• چهارشنبه ۴ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۷:۳۱
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 965-2380-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

«وضعیت نارنجی» مقابل موزه هنرهای معاصر اهواز!

پرفورمنس آرت محمد جُرجُرزاده، نقاش اهوازی، مصادف با سالگرد پنجگاه و در اعتراض به واگذاری موزه هنرهای معاصر اهواز مقابل این مکان برگزار می‌شود.

این نقاش در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا ـ منطقه خوزستان اظهار کرد: "وضعیت نارنجی" عنوان پرفورمنسی است که ماهیتی اعتراضی نسبت به اتفاقاتی دارد که برای هنرمندان تجسمی و موزه هنرهای معاصر اهواز طی 2 سال اخیر رخ داده است.

وی ادامه داد: وضعیت نارنجی به واقع پیش از وضعیت قرمز است و سعی در القای این موضوع دارد که هنرمندان از اتفاقات رخ داده برای موزه و نیز اظهارات خلاف واقعی که در این راستا به آن‌ها گفته شده است به جوش آمده‌اند. 

جرجرزاده اضافه کرد: این پرفورمنس نشان دهنده زجر و تلاشی است که هنرمندان برای به سرانجام رساندن قصه موزه و گرفتن آن به دست هنرمندان و رسیدن حق به حقدار متحمل می‌شوند.

او در توضیح این پرفورمنس بیان کرد: پرفورمنس به صورت کلی به اجرایی گفته می‌شود که بخشی از آن برنامه‌ریزی شده است و بخشی از آن را نیز تماشاچیان کنترل می‌کنند و حتی ممکن است آن را به نتیجه برسانند. در "وضعیت نارنجی" نیز حدود ۲۸ بوم نقاشی کوچک تدارک دیده شده است و در زمان اجرا دو عدد سه پایه نقاشی گذاشته می‌شود که من یکی از بوم‌های کوچک را برمی‌دارم و با یک قلموی کوچک با تلاش و مشقت بسیار شروع به رنگ کردن بوم با رنگ آبی می‌کنم.

این نقاش افزود: در همین هنگام از میان هنرمندان یا تماشاچیانی که نظاره‌گر مشقت و رنج من هستند افرادی می‌آیند و در حالی که به اجبار و به جز رنگ نارنجی هیچ رنگی در اختیارشان نیست شروع به رنگ کردن سایر بوم‌ها با رنگ نارنجی می‌کنند و نمادی از کارهای بی‌کیفیت را ارایه می‌دهند و بلافاصله پس از اتمام، هریک از بوم‌ها را روی دیوارهایی که از قبل معین شده است نصب می‌کنند تا این که در نهایت بوم آبی رنگ من که با رنج و مشقت بسیار به عنوان نماد یک اثر هنری با کیفیت تهیه شده، آماده می‌شود و زمانی که می‌خواهم آن بوم را به دیوار نصب کنم، به دلیل پرشدن دیوار از آثار بی‌کیفیت، هیچ جایی برای آن نیست و هر چه قدر نیز تلاش می‌کنم تا آن را به گوشه‌ای از دیوار بچسبانم موفق نمی‌شوم و بوم می‌افتد که این در واقع نماد تلاش‌هایی است که برای به دست آوردن موزه و ارایه اثر در آن بی‌ثمر مانده است.

وی با بیان قطعه‌ای در خصوص این پرفورمنس گفت:

وضعیت نارنجی؛ آژیر اعتراض است!

تلاطم طوفان و تذکر تشویش است!

وضعیت نارنجی؛ صبر سبزی‌ است که سرخ شده از سورت سهل‌انگاری و سستی!

وضعیت نارنجی؛ نوید نامبارک بمباران اندیشه و هنر و هستی ا‌ست!

وضعیت نارنجی؛ گذشته‌ هشداردهنده‌ یک پایان تلخ است!

وضعیت نارنجی؛ امروز موزه‌ هنرهای معاصر اهواز است!

اجرای پرفورمنس "وضعیت نارنجی" فردا (پنجم مرداد 96) ساعت ۲۰ مقابل موزه هنرهای معاصر اهواز برگزار می‌شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: