال بعد از وی نیز همین کتاب‌ها در دانشگاه‌های پزشکی تدریس می‌شد.

وی ادامه داد: علاوه بر کتاب مرجع بسیار کامل حکیم جرجانی، چند کتاب به صورت خلاصه‌ای از آن تهیه شده و به عنوان منابعی برای آموزش مقدماتی دانشجویان پزشکی قرار گرفته است. حکیم جرجانی جزو اولین کسانی بود که در علم طب از آزمایش برای تشخیص استفاده کرد.

مسئول فنی آزمایشگاه مرکز آموزشی درمانی امام خمینی(ره) اهواز درباره ضرورت نامگذاری یک روز به نام آزمایشگاه توضیح داد: متاسفانه آزمایشگاه و همکاران ما در این حوزه همیشه زیر پونز نگاه کلان مسئولان بخش‌های سلامت بوده‌اند. البته یک بخش از آن به خاطر نوع کاری است که انجام می‌دهیم؛ وقتی وارد بخش آزمایشگاه می‌شوید در این فضا سکوت حاکم است و بیمار در آن دیده نمی‌شود و آنچه که وارد آزمایشگاه می‌شود بخشی از بافت است که از بیمار برداشته و وارد سیستم تجزیه و تحلیل شده است که پس از آن، جواب برای تشخیص بیماری به بخش بالینی ارجاع داده خواهد شد.

کنانی افزود: اگر بخواهیم پروسه سلامتی را از پیشگیری در بخش بهداشت شروع کنیم، در این پروسه پس از پیشگیری، تشخیص ابتدای کار و پس از آن درمان بیماری و سپس بازتوانی قرار دارد. می‌بینید که در حوزه درمان، تشخیص که شامل بخش آزمایشگاه و رادیولوژی است، پرچم‌دار و دیده‌بان شروع کار درمان است.

وی اظهارکرد: تشخیص عمدتا شامل سه بخش اصلی شرح حال بیمار، معاینه برای کسب اطلاعات برای تشخیص بیماری و آزمایش است. عمده کار در حوزه پیشگیری نیز به واسطه فعالیت آزمایشگاه‌ها است که عملیاتی می‌شود و پیشگیری بدون انجام آزمایش، عملا ابتر خواهد بود.

این مسئول فنی آزمایشگاه اظهار کرد: فرض کنید در یک منطقه شک به شیوع سرخک وجود دارد، با این‌که سیستم واکسیناسیون فعال است اما تا زمانی که آزمایشی صورت نگیرد و ثابت نشود این بیماری سرخک است، عملا هیچ کار پیشگیرانه‌ای قابل انجام نیست.

کنانی ادامه داد: درباره بیماری‌های نوپدید عفونی نیز این مساله کاملا صدق می‌کند. در چند سال گذشته درباره آنفلوآنزا این مساله بیان شد؛ تا زمانی که آزمایشگاه اعلام نکند این بیماری از کدام نوع آنفلوآنزا بوده، انجام کار خاصی برای درمان و پیشگیری از شیوع بیشتر آن ممکن نیست.

وی گفت: رشته علوم آزمایشگاهی چند بخش دارد که افراد در دوره‌های کاردانی، کارشناسی و تحصیلات تکمیلی(فوق لیسانس، PhD و متخصصان) برای بخش درمان تربیت می‌شوند. در مقطع کارشناسی و کاردانی بازار نسبی کار برای فارغ التحصیلان این مقاطع نسبت به متوسط بیکاری در جامعه وضعیت بدی ندارد اما فارغ‌التحصیلان مقاطع تحصیلات تکمیلی علوم آزمایشگاهی به خصوص در چند سال گذشته متاسفانه به میزان بسیار زیادی در یافتن کار دچار مشکل شده‌اند.

این دانش‌آموخته علوم آزمایشگاهی اظهارکرد: باید شرایطی فراهم شود که کارآفرینان، تولیدکننده کار و ایجادکننده بستر فعالیت و کار برای فارغ‌التحصیلان حوزه آزمایشگاه باشند تا این‌که دولت بخواهد کار را تولید و برای فارغ‌التحصیلان اشتغال‌زایی کند.

کنانی درباره دغدغه همکاران خود در آزمایشگاه‌ها، گفت: علاوه بر موضوع اشتغال فارغ‌التحصیلان این رشته، همکاران ما در آزمایشگاه‌ها و بیمارستان‌ها دغدغه دیگری دارند که امیدواریم به زودی برطرف شود. یک گروه از فارغ‌التحصیلان مقاطع کاردانی و کارشناسی برای کارهای تکنیکال در آزمایشگاه تربیت می‌شوند. همان‌طور که می‌دانید عنوان تکنیسین برای افرادی به کار می‌رود که کارهای تکنیکال انجام می‌دهند، نه کارهای تفسیری. ولی همین لفظ تکنیسین برای فارغ‌التحصیلان این حوزه اگرچه کاردان و کارشناس هستند، مشکل‌ساز شده است.

وی ادامه داد: کاردان‌ها و کارشناسان در کارهای فنی آزمایشگاه با انواع مواد بیولوژی، ویروس‌های متعدد و نمونه‌های بسیار آلوده مانند ( HIV ، HBS   ) و سایر موارد کار می‌کنند اما به واسطه لفظ تکنیسین، سختی کار به آنها تعلق نمی‌گیرد. هرچند اقدامات خوبی در یکی دوسال گذشته در این مورد انجام شده اما امیدواریم مصوبه آن ابلاغ شود.

مسئول فنی آزمایشگاه مرکز آموزشی درمانی امام خمینی(ره) اهواز گفت: مهم‌ترین دغدغه دیگر همکاران ما این است که دیده شوند و مورد توجه قرار بگیرند. اگر قرار باشد در بیمارستان نیرو استخدام شود، آزمایشگاه نیز باید بخشی از این ساختار باشد. اگر قرار باشد تعرفه‌ای برای آنها مشخص شود توصیه این است که تعرفه‌ها با حساسیت‌ها و دقت بالایی همچون سایر گروه‌های پرستاری، ماماها، پزشکان و حتی بخش‌های پشتیبانی تدوین شود و سختی کار آنها نیز مدنظر قرار بگیرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: