• دوشنبه ۲۵ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۵۷
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 962-13676-5
  • خبرنگار : 17037
  • منبع خبر : ----

/انتظارات جامعه علمی و دانشگاهی از دولت آینده/

لزوم اهتمام ویژه دولت جدید به کارآفرین شدن دانشگاه‌ها

رئیس دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر با بیان اینکه تمام دولت‌ها توسعه نظام آموزش عالی ازلحاظ کیفی و کارآفرین کردن دانشگاه‌ها را در برنامه خود دارند اما ممکن است آن را در درجه‌های متفاوتی قرار دهند، گفت: پیشنهاد ما این است که هر دولتی که سرکار می‌آید به این امر توجه ویژه نشان دهد تا درنهایت منجر به تحقق اقتصاد مقاومتی و به دنبال آن افزایش اشتغال و تولید محصول باکیفیت شود.

 

دکتر لطف‌الله خواجه‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا - منطقه خوزستان، با بیان اینکه در چند سال گذشته در زمینه آموزش عالی موفقیت‌هایی داشته‌ایم، اظهار کرد: طی سال‌های اخیر سرعت رشد علمی کشور پیشرفت خوبی داشته و ازلحاظ تعداد مقالات نیز ارتقا پیدا کرده‌ایم؛ دولت نیز باوجود مشکلات اقتصادی اهتمام خوبی ازلحاظ تخصیص بودجه پژوهشی به دانشگاه‌ها داشته است.

 

وی افزود: انتظار از دولت آینده این است که فعالیت‌های اقتصادی و توسعه صنعتی را با حمایت دانشگاه‌ها پیش ببرد؛ یعنی با استفاده از توان و نیروی دانشگاه‌ها بتواند در تحقق امر توسعه اقتصادی یا صنعتی و به‌طورکلی توسعه کشور تلاش کند و از نیروهای متخصص دانشگاه‌ها استفاده کند و آنان را ازلحاظ تأمین اعتبارات لازم برای تبدیل‌شدن به نسل سوم و کارآفرین شدن حمایت کند.

 

رئیس دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر با اشاره به پیشرفت آموزش عالی در دولت‌های مختلف، ادامه داد: این رویه باید ادامه پیدا کند؛ اکنون در زمینه اقتصاد، بحث اقتصاد مقاومتی و کاهش وابستگی‌های کشور مطرح است که از راه‌های تحقق آن، حمایت از دانشگاه‌ها و وارد شدن آن‌ها به این حیطه است.

 

خواجه‌پور تصریح کرد: دانشگاه‌ها با توجه به فعالیت‌هایی که در زمینه پژوهش‌های کاربردی و فناوری دارند می‌توانند کمک زیادی کنند که این امر نیاز به سرمایه‌گذاری بیشتری دارد؛ یعنی سازمان‌ها باید بودجه پژوهشی خود را در دانشگاه‌ها هزینه کنند و در این زمینه فعال‌تر شوند.

 

وی با تأکید بر لزوم افزایش سهم دولت در آموزش عالی و پژوهش، گفت: آموزش عالی کشور نیاز به حمایت بیشتری دارد تا بتواند پاسخگوی نیاز جامعه از جوانب مختلف باشد. عملکرد این دولت درمجموع مثبت بوده است و ما از عملکرد دولت در زمینه‌های مختلف ازجمله جذب دانشجو و تولید علم راضی هستیم.

 

رئیس دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر در پاسخ به این سؤال که آیا فکر می‌کنید دولت آینده باید راه دولت کنونی را ادامه دهد، گفت: مسلماً هر دولتی شیوه‌های خاص خود را دارد، اما آنچه مسلم است اینکه آیتم‌های بنیادی در کلانِ کشور در زمینه‌های مختلف نقشی مهم ایفا می‌کنند و به‌طور قطع تمام دولت‌ها توسعه نظام آموزش عالی ازلحاظ کیفی و کارآفرین کردن دانشگاه‌ها را در برنامه خود دارند، اما ممکن است آن را در درجه‌های متفاوتی از اهمیت قرار داده باشند.

 

خواجه‌پور ادامه داد: پیشنهاد ما این است که هر دولتی که سر کار می‌آید به این امر توجه ویژه نشان دهد تا درنهایت منجر به تحقق اقتصاد مقاومتی و به دنبال آن افزایش اشتغال و تولید محصول باکیفیت شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: