• پنجشنبه ۱۲ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۷
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 965-5276-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

/هويت جهادی، خودباوری و بالندگی/

عطارزاده: توسعه آموزش‌های تخصصی اشتغال‌محور در راس برنامه‌های آموزشی جهاددانشگاهی است

معاون آموزشي سازمان جهاد دانشگاهي خوزستان از برنامه‌ريزي براي توسعه آموزش‌هاي تخصصي کوتاه‌مدت اشتغال‌محور و گسترش همکاري‌هاي آموزشي برون‌استاني و برون‌مرزي خبر داد.

امين عطارزاده در گفت‌وگو با خبرنگار ايسنا - منطقه خوزستان، با اشاره به اينکه هسته اصلي و مرکزي جهاد دانشگاهي با دو معاونت عمده آموزشي با رويکرد آموزش و پژوهشي با رويکرد پژوهش شروع به کار کرد، گفت: علاوه بر آن در بدو تاسيس جهاد دانشگاهي معاونت‌هاي فرهنگي و پشتيباني نيز شکل گرفت، اما حوزه فعاليت جهاد دانشگاهي به‌مرور زمان با توسعه فعاليت‌ها و برنامه‌هاي آموزشي، گسترده‌تر شد.

وي ادامه داد: از سال 1373 راه‌اندازي موسسه آموزش عالي و پس‌ از آن مرکز آموزش عالي علمي کاربردي در جهاد دانشگاهي خوزستان، دامنه فعاليت‌هاي معاونت آموزشي را گسترده‌تر کرد، با اين ‌وجود محور اصلي حوزه معاونت آموزشي جهاد دانشگاهي از ابتدا درگير شدن با آموزش‌هاي تخصصي کوتاه‌مدت بود و علي‌رغم اينکه عمده فعاليت معاونت آموزشي در اين حوزه متمرکز بود، در بازه‌هاي مختلف فراز و فرودهايي داشته است.

معاون آموزشي سازمان جهاد دانشگاهي خوزستان با بيان اينکه در چهار، پنج سال اخير از سوي رييس جهاد دانشگاهي و معاون آموزشي اين نهاد تاکيد شده که تمرکز فعاليت‌هاي معاونت آموزشي و فعاليت آموزشي واحدهاي جهاد دانشگاهي بر آموزش‌هاي تخصصي کوتاه‌مدت باشد، گفت: با توجه به اهداف و برنامه‌هاي جهاد دانشگاهي حوزه مزيت آن ارائه آموزش‌هاي تخصصي مبتني بر نياز جامعه و صنعت بوده است.

عطارزاده تصريح کرد: از اواخر سال 91 و اوايل سال 92، اين موضوع و رويکرد در جهاد دانشگاهي بسيار عملي‌تر شد و اگر يک نگاه اجمالي به نتايج کار داشته باشيم، رشد فعاليت‌هاي جهاد دانشگاهي خوزستان در حوزه آموزش‌هاي تخصصي کوتاه‌مدت مشهود و معني‌دار است.

وي با بيان اينکه برنامه‌اي که اکنون از سوي معاونت آموزشي به بيرون و درون سازمان ارائه مي‌شود، ويتريني از فعاليت‌هاي آموزشي است، گفت: بخشي از اين فعاليت‌ها در سطح آموزش عالي از مقطع کارداني تا کارشناسي ارشد تعريف شده است که از طريق کنکور سراسري فرآيند جذب دانشجو انجام مي‌شود و مركز آموزش عالي علمي کاربردي نيز آموزش‌هاي آکادميک مورد نياز صنعت را ارائه مي‌دهد.

معاون آموزشي سازمان جهاد دانشگاهي خوزستان افزود: بخش ديگر اين ويترين، حوزه آموزش‌هاي فني و تخصصي کوتاه‌مدت است که در دو بخش آموزش‌هاي تخصصي کوتاه‌مدت عمومي و آموزش‌هاي تخصصي کوتاه‌مدت سازماني ارائه مي‌شود. در اين خصوص فعاليت‌هاي بسيار خوبي در مراکز آموزش شماره 1 و 2 انجام شده و عقد قراردادهاي متفاوت و متنوع آموزشي با سازمان‌هاي هدف در استان و خارج از استان و همچنين در سطح بين‌المللي از نقاط درخشان کارنامه فعاليت جهاد دانشگاهي خوزستان در حوزه آموزش‌هاي تخصصي کوتاه‌مدت است.

عطارزاده با بيان اينکه اين فعاليت‌ها در سال جاري با شدت بيشتر ادامه خواهد داشت، گفت: اميدواريم بتوانيم در آينده نزديک شاهد عقد قراردادها و تفاهم‌نامه‌هاي مختلف با دستگاه‌هاي اجرايي استان باشيم. موضوع مهم در اين خصوص هم‌گرايي و اتفاق نظر معاونت‌هاي ديگر و به‌ويژه رياست سازمان جهاد دانشگاهي خوزستان در استفاده از ظرفيت‌هاي همه واحدها براي توسعه آموزش‌هاي تخصصي کوتاه‌مدت است.

وي ادامه داد: به‌طور کلي گسترش فعاليت‌ها مستلزم افزايش امکانات و صرف هزينه‌هاي بيشتر است؛ استراتژي ما اين بود که اگر يک هم‌افزايي بين معاونت‌ها و واحدهاي مختلف جهاد دانشگاهي انجام شود، بخش عمده‌اي از هزينه‌ها صرفه‌جويي مي‌شود که با سلسله جلسات برگزارشده همه معاونان نسبت به اين موضوع متفق‌القول و هم‌سو بودند که به‌طور متقابل واحدها از امکانات يکديگر استفاده کنند.

عطارزاده خاطرنشان کرد: در حالت عادي اگر 15 تا 20 درصد به حجم قراردادهاي مراکز آموزش شماره 1 و 2 اضافه کنيم، هم به لحاظ فضاي فيزيکي و هم امکانات پشتيباني دچار مشکل مي‌شويم، اما با هماهنگي واحدهاي ديگر سازمان و استفاده از ظرفيت‌هاي آن‌ها به‌راحتي مي‌توانيم تا دو يا سه برابر نيز افزايش قرارداد داشته باشيم و مي‌توانيم به رسالت و مسئوليت اجتماعي جهاد دانشگاهي نيز در سال جاري به‌خوبي عمل کنيم.

معاون آموزشي سازمان جهاد دانشگاهي خوزستان با بيان اينکه با توجه به شعار امسال مبني بر "اقتصاد مقاومتي؛ توليد، اشتغال" تمرکز خوبي روي معاونت آموزشي انجام شده است، تصريح کرد: بخش اول شعار امسال اقتصاد مقاومتي است که در سال‌هاي گذشته مقام معظم رهبري به آن اشاره داشتند، اما امسال دو کليدواژه توليد و اشتغال نيز به آن افزوده شد و ما احساس کرديم در حوزه مسئوليت‌هاي معاونت آموزشي جهاد دانشگاهي، مي‌توانيم نقش عمده‌اي در محقق شدن اين شعار در پايان سال داشته باشيم.

عطارزاده با اشاره به اينکه در برنامه‌هاي معاونت آموزشي به دو کليدواژه "اشتغال" و "توليد" توجه شده است، گفت: اگر به حوزه‌هاي فعاليت و ارائه خدمات معاونت آموزشي نگاهي داشته باشيم، متوجه برخي تفاوت‌ها با ديگر مراکز ارائه‌دهنده خدمات آموزشي مي‌شويم؛ به‌طور مثال در بخش آموزش‌هاي حوزه پزشکي شايد رقباي ما نيز اين نوع فعاليت‌ها را در جاهاي ديگر ارائه دهند، اما نقطه مزيت و وجه تمايز جهاد دانشگاهي نسبت به ديگر مجموعه‌ها اين است که ابتدا براي فراگيران دوره‌ها تقريباً ضمانت اشتغال آن‌ها را حل مي‌کنيم و سپس آن‌ها را به آموزش دعوت مي‌کنيم که مثال آن دوره‌هاي کمک‌پرستاري است.

وي افزود: دوره‌هاي کمک‌پرستاري نقطه عطفي از اين نوع فعاليت‌هاي آموزشي در استان و کشور است، از اين نظر که اکثر فراگيران اين دوره‌ها جذب بازار کار مي‌شوند. با توجه به نياز بيمارستان‌ها و سيستم درماني به حضور كمك‌پرستاران، اين فراگيران پس از گذراندن دوره در جهاد دانشگاهي، از سوي وزارت بهداشت به‌كار گرفته مي‌شوند.

معاون آموزشي سازمان جهاد دانشگاهي خوزستان با اشاره به تلاش جهاد دانشگاهي براي ارائه يك طرح اشتغال‌زا، تصريح کرد: قصد داريم اين طرح را در قالب پروپوزال به‌عنوان يک طرح موفق اشتغال‌زا به مراجع ذي‌صلاح استان ارائه دهيم که هم نيازهاي کارفرما به نيروي انساني را در قالب تربيت نيروي کارآمد رفع کنيم و هم به دغدغه‌هاي جوانان جوياي کار پاسخ دهيم که با طيب خاطر و شرايط مناسبي بتوانند با فراگيري يک مهارت و گذراندن دوره آموزشي، جذب بازار کار شوند.

عطارزاده با بيان اينکه در حال تدوين و آماده‌سازي يک طرح مشابه دوره‌هاي کمک‌پرستاري در حوزه فني و مهندسي هستيم، خاطرنشان کرد: با توجه به اينکه عمده خدمات فني و مهندسي در استان از سال‌هاي گذشته برون‌سپاري و در قالب پيمانکاري و شخص ثالث انجام مي‌شود، همواره اين چالش وجود داشته که وقتي کار به پيمانکار واگذار مي‌شود نحوه و شيوه نظارت بر کار پيمانکار و نيروي انساني به خدمت‌گرفته در اين پروژه‌ها به چه صورت خواهد بود. ما پيشنهادهايي را در اين خصوص داريم که فکر مي‌کنيم اين پيشنهادها مي‌تواند بسيار سازنده و عملي باشد و اميدواريم بخشي از مشکل اشتغال را در خوزستان که شايد از استان‌هاي بحراني کشور در اين زمينه باشد که نرخ بيکاري آن از متوسط کشور بالاتر است، حل کنيم.

وي ادامه داد: در عين حال خوزستان يک استان متفاوت با پتانسيل‌هاي متعدد اقتصادي، صنعتي، جغرافيايي، قوميتي و ... است که شايد در کمتر نقطه‌اي از کشور شاهد چنين تنوع و ظرفيت‌هايي هستيم، اما شايد به دليل کم‌کاري‌ها، شاخص بي‌کاري در استان از متوسط کشور بالاتر است که بايد تلاش کنيم تا اين مشکل نيز رفع شود؛ شعار امسال نيز دغدغه و مسئوليت ما را مضاعف مي‌کند که تا پايان سال گام جدي در اين خصوص برداريم و حداقل در اين سمت‌وسو حرکت مؤثري انجام دهيم.

معاون آموزشي سازمان جهاد دانشگاهي خوزستان تصريح کرد: در حوزه پزشکي با هماهنگي خوبي در دوره مديريت قبلي، اين کار براي دوره‌هاي کمک‌پرستاري و دستيار دندان‌پزشک انجام شد. در اين خصوص مصوبه‌اي با همکاري سازمان نظام صنفي دندانپزشکي، دانشگاه علوم پزشکي اهواز و استانداري به امضا رسيد که طي آن دندان‌پزشکان براي بکارگيري دستيار در مطب، بايد گواهي آموزشي از متقاضي دريافت مي‌کردند که صدور و ارائه اين گواهي صرفاً در اختيار مرکز آموزش‌هاي تخصصي کوتاه‌مدت جهاد دانشگاهي خوزستان است و مرجع ديگري صلاحيت و حق صدور اين گواهي‌نامه را ندارد.

عطارزاده افزود: بر اساس اين تفاهم‌نامه دندان‌پزشکان نياز خود را به سازمان نظام صنفي اعلام مي‌کردند و بر اساس تعداد نيروي موردنياز، فراگير جذب و آموزش داده مي‌شد که اين طرح‌ها موفقيت‌آميز بودند. در حوزه‌هاي فني و مهندسي نيز اميدواريم بتوانيم چنين طرحي را اجرا کنيم، احساس مي‌کنيم با اجراي چنين طرحي مي‌توانيم مشکل عمده‌اي را حل کنيم و جذب نيرو را به‌جاي رابطه‌مند بودن، ضابطه‌مند کنيم.

وي در خصوص برنامه‌هاي معاونت آموزشي در راستاي برنامه ششم توسعه، اظهار داشت: رشد فعاليت‌هاي آموزش‌هاي تخصصي کوتاه‌مدت در سه ماهه ابتدايي سال 96 نسبت به مدت مشابه سال قبل، از نظر درآمدي حدود سه برابر بوده است که هم نشان‌دهنده رشد کمي و هم رشد کيفي آموزش‌هاي تخصصي جهاد دانشگاهي در اين مدت است. در سال 96 و برنامه توسعه ششم نيز رويکرد معاونت آموزشي متمرکز بر توسعه آموزش‌هاي تخصصي کوتاه‌مدت خواهد بود.

معاون آموزشي سازمان جهاد دانشگاهي خوزستان افزود: در کنار آموزش‌هاي اشتغال‌محور، تفاهم‌نامه‌هايي هم با دستگاه‌هاي اجرايي منعقد کرده‌ايم و با شرکت در جلسات شبه‌مناقصه و عرضه توانمندي‌هاي جهاد دانشگاهي، آموزش‌هاي تخصصي ضمن‌خدمت برخي دستگاه‌ها به جهاد دانشگاهي واگذار شده است. به‌طور مثال اداره‌کل راه و شهرسازي آموزش‌هاي فني و مهندسي خود را به جهاد دانشگاهي واگذار کرده و يا سال گذشته عمده آموزش‌هاي ضمن‌خدمت کارکنان شرکت برق منطقه‌اي خوزستان و امسال نيز همه آموزش‌هاي موردنياز اين شرکت به جهاد دانشگاهي محول شده است.

عطارزاده علت وجود اين اعتماد ميان جهاد دانشگاهي و سازمان‌هاي مختلف در ارائه آموزش‌هاي تخصصي را رعايت استانداردهاي آموزشي در جهاد دانشگاهي عنوان کرد و گفت: ارائه خدمات آموزشي به سازمان‌ها و دستگاه‌هاي اجرايي يک زمينه ديگر از فعاليت‌هاي حوزه آموزش‌هاي تخصصي کوتاه‌مدت جهاد دانشگاهي است؛ تلاش مي‌کنيم امکانات سازمان را به نحوي مديريت کنيم که بتوانيم اين آموزش‌ها را به نحو مؤثري گسترش دهيم. به‌جز مراکز شماره 1 و 2، به‌دنبال آن هستيم که مرکز شماره سه آموزش‌هاي تخصصي کوتاه‌مدت جهاد دانشگاهي خوزستان نيز تا پايان سال با يک حوزه فعاليت مشخص و به‌طور جداگانه افتتاح شود.

وي عنوان کرد: اهرم مزيتي و توجيهي جهاد دانشگاهي براي دستگاه‌هاي اجرايي و متقاضيان دوره‌هاي آموزشي اين است که همه امکانات و ظرفيت‌هاي جهاد دانشگاهي قابليت ارائه براي فعاليت‌هاي آموزشي را دارند و همه همکاران نيز از سياست هم‌افزايي و به اشتراک‌گذاري امکانات و ظرفيت‌ها با روي گشاده استقبال کردند و براي توسعه اين فعاليت‌ها حمايت مي‌کنند.

معاون آموزشي سازمان جهاد دانشگاهي خوزستان با اشاره به ديگر حوزه‌هاي فعاليت اين معاونت، تصريح کرد: در حوزه فعاليت‌هاي آموزشي ميان جهاد دانشگاهي و صنايع، معاونت آموزشي کارنامه خوب و قابل قبولي از همکاري با کشور عراق داشته و در حال برنامه‌ريزي براي گسترش اين همکاري‌ها در زمينه آموزش‌هاي کوتاه‌مدت است؛ همچنين در خصوص آموزش‌هاي آکادميک و بلندمدت رايزني‌ها را آغاز کرده‌ايم.

عطارزاده ادامه داد: ان‌شاءالله طي سفرهايي که روزهاي آينده به عراق خواهيم داشت و همچنين سفر نمايندگان آن‌ها به اهواز، تفاهم‌هاي لازم براي اجراي اين طرح‌ها را به سرانجام مي‌رسانيم و حوزه فعاليت‌هاي معاونت آموزشي جهاد دانشگاهي خوزستان را به دامنه برون‌استاني و بلکه برون‌مرزي گسترش مي‌دهيم و اعتقاد داريم اين ظرفيت در معاونت آموزشي، جهاد دانشگاهي و استان خوزستان براي ارائه خدمت وجود دارد.

وي با بيان اينکه در جهاد دانشگاهي از سال 59 حقيقتاً کارهاي عمده و بزرگي انجام شده است، تصريح کرد: اهداف و آرمان‌هاي جهاد دانشگاهي همواره منطبق بر آرمان‌ها و شعارهاي انقلاب اسلامي بوده و کارنامه اين نهاد، هم در سطح دانشگاه‌ها و هم در سطح جامعه روشن است. در سال‌هاي اخير به‌دليل مشکلات اقتصادي در سطح کشور و تغيير سياست‌ها در سطح کلان، گاهي مسير حرکت جهاد دانشگاهي با کُندي يا انحرافاتي از شعارها و آرمان‌ها مواجه شده اما همواره خط اصلي خود را حفظ کرده است.

معاون آموزشي سازمان جهاد دانشگاهي خوزستان يکي از شاخص‌هاي مهم جهاد دانشگاهي را شاخص‌هاي پژوهشي دانست و گفت: همواره اسم جهاد دانشگاهي در اذهان آحاد جامعه، با خروجي‌هاي پژوهشي جهاد دانشگاهي شناخته‌شده و همراه بوده است. در هشت سال اخير که کشور با تحريم‌هاي مضاعف و همه‌جانيه‌اي مواجه بود و بخش‌هاي مختلف کشور تحت تأثير قرار گرفت، احساس کرديم وقت آن است که جهاد دانشگاهي رسالت اصلي خود را انجام دهد.

عطارزاده ادامه داد: نکته‌اي که در آن بازه زماني بسيار اميدوارکننده بود، حجم قراردادهايي بود که در جهاد دانشگاهي بسته شد؛ در آن برهه که بر اثر تحريم‌هاي هسته‌اي صنعت نفت کاملاً تحريم شد، از پروژه ساخت دکل در جهاد دانشگاهي رونمايي شد که ساخت اين دستگاه کاملاً در انحصار چند کشور معدود بود و جهاد دانشگاهي به‌عنوان يک نهاد انقلابي تصميم گرفت به اين حوزه ورود کند.

وي با اشاره به اينکه اين پروژه به‌دلايلي ازجمله تغيير مديريت، سياست و ... متاسفانه متوقف شده است که اميدواريم هرچه زودتر از سر گرفته شود، تصريح کرد: در کنار آن پروژه طراحي، تدوين دانش فني و ساخت مته حفاري در جهاد دانشگاهي خوزستان تعريف شد که تحريم‌هاي نفتي اين موارد را هدف گرفته بود. اين قرارداد امضا و توانمندي‌هاي جهادگران خوزستان اعلام شد و اکنون مراحل کار در حال اتمام است و خبرهاي خوش به پايان رسيدن مراحل تدوين دانش فني و راه‌اندازي خط توليد آن به گوش مي‌رسد.

معاون آموزشي سازمان جهاد دانشگاهي خوزستان انجام چنين پروژه‌هايي را براي جهاد دانشگاهي اميدوارکننده و نويد بازگشت روزهاي اوج جهاد دانشگاهي و ارائه خدمات به کشور و جامعه دانست و خاطرنشان کرد: اميدواريم کلمه "جهاد" را در محقق شدن اين موارد و نمونه‌ها ببينيم و هميشه انتظار مديريت کلان کشور از جهاد دانشگاهي اين است که در حوزه پژوهشي و حوزه‌هايي که نياز به تصميمات انقلابي دارد، ثابت کند که همواره در رأس است و نقش عمده‌اي در تحقق شعار اقتصاد مقاومتي داشته باشد.

عطارزاده با برشمردن پروژه‌هاي کلان جهاد دانشگاهي اعم از دکل، مته حفاري، رويان، گياهان دارويي و ... اظهار داشت: هرکدام از اين پروژه‌ها که به ثمر بنشيند بخش مهمي از شعار اقتصاد مقاومتي به منصه ظهور خواهد رسيد؛ انتظار اين است که جهاد دانشگاهي در اين زمينه الگوي کشور باشد و پروژه‌هاي عملياتي را به يک نتيجه عملي و ملموس براي کشور برساند که علاوه بر رفع نيازهاي داخلي، کشور ما را به‌عنوان يک کشور پيشرو و پيشگام در سطح بين‌المللي مطرح کند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: