• دوشنبه ۱۶ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۷
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 965-5580-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

مرمت خانه‌ تاریخی صنیعی در دزفول

  خانه‌ صنیعی با بیش از 400 مترمربع مساحت، در دزفول مرمت می‌شود.

به گزارش ایسنا ـ منطقه خوزستان، معاون میراث فرهنگی خوزستان با اعلام این خبر گفت: خانه‌ صنیعی شهر دزفول در سال 1394 با شماره 31299 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

مرجان شوشتری ادامه داد: سبک معماری این بنا مربوط به دوره‌ پهلوی اول بوده و مهندس ناظر آن برای پروژه‌ مرمتی مهدی چناری است.

شوشتری، اعتبار در نظر گرفته برای این عملیات مرمت را مبلغ 550 میلیون ریال اعلام کرد و افزود: برنامه‌ مرمتی خانه صنیعی شامل استحکام‌بخشی بنا، برداشت آستر کارهای فرسوده و اجرای مجدد، برداشت پوشش بام و اجرای مجدد، مرمت نماهای فرسوده و اجرای ناودان‌ها است.

شوشتری توضیح داد: خانه صنیعی بیش از 400 مترمربع مساحت دارد و شامل پنج حیاط با سطوح مختلف است.

او از دیگر خصوصیات این خانه را کشیدگی بنا در جهت شرقی غربی و همچنین وجود شبادان در حیاط اصلی عنوان کرد.

مهندس ناظر خانه صنیعی نیز در این خصوص گفت: این خانه در منطقه‌ لوریان دزفول واقع است که از محله‌های قدیمی همجوار رودخانه‌ دز است. در این منطقه کوران باد خنک رودخانه به کوچه‌های آن وارد می‌شود.

وی در خصوص وجود شبادان در خانه‌ صنیعی افزود: شبادان یا شوادون فضایی در دل زمین است که معمولا در عمق 6 تا 10متری عمق زمین و از جنس کنگلومرا ساخته می‌شود.

چناری با اشاره به اهمیت شبادان اظهار کرد: رهایی از گرمای تابستان به خاطر قرارگیری هوای سرد و سنگین در آن یکی از ویژگی‌های مهم شبادان است.

خانه صنیعی از نظر سازه‌ای در وضع مطلوبی است و در نمای اصلی آن تاریخ ساخت 1333هجری قمری به چشم می‌خورد. این خانه محل زندگی چندین نسل از هنرمندان و معماران سنتی بوده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: