• جمعه ۲۹ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۲۰:۵۵
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 962-24473-5
  • خبرنگار : 17036
  • منبع خبر : ----

عضو هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات خوزستان:

مردم در انتخابات شوراها افراد شایسته و سالم را انتخاب کنند/زیر بار هیچ فشاری نرفتیم

عضو هیات مرکزی نظارت بر انتخابات خوزستان گفت: مردم در انتخابات شوراها افرادی را انتخاب کنند که شاخص‌ها، توانایی‌ها و شایستگی‌های لازم را داشته باشند.

 

به گزارش خبرنگار ایسنا - منطقه خوزستان،‌ هدایت‌الله خادمی در حاشیه حضور در شعبه‌ اخذ رای واقع در مسجد جوادالائمه اهواز منطقه پاداد، در جمع خبرنگاران اظهارکرد:‌ امیدواریم در انتخابات ریاست‌جمهوری مردم به هر نتیجه و تصمیمی رسیدند، این تصمیم خوب باشد. ما مملکتی با منابع بسیار فراوان و ذخایر نفتی و گازی داریم که با داشتن 80 میلیون نفر جمعیت، متاسفانه با مشکلات، ‌بیکاری، فقر و عدم توسعه‌یافتگی مواجه است.

 

وی ادامه داد:‌ امیدواریم این منابع به‌صورت مطلوبی مورد استفاده قرار بگیرند و مدیریت شوند؛ چراکه حق مردم چنین وضعیتی نیست، بسیاری از کشورهای دنیا مانند آلمان از هیچ‌گونه منابع خدادادی نظیر نفت و گاز و مس برخوردار نیستند و جمعیتی مشابه جمعیت ایران دارند اما می‌بینیم کشور آلمان غول صنعتی قاره اروپا است و ما از ایجاد حتی یک میلیون شغل عاجز هستیم.

 

نماینده ایذه و باغملک در مجلس شورای اسلامی افزود: ‌امیدواریم به خودمان بیاییم و برای توسعه کشور تصمیم بگیریم اگر با این روند ادامه بدهیم روزی می‌رسد که هیچ منابع خدادادی نداریم؛ در آن زمان نسل‌های آینده به نسل ما خرده و ایراد خواهند گرفت.

 

خادمی با بیان اینکه بحث شوراها برای مملکت ما به بحثی اساسی تبدیل شده است، تصریح کرد:‌ متاسفانه در برخی مواقع شوراها مشکلات اساسی برای مملکت ما ایجاد کرده‌اند. شوراها باید از یک سو دارای خلاقیت باشند تا درآمد کسب کنند و از سوی دیگر برای هزینه‌کرد این درآمدها در راستای توسعه شهر برنامه‌ریزی و این برنامه‌ها را اجرا کنند؛ بنابراین می‌توان گفت که کار مجلس و دولت را شوراها در شهرها و شهرستان‌ها انجام می‌دهند.

 

وی عنوان کرد: ‌امیدواریم مردم امروز افرادی را به‌عنوان اعضای شوراهای اسلامی شهرها و روستاها انتخاب کنند که شایستگی داشته باشند و از نظر اقتصادی انسان‌های سالمی باشند و همچنین برای صرف وقت و انرژی خود برای توسعه و ساختن شهر پا به این عرصه گذاشته باشند.

 

عضو هیات مرکزی بر نظارت خوزستان ادامه داد:‌ متاسفانه گاها مشاهده کردیم که چنین اتفاقی رخ نداد و منابع آن شهر و روستا را بر باد دادند. امیدواریم در این دوره از انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا مردم افرادی را انتخاب کنند که حداقل شاخص‌های لازم و توانایی و شایستگی را داشته باشند.

 

خادمی در پاسخ به انتقادات نسبت به رد صلاحیت برخی کاندیدا از سوی هیات مرکزی نظارت بر انتخابات استان و برخورد جناحی با تایید صلاحیت‌ها در این هیات، گفت: ما قسم خوردیم که چنین کاری را انجام ندهیم و انجام ندادیم؛ معتقدم نخستین دوره‌ای است که یک هیات نظارت کاملا براساس شاخص‌ها، مقررات و قوانین، ‌شاخص‌ها و پرونده‌ها و استعلام‌های چهارگانه عمل می‌کند.

 

وی ادامه داد:‌ بنابراین تلاش کردیم تا استعلام‌های چهارگانه را در بررسی صلاحیت‌ها لحاظ کنیم و اکثرا نیز تلاش شد تا به این کاندیداها ارفاق شود تا شرایط بهتری در بحث انتخابات شوراها ایجاد کنیم. در هرحال مردم به آن دسته از اعضا که در شوراهای شهر و روستا مشکلات اقتصادی ایجاد می‌کنند، اعتراض دارند.

 

نماینده ایذه و باغملک در خانه ملت افزود: واقعیت این است که هیات‌   مرکزی نظارت بر انتخابات استان تمام مسایل نظیر داشتن سابقه ایجاد مشکلات اقتصادی، تشخیص وجود مشکل امنیتی از سوی اداره اطلاعات، ارتباط با گروه‌ها و کشورهای خارجی ضد انقلاب، سابقه محکومیت و ... را در بحث بررسی صلاحیت کاندیداها لحاظ کرده است. ما زیر بار هیچ فشاری نرفتیم و لابی‌گری نیز نتوانست کاری کند که عدالت را از بین ببرد؛ ما چنین کاری انجام دادیم.

 

خادمی بیان کرد: هیات‌های اجرایی در سطح استان تقریبا 988 کاندیدای شوراها را ردصلاحیت کردند و هیات مرکزی نظارت بر انتخابات استان، صلاحیت 400 نفر از این افراد را تایید کرد.

 

وی ادامه داد: ‌در این زمینه با اداره‌کل اطلاعات خوزستان مذاکره کردیم و این اداره برای تعداد زیادی از این کاندیداها ارفاق کرد و اجازه تایید صلاحیت این‌گونه افراد را به هیات نظارت بر انتخابات استان داد. فکر می‌کنم تنها دوره‌ای بود که هیچ‌کس نتوانست تصمیم این هیات را نه با پول و نه با فشارهای دولتی، غیردولتی و رفاقتی تغییر دهد.

 

عضو هیات مرکزی نظارت بر انتخابات خوزستان گفت: ما کاندیداهایی که دارای سابقه مشکلات بزرگ اقتصادی یا سایر مسایل یادشده بودند، رد کردیم؛ اگرچه برخی دوستان که قدرت داشتند تحت عناوین مختلف به تهران رفتند و تایید برخی از کاندیداها را گرفتند، اما اطمینان داشته باشیم اگر چنین نامزدهایی رای بیاورند و به شوراها راه یابند وضعیت شهرستان‌ها و در نهایت استان ما همین است که می‌بینیم و در پایان دوره برخی از اعضای شوراها را دستگیر می‌کنند. اگر شورا سالم باشد نباید اعضای آن دستگیر شوند.

 

به گزارش ایسنا،‌ این نماینده ضمن بازدید از این شعبه رای خود را در انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری به صندوق رای انداخت.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: