• چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۶
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 962-7080-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

«بافتار و ساختار ادبیات قوم بختیاری» از زبان سریا داودی‎حموله

نشر تمتی آنتولوژی شعر شاعران اقلیمی «بافتار و ساختارِ ادبیات قوم بختیاری» نوشته سریا داودی حموله را منتشر کرده است.

سریا داودی‎حموله در گفت‎وگو با خبرنگار ایسنا - منطقه خوزستان، درباره این کتاب خود اظهار کرد: در آنتولوژی شعر شاعران اقلیمی با عنوان «بافتار و ساختارِ ادبیات قوم بختیاری»، سه محور «زبان، تاریخ، فرهنگ» مد نظر بوده است. 

وی خاطرنشان کرد: زبان میراث قوم بختیاری است و تاریخ تنها مقوله‎ای‎ است که به خود معنا و مفهوم می‎بخشد و احتیاج به واسطه ندارد و «فرهنگ» اصالت و اِلمان‎های هر عصری را در بطن خود نهفته دارد.

داودی‎حموله تاکید کرد: قوم بختیاری با پیشینه فرهنگی درخشان، در زمینه‎ علوم انسانی (شاخه‎ ادبیات شفاهی) حرف‎های بسیار برای گفتن دارد و این پژوهش و بررسی پیش زمینه‎ای است، برای فهم آن چه هست و آن چه خواهد بود.

شاعر "سرنادهای میتراییک" افزود: پیشگامان مدرن پا در راهی نوین گذاشتند و همگام با جریان‎های متوالی و تاثیرگذار حرکت کردند و به واسطه‎ زیست‎بوم مشترک به تجربیات موفقی در ذهن و زبان رسیدند.

وی با بیان این‎ که این همگرایان منفرد با خلاقیت‎های شگفت‎انگیز برگ زرینی بر ادبیات فولکلوریک هدیه کردند، به نام‌هایی جاودان در ادبیات فولکلور اشاره و تصریح کرد: شعرِ ملازلفعلی کُرانی آینه‎ تاشویی است که تصویرش بر خود منعکس می‎شود و شبیه هیچ شعر دیگری نیست. شعرِ داراب افسر آینه‎ بازگشت به زمان است و شعرِ پژمان بختیاری آینه‎ قدی بلندی است که هر کسی تصویر خود را در آن به روشنی می‎بیند.

این شاعر خوزستانی ادامه داد: این همگامان نواندیش که در برهه‎های مختلف زمانی ظهور کردند توانستند با تلاش مستمر، حضور خود را در ادبیات اقلیمی حفظ کنند و با آثاری که آفریدند، مفاهیم تازه‎ای به جهان ادبیات بیفزایند.

وی بیان کرد: همچنین در گزینش شعرِ شاعران اقلیمی نیمه دوم قرن نوزدهم آثاری که بیشترین زوایای بافتاری و ساختاری را در فرهنگ بختیاری داشتند برای پژوهش و بازخوانی انتخاب شده‎اند.

این شاعر و پژوهشگر خوزستانی اظهار داشت: در این آنتولوژی به تحلیل و نقد عده کثیری از شعر شاعران بومی‎‏گرا پرداخت شده است که نام عده‎ای از آن‎ها در ذیل آورده می‎شود:

در بخش شعر شاعران اقلیمی مدرن به شعر هوشنگ چالنگی، هرمز علی‎پور، مجید فروتن، قدرت‎الله کیانی، حیاتقلی فرخ‎منش، محمدمراد یوسفی‎نژاد، غلام رضوی، آریا آریاپور، امیر بهادری،سیروس رادمنش، منصور ململی، علی مقیمی، رستم‎اله مرادی، علیمراد موری، حفیظ‎‎‎الله ممبینی، لهراسب زنگنه، پژمان کیماسی، شاهرضا بابادی، اکبر بهداروند، احمد علی‎پور، باران پور،میرقاید صالحی و در بخش شاعران کلاسیک اقلیمی به شعر  ملا زلفعلی کُرانی، داراب افسر بختیاری،مهراب افسر بختیاری، حسین پژمان بختیاری،میرزای بختیاری،واهب مالمیری، آرمان راکیان، عبدالعلی خسروی و در بخش شاعران اقلیمی نئوکلاسیک به شعر علی بداغی، یوسف‎علی میرشکاک، قیصر امین‎پور، حسن زاده‌رهدار، بهرام حاجی‌پور، خرم سعیدی و محمد قنبری مرداسی به همراه معرفی چند تن دیگر از شاعران اقلیم بختیاری پرداخته شده است.

به گزارش ایسنا، این کتاب 300 صفحه‎ای به همراه دانشنامه قوم بختیاری در نمایشگاه کتاب تهران در اختیار علاقه‎مندان قرار ‎دارد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: