• چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۵۳
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 962-7174-5
  • خبرنگار : 17033
  • منبع خبر : ----

مدیرعامل مؤسسه جهاد نصر خبرداد:

اتمام فاز اول طرح 550 هزار هکتاری تا پایان امسال/ هدفگذاری مقابله با 320 هزار هکتار اراضی بحرانی

مدیرعامل مؤسسه جهاد نصر با اشاره به مصوبه دولت برای توجه به بحث گرد و غبار با منشأ داخلی، گفت : اکنون زیرساخت‌ها برای مقابله با پدیده ریزگردها در استان مهیا است و در این زمینه 320 هزار هکتار اراضی بحرانی در برنامه ششم تصویب شده تا وزارت جهاد کشاورزی و سایر دستگاه‌ها در آن‌ها برای مقابله با بحث ریزگردها به فعالیت بپردازد.

به گزارش خبرنگار ایسنا - منطقه خوزستان، یدالله شمایلی در نشست خبری مشترک با مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خوزستان که امروز، 13 اردیبهشت‌ماه در اهواز برگزار شد، اظهار کرد: 70 درصد از ریزگردها منشأ خارجی دارد و تنها 30 درصد منشأ داخلی دارند و در این زمینه در حال حاضر در حال کار بر روی منشأ داخلی هستیم.

 

دولت برای ریزگردها با منشأ خارجی نتوانسته کاری کند

وی با اشاره به این‌که هنوز هم دولت برای ریزگردها با منشأ خارجی نتوانسته کاری کند، افزود: با دستور رئیس‌جمهور در حوزه گرد و غبار با منشأ داخلی ورود کرده‌ایم و امیدواریم به نتیجه برسیم. در این زمینه از یک میلیون و ۲۰۰ هزار اراضی بیابانی خوزستان، ۴۵۰ هزار هکتار آن اراضی شنی و ماسه‌ای روان هستند.

شمایلی تصریح کرد: دولت با توجه به شناخت از اراضی، کار را از کانون شماره چهار ریزگردهای اهواز که حدود 112 هزار هکتار است، آغاز و تصویب کرد تا 42 هزار هکتار از این اراضی را در سال 95 و 96 تثبیت و بیابان‌زدایی کند.

وی با بیان این‌که دولت مصوبه‌های خوبی در بحث حل مشکلات آب و فاضلاب استان در نظر گرفته است، گفت: دولت به سرعت برای بحث گرد و غبار خوزستان که یک بحث اضطراری و فوری است، اعتباراتی را در نظر گرفت تا بتوانیم در منطقه فوق بحرانی اهواز در جنوب شرق اهواز عملیات را آغاز کنیم.

انتقال آب فعلی برای مرطوب‌سازی اراضی گرد‌ و غبار است

شمایلی ادامه داد: در فاز اول مقابله با ریزگردها باید در 42 هزار هکتار کار به صورت ضربتی انجام شود و با کانالی به طول 44 کیلومتر که توسط جهاد نصر ساخته می‌شود، آب را از پرورش ماهی آزادگان به 42 هزار هکتار اراضی بحرانی انتقال داد.

وی عنوان کرد: کار ما در کنار کار منابع طبیعی است و هیچ تداخلی در وظایف وجود ندارد و این آب برای مرطوب کردن بخشی از اراضی است تا شاهد بلند شدن گرد و غبار نباشیم. نهال‌هایی که کشت می‌شود برای سال‌های آینده به آب نیاز دارند و کانال "مهندس پورشریفی" می‌تواند تأمین‌کننده آب مورد نیاز آن‌ها باشد.

لزوم آغاز مطالعه و علاج‌بخشی 7 کانون ریزگرد خوزستان

شمایلی اظهار کرد: برای این‌که مجددا شاهد چنین مشکلات و تصمیمات سریع و فوری برای حل مشکلات نباشیم، باید از اکنون مطالعات و طراحی‌ها را برای 7 کانون ریزگرد که در سطح 320 هزار هکتار هستند انجام دهیم تا نسخه علاج‌بخش هر کدام از نقاط را داشته باشیم.

وی با اشاره به فعالیت جهادی در بحث احداث کانال "مهندس پورشریفی" برای انتقال آب به اراضی فوق بحرانی جنوب شرق اهواز، تصریح کرد: در هفته‌های اخیر روزانه بیش از 100 هزار مترمکعب عملیات خاکی انجام دادیم و در این زمینه حدود 500 دستگاه ماشین‌آلات در طرح احداث کانال فعال هستند و امیدواریم بتوانیم با توجه به همتی که در استان است، کار را انجام دهیم.

مردم باید مطالبه‌گری کنند

شمایلی با بیان این‌که پخش آب و مرطوب‌سازی اراضی در کشور کار جدیدی است اما امیدواریم از این کانال به صورت چند منظوره بهره‌برداری کنیم، اظهار کرد: باید به مردم خوزستان امید داد و برای حل مشکلات کمک کرد زیرا اکنون دولت پای کار آمده و مصوبات خوبی در این زمینه دارد و مردم نیز باید مطالبه‌گری کنند تا شاهد اجرایی شدن طرح‌ها باشیم.

آبرسانی به کانون‌ها مشکلی برای طرح 550 هزار هکتاری ایجاد نمی‌کند

وی گفت: در کانال‌هایی که به شیلات آبرسانی انجام می‌دادند، حدود 120 هزار مترمکعب لایروبی انجام شده و همچنین بازسازی و نوسازی ایستگاه‌های پمپاژ را نیز انجام داده‌ایم و این کارها هم به سود اداره‌کل شیلات و هم موسسه جهاد نصر بوده است.

شمایلی عنوان کرد: این اقدامات با هماهنگی استانداری، شیلات و سازمان جهاد کشاورزی انجام گرفته و امیدواریم با تکمیل کانال "مهندس پورشریفی" بتوانیم آب را با دبی 20 مترمکعب به اراضی فوق بحرانی شرق اهواز برسانیم.

وی با بیان این‌که روند کار کانال مشکلی برای اجرای طرح 550 هزار هکتاری به وجود نمی‌آورد، خاطرنشان کرد: اکنون بسیاری از پروژه‌ها در کشور تعطیل هستند اما می‌توان با استفاده از ظرفیت شرکت‌ها و ماشین‌آلاتی که کار نمی‌کنند، هر دو پروژه را به موازات انجام داد.

ضرورت تامین مداوم حق آبه هورها و تالاب‌های خوزستان

شمایلی گفت: در گذشته توجهی به حق‌آبه هورها و تالاب‌ها نشده و باید حق‌آبه‌ای که در گذشته به آن‌ها داده می‌شد، اکنون نیز داده شود. اکنون باید کمک کنیم آب موردنیاز هورهای منصوره و شریفیه تأمین شود تا شاهد حل مشکلات باشیم و دولت نیز به این نتیجه رسیده است که حق‌آبه این هورها را تأمین کند.

وی با اشاره به این نکته که بیش از 70 تا 80 درصد نیروها و تعداد قابل توجهی از پیمانکاران در طرح 550 هزار هکتاری و طرح احداث کانال "مهندس پورشریفی" بومی هستند، عنوان کرد: این شرکت‌ها در هر دو طرح با مناقصه برنده شده‌اند.

وزارت نیرو آب موردنیاز طرح 550 هزار هکتاری را تأمین می‌کند

شمایلی در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا در خصوص بحث تامین آب فاز دوم طرح 550 هزار هکتاری مقام معظم رهبری گفت: طبق مصوبه دولت، وزارت نیرو کل آب موردنیاز برای طرح 550 هزار هکتاری را تأمین می‌کند.

اتمام فاز اول طرح 550 هزار هکتاری تا پایان امسال

وی ادامه داد: فاز اول طرح 312 هزار هکتار است که تاکنون 245 هزار هکتار آن تمام شده و تا پایان سال 96 باقی‌مانده آن نیز به اتمام خواهد رسید؛ همچنین در فاز دوم که 238 هزار هکتار است دولت در مصوبه‌ای قول تامین آب مورد نیاز آن را داده است.

شمایلی با بیان این‌که در بحث تأمین آب اتفاق خوبی برای استان افتاد و به‌دنبال آن هستیم که اجرای این طرح را با توازن بهتری در تمام استان اجرایی کنیم، خاطرنشان کرد: دولت از 1.5 میلیارد دلاری که باید تاکنون برای طرح 550 هزار هکتاری مقام معظم رهبری پرداخت می‌کرده، یک میلیارد و 100 میلیون دلار را پرداخت کرده و هیچ مشکل مالی در طرح 550 هزار هکتاری نداریم.  


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: