• یکشنبه ۲۵ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۵۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 964-20814-5
  • خبرنگار : 17037
  • منبع خبر : ----

استاندار خوزستان:

کاهش سن بازنشستگی فشاری مضاعف بر صندوق‌های بازنشستگی است

استاندار خوزستان گفت: با کاهش سن بازنشستگی نیروهای موثر کاری مجموعه کنار گذاشته می‌شوند که با کنار زدن این نیروهای پرتوان و به کار گرفتن نیروهای جایگزین، کشور را از خدمات این نیروها محروم کرده و فشار مضاعفی به صندوق‌های بازنشستگی وارد می‌کنیم.

به گزارش خبرنگار ایسنا - منطقه خوزستان، غلامرضا شریعتی در مراسم بزرگداشت روز تامین اجتماعی که امروز (25 تیرماه) برگزار شد، اظهار کرد: عدالت امری مطلق است که وابسته به دین و آیین نیست؛ صفات زیادی وجود دارند که با دین سنجش می‌شوند اما عدالت فراتر از این صفات است و این دین است که با عدالت سنجیده می‌شود.

وی افزود: حکمران خوب کسی است که تلاش کند در جهت گسترش عدالت در جامعه و محور قرار دادن آن تلاش کند؛ برای این کار نیاز است نهادهایی تشکیل شوند که متولی حرکت در راستای گسترش عدالت باشند و اگر در روند توسعه کشور، اقشاری در جامعه باز می‌مانند، توسط این نهادها حمایت شوند. از جمله این نهادها، سازمان تامین اجتماعی است که وظیفه حمایت و گسترش عدالت‌محوری در جامعه و ارتقای امید به زندگی و استانداردهای زندگی را برعهده دارد.

استاندار خوزستان عنوان کرد: دولت پس از اجرای برنامه‌های توسعه‌ای مختلف و افزایش ثروت جامعه، دریافت که باید وزارتی وجود داشته باشد که نهادهای حمایتی، در آن وزارت گرد هم آمده و وظیفه گسترش عدالت محوری، رفاه و استانداردهای زندگی را بر عهده بگیرند و وزارت رفاه و تامین اجتماعی در همین راستا شکل گرفت.

شریعتی ادامه داد: ‌پیش از آن در دوران دفاع مقدس، کشور در روند توسعه قرار نداشت و نیاز به چنین وزارتخانه‌ای احساس نمی‌شد، اما با خلق ثروت جدید و بسط بخش خصوصی و دولتی در حوزه‌های اقتصادی، انتظار می‌رفت کسانی که بازمانده‌اند، به شکلی حمایت شوند. بنابراین با تشکیل وزارت رفاه و تامین اجتماعی، سیاست‌های درستی اتخاذ شد.

وی افزود: در دولت قبل، این وزارت با وزارت کار و تعاون ادغام شد که سبب کمرنگ شدن سیاست‌های اصلی و قرار گرفتن نقش رفاه و عدالت‌محوری به عنوان وظیفه دوم آن شد؛ در حالی که رفاه مردم و استانداردهای زندگی و عدالت‌محوری چنان جایگاهی دارد که باید وزارت‌خانه‌ای مخصوص به خود داشته باشد.

استاندار خوزستان بیان کرد: در اصول 21 و 22 قانون اساسی بر برخورداری مردم از تامین اجتماعی تاکید شده که حاکی از عنایت و تاکید بنیانگذاران جمهوری اسلامی بر این امر بوده است. باید تلاش شود رابطه مناسبی میان سازمان تامین اجتماعی و کارفرمایان برقرار شود که البته این سازمان در خوزستان، نهایت همکاری را در این زمینه انجام داده است.

شریعتی با بیان این‌که خدمات پزشکی درمانی در استان، شرایط خوبی دارد اما باید بهبود پیدا کند، گفت: اکنون بیماران زیادی برای دریافت خدمات پزشکی به خارج از استان مراجعه می‌کنند بنابراین باید تلاش شود اعتماد متقابلی ایجاد شود زیرا خوزستان در ارائه خدمات پزشکی نسبت به سایر استان‌ها کسری ندارد اما باید روابط پزشک و بیمار، روابط سالمی باشد. انتظار می‌رود مدیریت درمان تلاش کند تا اعتماد بین بیمه‌شدگان و مراکز درمانی این سازمان و مراکز طرف قرارداد ایجاد شود.

وی با اشاره به تعداد زیاد ارباب رجوع این سازمان، پاسخگو بودن به مردم را از نکات کلیدی آن دانست و عنوان کرد: باید تلاش شود مراجعه‌کنندگان رضایتمندی بیشتری داشته باشند. دفاتر کارگزاری بیمه تامین اجتماعی، حرکتی بسیار خوب در راستای پاسخگویی و واگذاری کارها به مردم و کوچک کردن دولت است که باید گسترش یابد و فعالیت‌های بیشتری به این دفاتر سپرده شود.

استاندار خوزستان ادامه داد: گاهی گلایه‌هایی بین کارفرمایان و کارکنان از خدمات تامین اجتماعی وجود دارد. با برگزاری جلسات مکرر بین این سازمان و مردم و کارفرمایان می‌توان سطح رضایتمندی از تامین اجتماعی را بالا برد و گلایه‌مندی‌ها را به حداقل رساند.

شریعتی با بیان این‌که از مشکلات و کاستی‌های مهم کشور در دهه آینده، صندوق‌های بازنشستگی است که صندوق بازنشستگی تامین اجتماعی نیز از مهم‌ترین آنها است، گفت: باید با همکاری یکدیگر از پیچ تندی که اقتصاد کشور در پیش رو دارد، عبور کنیم. اکنون سن امید به زندگی افزایش یافته اما سن بازنشستگی کاهش پیدا کرده است که این امر پذیرفته نیست و موجب فشار مضاعف به صندوق‌های بازنشستگی می‌شود.

وی افزود: استفاده از نیروهای جوان خوب است، اما با کاهش سن بازنشستگی نیروهای موثر کاری مجموعه کنار گذاشته می‌شوند که با کنار زدن این نیروهای پرتوان و به کار گرفتن نیروهای جایگزین، کشور را از خدمات این نیروها محروم کرده و فشار مضاعفی به صندوق‌های بازنشستگی وارد می‌کنیم.

استاندار خوزستان تصریح کرد: باید اقتصاد کشور را گسترش و سهم خود را از اقتصاد دنیا افزایش دهیم و با سرمایه‌گذاری‌های داخلی و خارجی با محوریت تولید علم، آن را پرمحصول‌تر کنیم. این امر می‌تواند کمک‌حال صندوق‌های بازنشستگی باشد. دولت مشکل این صندوق‌ها را مشکل خود دانسته و رفع این مشکلات را اولویت خود می‌داند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: