• یکشنبه ۲۸ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۰۰:۳۲
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 963-18614-5
  • خبرنگار : 17036
  • منبع خبر : ----

استاندار خوزستان خبر داد:

بازدید کشورهای شرکت‌کننده در اجلاس سازمان ملل از کانو‌ن‌های ریزگرد خوزستان

استاندار خوزستان گفت: در جریان اجلاس سازمان ملل با موضوع ریزگردها، کارشناسان این سازمان و نمایندگان بسیاری از کشورها از کانون‌های ریزگرد در خوزستان بازدید خواهند کرد.

به گزارش خبرنگار ایسنا - منطقه خوزستان، دکتر غلام‌رضا شریعتی در همایش مقابله با بیابان‌زایی که به مناسبت روز جهانی بیابان‌زدایی شامگاه (شنبه 27 خردادماه) در اهواز برگزار شد، اظهار کرد: مسأله ریزگردها که خوزستان و استان‌های همجوار را تحت تاثیر قرار داده و بیشترین شدت این پدیده را در خوزستان شاهد هستیم، امروزه به مسأله‌ای ملی و بین‌المللی تبدیل و موجب ورود کشورهای منطقه و سازمان ملل به این مساله شده است.

وی با اشاره به برگزاری اجلاس سازمان ملل با موضوع ریزگردها در تهران در تابستان امسال، تصریح کرد: در جریان این اجلاس، نمایندگان بسیاری از کشورها از کانون‌های ریزگرد در خوزستان بازدید خواهند داشت. امسال دولت با وجود تمام تنگناهای خود وارد کارزار مقابله با پدیده ریزگردها شد و اقداماتی را آغاز کرد.

استاندار خوزستان با بیان این‌که در سال جاری نهال‌کاری کانون‌های فوق بحرانی گرد و خاک خوزستان در سطح 42 هزار هکتار در برنامه است، عنوان کرد: در صورت نبود همکاری و مشارکت مردم محلی این مناطق و سادات و بزرگان و سازمان‌های مردم‌نهاد مناطق یادشده، نمی‌توانستیم اقداماتی را که به‌منظور مقابله با پدیده ریزگردها در این مناطق آغاز کرده‌ایم، به سرانجام برسانیم و در این زمینه موفق باشیم.

شریعتی با تاکید بر این‌که نباید از انتقادات و گلایه‌ها نسبت به اقدامات در حال انجام در خصوص مقابله با ریزگردها ناراحت شد، گفت: قطعا نظرات و دیدگاه‌های تمام دوستان در خصوص این اقدام و کار بزرگی که آغاز شده، خیر است و وظیفه ما مهیا کردن فضای اظهارنظر و نقد در این زمینه است. آنچه حائز اهمیت و مهم است، این مسأله است که کاری که در استان انجام می‌شود، کم‌نقص‌ترین باشد، باید تلاش بر برداشتن گام در این زمینه باشد.

وی بیان کرد: خوزستان با وجود داشتن اراضی حاصلخیز و آب‌های روان، دارای 1،2 میلیون هکتار است که از این رقم 350 هزار هکتار به عنوان کانون‌های ریزگرد و 350 هزار هکتار نیز به عنوان کانون‌های شن‌های روان مطرح و شناخته شده است. این موارد مهم است و جز با همکاری و همراهی همه اعم از مردم، سازمان‌های دولتی، سمن‌ها، نمایندگان و .... رفع و حل نمی‌شود.

استاندار خوزستان ادامه داد: همه باید در کنار هم باشیم و به منظور اصلاح وضعیت فعلی و اقدامات در حال اجرا از همدیگر انتقاد کنیم. دولت در حال دادن اعتباری حدود 24 هزار میلیاردی برای 5 حوزه کلان زیرساختی در خوزستان است. بسیاری از افراد این مصوبه دولت را تبلیغاتی و انتخاباتی دانستند، اکنون که انتخابات به  پایان رسیده است، اقدامات مربوط به آب شرب این مصوبه و مناقصات آن، در حال انجام و اسناد مناقصه فاضلاب این مصوبه نیز آماده شده است. برای مقابله با ریزگردها نیز اقدامات در حال اجرا است.

وی با اشاره به برگزاری جلسه طرح 550 هزار هکتاری در هفته گذشته به دعوت سازمان برنامه و بودجه کشور، افزود: دولت برای انجام این گونه اقدامات به منظور بهبود وضعیت خوزستان پا پیش گذاشته است. دولت اکنون از سویی مصر به ادامه اجرای پروژه‌ها در خوزستان و از سوی دیگر معتقد به انجام اقداماتی به منظور حداقل‌سازی عوارض زیست محیطی در خوزستان است. وظیفه ما نهایت استفاده از این فضا و فرصت ایجادشده به نفع مردم استان است.

استاندار خوزستان اظهار کرد: باید همدیگر را در کنار هم و نه در تقابل و ضدیت با هم و نه حتی در اختلاف با هم ببینیم. در این مصوبه تأمین حق‌آبه تالاب‌ها به عنوان اولویت اصلی مطرح شده است.

به گزارش ایسنا؛ مطیعی، مدیرکل منابع طبیعی خوزستان، نیز در این جلسه در خصوص سیاست و روش منابع طبیعی و آبخیزداری خوزستان در مقابله با بیابان زایی، گفت: از سال 65 شن‌زارها را در اختیار مردم گذاشته‌ایم و آنها موظف بودند سالیانه یک‌پنجم آنها را درختکاری کنند تا در درازمدت کار بیابان‌زدایی با موفقیت صورت بگیرد. تا سال 86، 34 هزار هکتار شن‌زار در استان به مردم دادیم و 18 هزار هکتار جنگل تحویل گرفتیم البته در آن زمان وضعیت رودخانه‌ها بهتر بود و اکنون باید در این زمینه چاره‌اندیشی شود.

وی عنوان کرد: استفاده از امکانات و توانمندی‌های شرکت‌هایی مانند قرارگاه خاتم‌الانبیا، موسسه جهادنصر و بنیاد برکت می‌تواند به تثبیت شن‌زارها و ریزگردها کمک کند. موسسه جهاد نصر در هفت کانون ریزگرد در استان، 29 کارگاه فعال دارد که می‌توانند برای تثبیت تپه‌های شنی مورد استفاده قرار گیرند.

مطیعی خاطرنشان کرد: می‌توان با کمک استانداری و سازمان نظام مهندسی کشاورزری برای به کارگیری فارغ‌التحصیلان و کارشناسان بیکار و ساماندهی آنها در مناطق بیابانی با اعتبارات نفت و سازمان آب و برق، این فارغ‌التحصیلان را آموزش داد تا در کاشت و نگهداری نهال‌ها همکاری کنند و در آینده عوامل اجرایی موسسات بزرگ شوند.

وی اظهار کرد: در استان خوزستان قدمت مبارزه با بیابان‌زدایی و بحث ریزگردها قدمتی بسیار کم در حدود 10 سال دارد و از 10 سال پیش در استان بحث ریزگرد را شاهد بوده‌ایم اما موضوع شنزارها و تثبیت آن قدمتی حدود 40 تا 50 ساله دارد.

مدیرکل منابع طبیعی خوزستان افزود: تجربه تثبیت اراضی به انواع روش‌ها در خوزستان وجود دارد که از جمله می‌توان به تثبیت تپه‌های شنی به روش‌های مالچ‌پاشی و بیولوژیکی و غیربیولوژیکی اشاره کرد. در کفه‌های شنی نیز تجربه کشت نهال به خصوص با کمک مردم را داریم که این مساله یک افتخار است.

وی تصریح کرد: در استان خوزستان تجربه کشت نهال به کمک مردم نیز وجود دارد، به شکلی که در سال گذشته حدود 34 هزار هکتار عرصه به مردم واگذار شد و آنها توانستند زیر کشت‌های پلاستیکی و تنها با یک بار آبیاری به کشت صیفی‌جات و درخت‌کاری در عرصه‌های بیابانی بپردازند. 

مطیعی ادامه داد: مهم‌ترین عوامل بیابان‌زایی در خوزستان عوامل طبیعی و انسانی هستند که از جمله عوامل طبیعی می‌توان به تغییرات اقلیمی، زمان و میزان بارندگی سالانه، تبخیر زیاد، سرعت و فراوانی بالای باد در استان و سازندهای شور و قلیایی و حساس به فرسایش اشاره کرد.

وی عنوان کرد: بیش از 90 درصد علت بیابان‌زایی عوامل انسانی است که از جمله این عوامل نیز می‌توان به رشد فزاینده جمعیت و نیاز غذایی، افزایش فشار به منابع پایه مانند مراتع و جنگل‌ها و تخریب منابع و بهره‌برداری از آب‌های زیرزمینی، افت و شوری آب‌های زیرزمینی و شخم در جهت شیب اشاره کرد. همچنین باید گفت که متاسفانه بیش از 4 برابر ظرفیت مراتع استان، دام در خوزستان وجود دارد که به بیابان‌زایی کمک می‌کند.

مدیرکل منابع طبیعی خوزستان اظهار کرد: برای حل مشکل بیابان‌زایی باید مدیریت سرزمین اعمال شود و نباید مدیریت ها به صورت بخشی عمل کنند. باید سرزمین به صورت یکپارچه مدیریت شود، کاری  که بسیاری از کشورها نیز به سمت آن رفته‌اند.

مطیعی بیان کرد: طرح‌های عمرانی دولت در جنوب شرق اهواز یکی از کارهایی است که در جهت مقابله با بیابان‌زایی انجام گرفت. در این زمینه سیلاب‌ها به منطقه منتقل و عرصه سبز شد ولی ایجاد جاده دسترسی توسط یکی از شرکت‌های دولتی باعث شده نهال‌های سمت چپ جاده خشک شوند و رشد نکند.

وی با بیان این‌که استان خوزستان هفتمین استان کشور از نظر کانون‌های فرسایش باد یا ماسه‌های روان است، گفت: 100 میلیون هکتار زمین در کشور به سمت بیابانی شدن می‌رود و در این زمینه در استان خوزستان 341 هزار هکتار فرسایش بادی یا ماسه زار وجود دارد که حدود 740 هزار هکتار از زمین‌های زراعی، مسکونی، جاده‌ها و رودخانه‌ها و .. تحت تاثیر آن هستند.

مدیرکل منابع طبیعی خوزستان خاطرنشان کرد: در شهرستان اهواز 76 هزار و 372 هکتار زمین منشاء ریزگردها و 27 هزار و 344 هکتار نیز منشاء شن‌های روان وجود دارد یعنی تنها در اهواز 103 هزار هکتار زمین بیابانی وجود دارد. در ماهشهر 63 هزار هکتار زمین ریزگردی، در هویزه 45 هزار و 259 هکتار کانون گرد و غبار و 24 هزار هکتار ماسه‌های روان است. در شهرستان کارون نیز 22 هزار و 775 هکتار زمین منشاء ریزگرد وجود دارد. امیدیه، رامشیر و هندیجان، باوی و کارون نیز شهرستان‌هایی در خوزستان هستند که هم کانون ریزگرد و هم کانون شن‌زار می‌باشند.

مطیعی گفت: بیشترین زمین‌های شن‌زار در خوزستان در شهرهای شوش و دشت‌آزادگان ثبت شده که باید با کمک نهادها و فرمانداران و سازمان‌های مردم‌نهاد این فرسایش کنترل شود. در خوزستان بر اساس مطالعات زمین‌شناسی 354هزار و 929 هکتار زمین کانون ریزگرد و 341 هزار هکتار کانون شن(ماسه) وجود دارد و بدین ترتیب در مجموع حدود 700 هزار هکتار زمین بیابانی در استان خوزستان وجود دارد.

وی افزود: از 354 هزار هکتار زمین کانون ریزگرد در استان، 205 هزار هکتار آن مراتع و تالاب‌های خشک شده است و سیاست‌گذاری و اولویت ما تامین حق‌آبه این تالاب‌ها و مراتع است که اگر با تخصیص حق‌آبه، آب به تالاب‌ها برگردد، موفقیت بزرگی در مهار ریزگردها نصیب ما می‌شود. پنج روش اصلی برای مهار بیابان‌زایی، عملیات تقویت بیولوژیکی، شیمیایی بیولوژیکی، مکانیکی، بیومکانیکی و آبخیزداری است که هر کدام یک سری عملیاتی دارند که در سال‌های گذشته انجام شده و در آینده ادامه این عملیات‌ها را اجرا خواهیم کرد.

در ادامه این برنامه، حاجتی، فرمانده بسیج سازندگی قرارگاه خاتم‌الانبیا، نیز گفت: بیش از 25 جلسه در سال 95 در خصوص موضوع ریزگردها برگزار کردیم و قرار شد در حوزه منطقه غیزانیه در یک منطقه فوق بحرانی شروع به کار کنیم.

وی افزود: در سال 94 کاری در بحث بیابان‌زدایی در منطقه دیلم و هندیجان در حدود 300 هکتار به سپاه واگذار شد که در آن مناطق بحث کاشت و نگهداری بوته را آغاز کردیم. پس از آن نیز 457 هکتار دیگر به سپاه برای بیابان‌زدایی واگذار شد.

فرمانده بسیج سازندگی قرارگاه خاتم الانبیا اظهار کرد: جمعا 757 هکتار از اراضی بیابانی استان برای بحث بیابان‌زدایی به سپاه و بسیج سازندگی واگذار شد و خوشبختانه امروز می‌توانیم بگوییم که نهال‌های کشت شده در آن متطق بسیار سبز و شاداب هستند و خوشحالیم که توانسته‌ایم ماموریت بیابان‌زدایی خود را از سال 94 به خوبی آغاز کنیم. تنها بحث شوری آب در مناطق است که  EC آب از 6 هزار به 10 هزار رسیده و این امر مقداری دسترسی به آب مناسب را دشوار می‌کند.

حاجتی ادامه داد: در سال 95 ماموریت پیدا کردیم تا 4 هزار هکتار از اراضی را در منطقه فوق بحرانی بخش غیزانیه نهال کاری کنیم که این کار از تاریخ 24 اسفند ماه 95 آغاز شد.

وی گفت: هرچه زمین در آن مناطق است برای مردم است  و سپاه نیز جزیی از نظام و مردم است. به دلیل تغییرات آب و هوایی دچار مسائلی شده‌ایم و باید این امر را به شرایطی تبدیل کنیم که بتوانیم به منطقه و مردم آن کمک کنیم.

حاجتی عنوان کرد: سپاه قرار است در قالب چند پروژه و تفاهم‌نامه، مباحث مختلفی را از جمله بحث ایجاد آزادراه را برای مردم منطقه که در بحث کشت نهال کمک کرده‌اند، با همکاری برخی از بخش‌ها و دستگاه‌های اجرایی عملیاتی کند. برای آن که سپاه خود را به منطقه‌ای برساند که قرار بود در آن بیابان‌زدایی انجام بگیرد، 50 کیلومتر راه‌سازی انجام دادیم.

فرمانده بسیج سازندگی قرارگاه خاتم‌الانبیا خاطرنشان کرد: با همکاری بسیار خوبی که با سازمان منابع طبیعی داشتیم، در نزدیکی منطقه توانستیم در یک حوزه کنار جاده ماهشهر، در نزدیکی پل اول حدود 1200 مترمکعب را زمین‌گیر کنیم تا از این آب برای آبیاری نهال‌های کشت شده استفاده کنیم و با این کار آب را سریع‌تر به نهال‌ها رساندیم.

به گزارش ایسنا؛ همچنین در این جلسه، سیدراضی نوری، نماینده شوش در مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: امروز مساله‌ای مهم‌تر از ریزگردها نیست ولی مسئولان مربوطه نسبت به این موضوع غافلند.

وی ادامه داد: این‌که اکنون ریزگردها زندگی ما را سخت و دشوار کرده از سهل‌انگاری ما ناشی می‌شود. متاسفانه  به جای پیشگیری بیشتر به فکر درمان هستیم. اگر جلوی انتقال آب را در بالادست می‌گرفتیم امروز با معضل ریزگردها مواجه نبودیم و کسانی شاید به ریش مجموعه منابع طبیعی خوزستان نمی‌خندیدند که این همایش را برگزار کرده است.

نوری با بیان این‌که مسئولان هنوز نسبت به مساله ریزگردها غافل هستند، عنوان کرد: متاسفانه برخورد ما با مشکلات به صورت مقطعی است و بیشتر به فکر درمان هستیم تا پیشگیری.

به گزارش ایسنا؛ همایون یوسفی، نماینده اهواز در مجلس، نیر در این همایش اظهار کرد: مطمئنا بحث محیط زیست یکی از مشکلات مهم جامعه بشر در قرن بیست و یکم خواهد بود. دستکاری‌های بشر در طبیعت در قرن گذشته، عمده‌ترین علت این مشکلات زیست محیطی است.

وی ادامه داد: در حقیقت مشکلات محیط زیستی تاوان اقدامات و دستکاری‌های بشر در قرن گذشته است و اگر فکری برای آن نشود، حیات بشر را در تمام کره زمین در معرض خطر جدی قرار می‌دهد و بنابراین باید این مساله به طور جدی مورد توجه قرار بگیرد.

نماینده اهواز در خانه ملت با اشاره به قرار گرفتن کشور ایران در منطقه خشک جهان، تصریح کرد: بر اساس نقشه‌های جهانی بیشترین تغییر اقلیم که مهم‌ترین واقعه محیط زیستی در قرن محسوب می‌شود، در عرض‌های میانی زمین یعنی منطقه یا ناحیه جغرافیایی که کشور ایران در آن قرار داد، رخ خواهد داد.

یوسفی ادامه داد: بر اساس همین نقشه، پدیده تغییر اقلیم از سمت جنوب غرب ایران در حال ورود به فلات ایران است. این خطر را باید برای کل کشور جدی گرفت زیرا مشکلات فعلی زیست محیطی خوزستان در آینده نه چندان دور، کل فلات کشور را در بر خواهد گرفت.

وی عنوان کرد: وجود جریان آب زیاد در جلگه خوزستان تا حدودی پدیده تغییر اقلیم را کنترل کرده است اما در صورتی که این پدیده به نواحی خشک کشور نیز فلات ایران تسری یابد، آثار تخریبی آن قطعا بیشتر از آثار مخرب این پدیده در جلگه خوزستان خواهد بود. متاسفانه در نظام برنامه‌ریزی کشور کمتر به این نکات توجه می‌شود.

نماینده اهواز در مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که باید در این همایش باید مسئولان امر حضور می‌یافتند، گفت: علت بیشترین مشکلات محیط زیستی در کشور و به ویژه در خوزستان، دستکاری‌های بشر در طبیعت به خصوص در دهه اخیر است. بیشترین دستگاه‌های مسئول و مقصر در تغییر محیط زیست خوزستان،  وزارتخانه‌های نفت، کشاورزی و نیرو هستند. 

یوسفی ادامه داد: متاسفانه اکنون هیچکدام از مسئولان این سه وزارتخانه در این همایش حاضر نیستند و با توجه به عدم حضور این مسئولان به نظر نمی‌رسد این همایش خروجی داشته باشد. به عبارت دیگر برای علاج پیش از وقوع فکری نکرده‌ایم.

وی اظهار کرد: امروزه جهان به این حقیقت دست یافته که نقش مردم در کنترل محیط زیست بسیار مهم است و بنابراین کنترل محیط زیست را به مردم سپرده‌اند. به طور مشخص پیشنهادی به رئیس جمهور ارائه دادیم تا  کنترل کانون‌های بحرانی ریزگرد در خوزستان به شرکت‌های دانش‌بنیان یعنی خود مردم واگذار شود. ایده‌های این شرکت‌ها ضمن کنترل کانون‌ها حاکی از آن است که این کانون‌ها منشا منابع اقتصادی برای مردم خواهد شد.

نماینده اهواز در خانه ملت با بیان این‌که سرعت تشکیل بیابان‌ها در خوزستان از اقدامات در حال اجرا برای مقابله با این وضعیت، بسیار بیشتر است، گفت: نوع کاری که در خوزستان انجام می‌دهیم، نسبت به سرعت تشکیل بیابان‌ها بسیار کند و آرام است.

یوسفی راه کنترل کانون‌های ماسه‌ای و کانون‌های گرد و غبار را تامین حق‌آبه عنوان کرد و گفت: بیشترین حق‌آبه‌ای که باید تامین شود، حق‌آبه تالاب‌ها و هورها است. بر اساس آمار سازمان هواشناسی از زمانی که حق‌آبه هورالعظیم و تالاب شادگان تا حدودی تامین شده، میزان گرد و غبار ناشی از کانون‌های داخلی، به نسبت کمتر شده است.

وی بیان کرد: از 350 هزار هکتار کانون گرد و غبار خوزستان، 200 هزار هکتار قطعا دارای حق‌آبه است که باید با مدیریت وزارت نیرو تامین شود تا تعداد روزهای پاک در استان افزایش و مشکلات زیست محیطی کاهش یابد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: