• دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۹
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 962-6576-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

رئیس دانشگاه شهید چمران:

توصیف مقام و منزلت معلم "آسان سخت" است

رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز با اشاره به اینکه توصیف مقام معلم و شرح منزلت آن "آسان سخت" است، گفت: آسان است اگر خود معلم نباشیم و سخت است زیرا در دایره واژگان خویش از گنجاندن تعریف واژه معلم عاجزیم.

 

به گزارش ایسنا  - منطقه خوزستان، دکتر غلامحسین خواجه در آیین تجلیل از استادان نمونه آموزشی، استادان بازنشسته و گروه‌های آموزشی ممتاز دانشگاه شهید چمران اهواز که امروز، ( دوشنبه، 11 اردیبهشت‌ماه) در سالن شهید مطهری دانشکده علوم این دانشگاه برگزار شد، اظهار کرد: در ادبیات تعبیری به نام سهل و ممتنع وجود دارد، یا درست‌تر "سهل ممتنع" و شاید معادل این عبارت "آسان سخت" و یا "ساده ناممکن" باشد.

 

رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز افزود: ساده‌ترین تعریف این واژه شاید این باشد که کاری و اثری که در نگاه اول آسان و شدنی است، در مقام عمل کاری سخت و ناشدنی شود.

 

خواجه ادامه داد: در ادبیات فارسی، استاد سخن شیخ اجل سعدی شیرازی، نمونه‌ای از خالق آثاری است که به معنای واقعی سهل ممتنع است.

 

وی افزود: شاید در نگاه اول، شعر سعدی همه فهم است و برخی گمان می‌کنند که خلق چنین اثری نیز آسان است اما چون در مقام معلم و استاد سخن گفتن برآییم، به سختی‌اش پی می‌بریم.

 

رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز گفت: برای وصف استاد و مقام معلم هرچه می‌اندیشم به همان سهل و ممتنع می‌رسم. توصیف معلم و معلمی و شرح منزلت مقام معلم "آسان سخت" است.

 

وی با گرامی‌داشت یاد همه معلمان بشریت و اهدای درود به پیامبران، پیام‌آوران صلح و مهر و حضرت ختمی‌مرتبت، آنکه رسالتش با خواندن آغاز شد و آنکه سوگند خدا به قلم را به ما رساند و آنانکه شاگردانی از مکتب عدل علی، صلح حسن، خروش حسین، سجاده‌ی سجاد و دانشگاه بزرگ صادق را(صلوات الله علیهم اجمعین) بارور اندیشه‌های الهی کردند، گفت: یاد و خاطره استاد مرتضی مطهری و همه شهدای معلم و معلمانی را که امروز اسیر خاک‌اند، نیز گرامی می‌داریم.

 

خواجه عنوان کرد: بر خود لازم می‌دانم به‌عنوان فرزند دانشگاه و خدمتگزاری کوچک در این فرصت پیش‌آمده به پیشگاه همه استادان گرامی که دل در گرو اعتلا و ارتقاء دانشگاه دارند، ادای احترام کرده و این روز بزرگ در هفته سرآمدی آموزش را به هم آنان تبریک و شادباش عرض کنم. امید آنکه اندیشه بلند و تابناک حکیم فرزانه شهید مرتضی مطهری همواره چون چراغی فروزان روشنی‌بخش راه ما برای رسیدن به منزل مقصود باشد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: