• دوشنبه ۱۶ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۲۹
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 965-7476-5
  • خبرنگار : 17037
  • منبع خبر : ----

تقی‌زاده عنوان کرد:

توجه ویژه آموزش و پرورش خوزستان به امر پژوهش در برنامه ششم توسعه

مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان با بیان اینکه اولویت اول دانش‌آموزان در فرایند تعلیم و تربیت، تحقیق و پژوهش است، گفت: آموزش و پرورش خوزستان توجه به امر پژوهش را به طور جدی در برنامه ششم در دستور کار خود قرار داده است.

به گزارش خبرنگار ایسنا - منطقه خوزستان، محمد تقی‌زاده در آیین "آغاز عملیات اجرایی اولین رصدخانه خورشیدی دانش‌آموزی کشور" و "آزمایشگاه نانوتکنولوژی پژوهش‌سرای غدیر ناحیه چهار اهواز" که امروز (دوشنبه) در سالن جلسات این پژوهش‌سرا برگزار شد، با بیان اینکه در طول مسئولیت یک ساله استاندار، تاکنون در بحث آموزش و پرورش پشتوانه قوی محسوب ‌بوده است، اظهار کرد: امروز استاندار از دانشگاه فرهنگیان پردیس دختران بازدید کرد و در جریان مسائل، مشکلات و کمبودهای این دانشگاه قرار گرفت.

وی افزود: استاندار همچنین از پژوهش‌سرای غدیر ناحیه 4 اهواز بازدید به عمل آورد. این پژوهش‌سرا نمونه کشوری است و تاکنون موفق به کسب رتبه‌های علمی و پژوهشی ملی زیادی شده است. ما معتقدیم اولویت اول دانش‌آموزان در فرایند تعلیم و تربیت، تحقیق و پژوهش است، بنابراین باید پشتوانه پژوهشی محکمی برای آ‌ن‌ها وجود داشته باشد. به همین دلیل آموزش و پرورش خوزستان، این امر را در برنامه ششم به طور جدی در دستور کار خود قرار داده است.

مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان ادامه داد: تعداد پژوهش‌سراهای دانش‌آموزی استان در سال 93، هفت مرکز بود که اکنون با تلاش‌هایی که شد به 40 مرکز رسیده است؛ یعنی در هر منطقه آموزشی، یک پژوهش‌سرا وجود دارد و این افزایش به این دلیل اتفاق افتاده که توسعه این پژوهش‌سراها از اولویت‌های اساسی آموزش و پرورش است.

به گزارش ایسنا، همچنین جمشید کمایی، معاون آموزش متوسطه اداره‌کل آموزش و پرورش خوزستان، در این جلسه اظهار کرد: با تصویب اساسنامه پژوهش‌سراهای دانش‌آموزی، این مراکز زیرمجموعه آموزش و پرورش در استان‌ها و شهرستان‌ها قرار گرفته‌اند.

وی با بیان اینکه کار در زمینه پژوهش‌سراها از سه سال گذشته، توسط آموزش و پرورش آغاز شد، گفت: ما اکنون انجمن‌های علمی دانش‌آموزی را در مدارس راه‌اندازی کرده‌ایم که زیرمجموعه پژوهش‌سراها هستند تا امکان پژوهش و فعالیت تحقیقاتی را برای دانش‌آموزانی که امکان حضور در پژوهش‌سرا ندارند، فراهم کنند.

معاون آموزش متوسطه اداره‌کل آموزش و پرورش خوزستان ادامه داد: دستور کار امسال آموزش و پرورش، توسعه دست‌سازه‌های دانش‌آموزی و دست‌ورزی برای تبدیل دانایی به توانایی است. همچنین بنا داریم بحث پژوهش‌سرا در مدرسه، توسط آموزش و پرورش اجرایی شود. اکنون تمام پژوهش‌سراهای استان فعال هستند و به طور مثال پژوهش‌سرای رامشیر در سال گذشته در شانزدهمین نمایشگاه زیست‌محیطی کشور شرکت کرده و مورد تقدیر قرار گرفت.

کمایی افزود: همچنین در سال گذشته، روز ملی آزمایشگاه در تمام مدارس استان جشن گرفته شد و قصد داریم که امسال این روز را به هفته ملی آزمایشگاه تبدیل کنیم. همچنین بازارچه‌های کارآفرینی امسال با همکاری استانداری خوزستان برای اولین بار در کشور راه‌اندازی شدند که دست‌سازه‌های دانش‌آموزان استان در آن به نمایش درآمد.

وی گفت: با اینکه وزارت آموزش و پرورش در زمینه پژوهش‌سراها تلاش زیادی کرده اما انتظار پشتیبانی از استانداری خوزستان را برای رفع برخی کمبودها در پژوهش‌سراها داریم؛ چرا که این فعالیت‌ها در راستای کیفی‌سازی آموزش و پرورش استان انجام می‌شوند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: