• پنجشنبه ۱۴ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۰
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 962-7814-5
  • خبرنگار : 17033
  • منبع خبر : ----

رئیس سازمان مدیریت بحران:

ریزگردها از تبعات تغییر اقلیم است

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور پدیده ریزگردها را ناشی از تغییر اقلیم دانست و با بیان اینکه اعتبارات محدود و کار بسیار وسیع است، گفت: ما هر راهکار موثری را انجام می‌دهیم اما نگاه فرابخشی به این موضوع نیز بسیار مهم است.

به گزارش ایسنا - منطقه خوزستان، دکتر اسماعیل نجار در سمینار آموزشی مقابله با سیلاب و ریزگردها که امروز، 14 اردیبهشت‌ماه در گیت بوستان اهواز برگزار شد، اظهار کرد: تغییر اقلیم واقعیتی است که باید آن را بپذیریم. افزایش گازهای گلخانه‌ای، سوراخ شدن لایه ازون و گرم شدن زمین تأثیرات زیادی بر کشور ما گذاشته که از اثرات آن، خشکسالی ممتد و به تبع آن برداشت آب از سفره‌های زیرزمینی، کاهش آب قنات‌ها و همین پدیده ریزگردها است.

وی افزود: اکنون هزینه سنگینی برای رودخانه ارومیه می‌شود تا دوباره احیا شود. همچنین دریاچه پریشان اکنون کاملا خشک شده و دیگر آبی در آن دیده نمی‌شود. من اکنون ریزگرد را به‌عنوان ابربحران ذکر کرده‌ام. 

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور ادامه داد: ریزگردها در خوزستان سلامت مردم را تهدید می‌کند، به طوری‌که ۲۶ هزار نفر در مدت کوتاهی برای بیماری‌های تنفسی به مراکز درمانی مراجعه کرده‌اند؛ همچنین نشست ریزگردها بر روی درختان و محصولات دوپایه، مانع نشستن هاگ‌ها روی یکدیگر می‌شود که پیامدهای اقتصادی به بار می‌آورد. 

نجار عنوان کرد: اغلب کارشناسان معتقدند که منشا ریزگردها خارجی است. اکنون سد ترکیه بر روی رودخانه دجله و فرات موجب شده که 48 میلیارد مترمکعب آب ذخیره شود. حجم این آب برابر 50 درصد آب تجدیدشونده کشور ما است که وارد عراق می‌شد. کشورهای دیگر پدیده ریزگردها را در اولویت کاری خود قرار نداده‌اند، اما ما کارهای زیادی در زمینه بین‌المللی انجام دادیم و تلاش کردیم اجماع جهانی درباره این پدیده ایجاد شود که امیدواریم این تلاش‌ها نتیجه‌بخش باشد.

وی با بیان اینکه برای منشا داخلی ریزگردها اقدامات خوبی انجام شده و دولت توجه جدی نشان داده است، گفت: در چند ماه اخیر مسئولان و رئیس‌جمهور به استان سفر کردند؛ البته استان‌های دیگر هم با این مسأله درگیر هستند.

نجار تأکید کرد: بدون مشارکت مردم هیچ کاری میسر نیست. اگر بتوانیم در این زمینه اقتصاد مردم را بیش از گذشته به این امر گره بزنیم، بسیار تأثیرگذار خواهد بود. دولت هر چقدر بخواهد تلاش کند و امکانات بگذارد، بدون مشارکت مردم نتیجه مطلوب حاصل نخواهد شد.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور در خصوص مدیریت آب عنوان کرد: امروز نمی‌توانیم آب محدود موجود را به هر طریقی استفاده کنیم. کارشناسان معتقدند 3.02 درصد آب موجود به‌عنوان آب شرب مصرف می‌شود. اکنون سالیانه سه میلیارد مترمکعب آب در بخش شرب، هفت میلیارد مترمکعب آب در بخش صنعت و 100 میلیارد مترمکعب آب در بخش کشاورزی در کشور ما مصرف می‌شود.

نجار با اشاره به لزوم استفاده مکانیزه از آب، گفت: باید تمام تلاش ما این باشد که بتوانیم از واحد سطح برداشت لازم را داشته باشیم. وقتی یک کشاورز نمونه می‌تواند در واحد صدهکتار ، 15 تن برداشت کند و میانگین برداشت 500 کیلوگرم است، یعنی 32 هکتار با یک هکتار برابری می‌کند. این امر باید مورد توجه قرار بگیرد. در تمام محصولات کشاورزی این معادله برقرار است و اگر این مشکل حل نشود، در آینده با مشکلات زیادی روبرو خواهیم شد. 

وی افزود: احیای سفره‌های زیرزمینی چندان میسر نیست. فرو نشست‌ها و فروچاله‌ها در کشور گاهی به 50 متر نیز می‌رسد و گاهی در کنار منازل مسکونی نیز اتفاق می‌افتد. در تهران از دامنه‌های کوه البرز آسفالت شده است که باعث شده آب باران به زمین نفوذ نکند؛ همچنین آب‌های زیرزمینی نیز برداشت شده‌اند و موجب شده است اکنون سالانه برخی نقاط تهران تا 47 سانتی‌متر فرونشست کند.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور، مرمت سفره‌های آب زیرزمینی را بعید دانست و گفت: اکنون کارشناسان به دنبال آب ژرف هستند. ما در این باره با وزارت نیرو صحبت کردیم تا این کار به‌صورت آزمایشی انجام شود و ببینیم محقق خواهد شد، یا خیر.

نجار گفت: ما در کشور 147 هزار کیلومتر رودخانه داریم که هفتاد هزار کیلومتر آن باید به فوریت لایروبی و رفع تصرف شود و محدوده آن‌ها مشخص شود.

وی با اشاره به سیلاب استان‌های آذربایجان گفت: اکنون در آذرشهر این استان، دوربرگردان ساخته‌اند اما در تهران مسیرها تماما مسیل هستند. رودخانه آذرشهر به دلیل احیای دریاچه ارومیه تا 27 کیلومتر لایروبی شده است.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با بیان اینکه اعتبارات محدود و کار بسیار وسیع است، خاطرنشان کرد: ما هر راهکار موثری را انجام می‌دهیم اما نگاه فرابخشی به این موضوع نیز بسیار مهم است. امیدواریم در این همایش راهکارهای عملیاتی‌تر و علمی‌تری برای حل این مشکلات ارائه شود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: