• چهارشنبه ۲۴ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۲۳:۱۰
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 963-3673-5
  • خبرنگار : 17040
  • منبع خبر : ----

نماینده اهواز عنوان کرد:

توجه به مناطق مرزی، کلید حل مشکل اشتغال/برای تولید کار، تولید فکر کنیم

نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه یکی از مشکلات ما در بحث اشتغال عدم توجه به نقاط استراتژیک کشور است، گفت: در تمام دنیا تمرکز سرمایه‌گذاری خود را در مناطق مرزی انجام می‌دهند؛ تا زمانی‌که این رویکرد در کشور اصلاح نشود، بخش عمده‌ای از مشکلات کشور حل نمی‌شود.

به گزارش خبرنگار ایسنا - منطقه خوزستان، دکتر همایون یوسفی در جلسه شورای اداری استان که امروز (چهارشنبه، 24 خردادماه) در سالن شهید هاشمی استانداری برگزار شد، با اشاره به نامگذاری سال 96 به نام سال "اقتصاد مقاومتی؛ تولید - اشتغال" اظهار کرد: لازم است اکنون که ابتدای سال هستیم، نسبت به واکاوی وقایع و موضوعات مربوط به اشتغال، یک بررسی علمی و دقیق داشته باشیم.

وی افزود: اشتغال مهم‌ترین دغدغه مسئولان است و اگر برای آن فکر اساسی نشود، ممکن است منشآ بحران‌های زیادی در کشور باشد. اگر بخواهیم به اشتغال به عنوان یک دغدغه نگاه کنیم، حل آن از سوی یک قوه ممکن نیست و همه دستگاه‌ها، قوا و ظرفیت‌های کشور باید پای کار بیایند تا این مشکل برطرف شود.

نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی گفت: در جمعیت 80 میلیونی کشور حدود 20 تا 30 میلیون جمعیت شاغل داریم. اگر بخواهیم به یک رقم بیکاری مناسب برسیم و سطح اشتغال در کشور سطح مناسبی باشد، باید عدد اشتغال در کشور به 30 تا 33 میلیون برسد و اگر بخواهیم در بحث اشتغال ورود جدی داشته باشیم، باید ابتدا اهرم‌هایی که می‌تواند اشتغال پایدار ایجاد کند، بررسی کنیم و سپس به فکر ایجاد آن باشیم.

یوسفی تصریح کرد: برای حل مشکل اقتصاد دو رویکرد اساسی وجود دارد؛ یکی افزایش مشارکت‌های مردمی است و دیگری ایجاد ارتباط مناسب با بازارهای جهانی تا بازاری برای صادرات کالای خود داشته باشیم. افزایش مشارکت مردم در بحث اشتغال، شاید کمی مشکل باشد. به نظر می‌رسد با توجه به اهدافی که برای کشور متصور هستیم، چون مردم مشارکت مناسبی در فضای کسب و کار ندارند، شاید ایجاد این فضا کمی مشکل باشد و به‌زودی به نتایج مناسبی برای بهبود فضای کسب و کار نرسیم.

وی ادامه داد: باید ارتباط سازمان‌یافته‌ای با جهان داشته باشیم. با ملاحظاتی که ما در منافع ملی داریم، همچنین اهمیت تحریم‌ها در کشور، ما ارتباط سازمان‌یافته‌ای با بازارهای جهان نداریم که این موضوع ایجاد اشتغال را در کشور دچار مشکل می‌کند.

نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی در خصوص راهکارهای لازم برای رسیدن به اشتغال مناسب در کشور، گفت: برای اینکه به عدد خوبی در اشتغال برسیم باید 950 هزار شغل در سال در کشور ایجاد شود که این مساله نیازمند رشد اقتصادی 7 تا 8 درصد است. کشورهای کمی در دنیا هستند که چنین رشدی دارند و به‌جز چین و هند، کشورهایی که بتوانند بیش از 600 هزار شغل در سال ایجاد کنند، بسیار محدودند.

یوسفی ادامه داد: یکی از موارد دیگری که می‌تواند اشتغال را بهبود دهد و آن را به سمت اشتغال پایدار پیش ببرد، این است که از فضای رکود خارج شویم. رکود، موجب افزایش مشاغل غیررسمی در کشور می‌شود. در خصوص تعداد شغل‌های ایجادشده، گفته می‌شود که حدود 600 هزار شغل ایجاد شده است.

نماینده مردم اهواز در خانه ملت ادامه داد: باید دید این شغل‌ها، شغل پایدار هستند، یا خیر. وقتی رکود وجود داشته باشد، ما شاهد بحران‌های کف خیابانی هستیم. امروز هم می‌بینیم که مقابل مراکز تصمیم‌گیری دولتی هر روز تجمعات مردمی وجود دارد. اگر امروزه بحران‌های کف خیابانی و بحران‌های اجتماعی را در خصوص اشتغال نمی‌بینیم، علت آن عملکرد مناسب ما نیست بلکه به علت ظرفیت بزرگ اقتصادی کشور است.

وی گفت: اگر بخواهیم در زمینه بهبود فضای کسب و کار و اشتغال، کار مناسبی انجام دهیم، باید ابتدا به قوانین توجه ویژه‌ای داشته باشیم و آن‌ها را اصلاح کنیم. قوانین ما به گونه‌ای است که رابطه بخش خصوصی و دولتی را بهبود ببخشد، اما زمانی یک اقتصاد مولد خواهد بود و ایجاد اشتغال می‌کند که ارتباط بخش‌های خصوصی با یکدیگر بهبود یابد. پس ما با نظام فعلی که در صدد ارتباط دولت با بخش‌های خصوصی است، نمی‌توانیم اشتغال ایجاد کنیم.

وی با بیان اینکه در بحث اشتغال باید به ظرفیت‌های ذاتی هر منطقه نگاه کرد، افزود: نمی‌توان به تمام نقاط کشور به یک چشم نگاه کرد. امروز بیشترین میزان اشتغال در کشور، در نقاط مرکزی و بیشترین رقم‌های بیکاری در نقاط مرزی است؛ در حالی‌که در دنیا کاملاً برعکس است.

نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: کشورهای پیشرفته می‌دانند بازتولید ثروت در نقاط مرزی، بیشتر است و تمرکز و سرمایه‌گذاری خود را آنجا انجام می‌دهند. شاید یکی از مسائلی که اشتغال را در کشور ما به‌عنوان یک دغدغه مطرح کرده، این است که ما به مناطق استراتژیک کشور کمتر توجه می‌کنیم و به همین علت بازتولید ثروت ما کمتر است. تا وقتی این رویکرد تغییر نکند، در خصوص اشتغال، مشکل عمده‌ای از مشکلات کشور حل نمی‌شود. زمانی که خوزستان رونق داشت به تنهایی بار عمده‌ای از اشتغال کشور را بر عهده داشت.

یوسفی تأکید کرد: یکی از راه‌هایی که می‌تواند در اشتغال به ما کمک کند، این است که ایجاد اشتغال را به مردم بسپاریم. برای تولید کار هم باید تولید فکر کنیم. یکی از راهکارهای مهم برای ایجاد اشتغال، توجه به شرکت‌های دانش‌بنیان است. اگر بر تولید فکر در این شرکت‌ها تمرکز کنیم، این کار در بازتولید فکر و ثروت بسیار موثر است.

وی گفت: با بررسی‌هایی که انجام شده، می‌توان با افزایش سرمایه‌گذاری در برخی حوزه‌ها بحث اشتغال را حل کرد. یکی از راه‌هایی که بار عمده اشتغال را به دوش می‌کشد، بخش خدمات است. اگر در برخی استان‌های دیگر می‌بینیم که بحث اشتغال حل شده، شاید چون 70 تا 75 درصد آن بر عهده بخش خدمات است. در خوزستان چون از گذشته یک سیستم صنعتی داشته‌ایم، بار اشتغال در بخش خدمات تنها 25 درصد است.

نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در استان در حوزه صنایع پایین‌دستی ظرفیت‌های بسیار خوبی وجود دارد. در کشور هم‌اکنون با بحران حفظ مشاغل مواجه هستیم. یکی از مشکلات ما در خوزستان نیز همین است. در دهه 40 تا 50، کارخانجات زنجیره‌ای ساخته شدند،اما امروز شاهد هستیم که این کارخانه‌ها یکی پس از دیگری دچار مشکل می‌شوند. بخشی از این مشکلات به‌خاطر مشکلات اقتصادی است و بخش دیگر نیز به‌دلیل وجود گروه‌هایی است که با قصد و نیت ورشکستگی این کارخانه‌ها فعالیت می‌کنند تا آن‌ها را در مزایده با قیمت پایین‌تر بخرند و سپس از مستغلات و مایملک این کارخانه‌ها استفاده کنند.

یوسفی تأکید کرد: اگر امسال تمام وقت خود را بر مساله اشتغال بگذاریم، شاید کار به‌جایی کرده باشیم. در خصوص ماده 112 قانون برنامه توسعه ششم کشور باید گفت که قرار است به استان‌های محدوده جنگی توجه ویژه‌ای شود. محدوده عملیات جنگی مشخص شده، میزان عقب‌ماندگی مناطق در سال اول مشخص می‌شود و توسط سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی از سال دوم طرح به بعد، بودجه‌ای جداگانه برای جبران عقب‌ماندگی این مناطق تعیین شده تا سالانه 10 درصد عقب‌ماندگی این استان‌ها کاسته شود.

وی ادامه داد: در بند دیگری از این طرح، لایروبی اروند در نظر گرفته شده است؛ با توجه به نقشی که بنادر در سال‌های قبل از جنگ در توسعه استان داشته‌اند، این نکته می‌تواند بسیار با اهمیت باشد. در بندهای بعدی نیز دیده شده که میزان دریافت حقوق پرسنلی هم در ادارات دولتی و هم غیردولتی به صورت قابل توجهی افزایش یابد. مجلس وظیفه داشت این طرح را به تصویب برساند، اما از استانداری برای اجرای آن کمک می‌خواهیم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: