• سه شنبه ۲۶ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۹
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 962-8680-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

عواملی که فرش خوزستان را جمع کرده است!

یک تولیدکننده فرش معتقد است: صنعت فرش در استان خوزستان به سمت رکود رفته است.

علی‎اصغر هاشمی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا - منطقه خوزستان، با اشاره به این‎که از بدو تهیه پشم مورد نیاز برای بافت فرش بافنده‌ها و تهیه‎کنندگان همگی رنج می‌برند، اظهار کرد: بازار فرش اصلا خوب نیست و این موضوع سال‎های مدیدی است که ادامه دارد و از مدت‌ها پیش این جریان وجود داشته است. 

وی با بیان این که ‌در دوران تحریم بزرگترین خریدار فرش از ایران کشور آمریکا بوده است، گفت: مسوولان در سطح گمرک کم‌کاری می‌کنند و از حق زحمت‌کشان عرصه فرش به درستی دفاع نکرده‎اند و کار به جایی رسیده که صنعت فرش رو به رکود است. 

او خاطرنشان کرد:‌ از وقتی که دولت‌‌های گذشته وارد عرصه‌ فرش شدند، نه‌تنها اوضاع بهتر نشد بلکه بدتر و نابه‎سامان‌تر شد اما زمانی‎ که جهاد سازندگی وارد کار شد، می‌توان گفت اوضاع تا حدی خوب و تا حدی بد شد.

هاشمی توضیح داد: خوب از آن نظر که جهاد سازندگی از تعاونی‌ها و صنعت فرش‌ حمایت ‌کرد و جنبه بد آن نیز این بود که به افرادی که تازه وارد این حرفه شده بودند آسیب رساند. 

وی بیان کرد: ما از کاشان، اصفهان و تبریز فرش وارد اهواز کردیم و همین موضوع موجب چندگانگی در صنعت فرش شد، در صورتی که اصفهان یا تبریز فقط از فرش تولیدشده‌ خود استفاده می‌کنند نه از فرش‎های شهرهای دیگر که شاید این امر رمز موفقیت آن‎ها باشد.

این تولیدکننده فرش تصریح کرد: بعضی از مسوولان درد را احساس نمی‌کنند و فقط به فکر درآمد خود هستند. وام‌ پرداخت می‌کنند و هر شخصی که بافنده است می‌آید و می‌تواند به راحتی از این وام‌ها استفاده کند اما قبلا فقط افراد تحت پوشش می‌توانستند وام بگیرند. اکنون همه از طریق اتحادیه ثبت ‌نام و به راحتی وام دریافت می‌کنند. 

هاشمی تاکید کرد: در مجموع، مشکل اساسی این است که فرشی که باید تولید شود، تولید نمی‌شود. در موضوع تولید فرش باید دقت کرد که آیا فرشی که تولید می‌شود اصالت یا بازار دارد و آیا این فرش دارای ارزش است یا خیر؟ این‎ها مواردی هستند که در صنعت فرش مهم شمرده می‌شوند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: