• چهارشنبه ۱۸ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۳
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 965-6780-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

سید مرتضی سبزقبا پیشنهاد کرد؛
راه‌اندازی نهاد صنفی کارآمد در خوزستان که به وسیله سینماگران حرفه‌ای اداره شود

یک فیلمساز معتقد است: سینمای حرفه‌ای خوزستان مشکلات و مصائب بسیاری دارد و با موانع بی‌شماری روبه‌رو است.

سید مرتضی سبزقبا در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا ـ منطقه خوزستان، اظهار کرد: این امر بر سینماگران حرفه‌ای استان و احیانا مسئولان فرهنگی و هنری آن پوشیده نیست و نباید باشد. بخشی از شرایطی که بر سینمای حرفه‌ای استان حاکم است به عدم تأمین بودجه، عدم وجود اسپانسر و تهیه‌کننده در این حیطه مربوط می‌شود و بخش دیگر آن به عدم آگاهی برخی از مسئولان نهادهای فرهنگی و هنری استان نسبت به مناسبات سینما و فقدان زیرساخت‌های لازم و البته بخشی از آن‌ها نیز به عدم کارآمدی بعضی از مسئولان امر در مدیریت سینمای استان برمی‌گردد.

وی ادامه داد: وظیفه و رسالت برخی از نهادهای هنری استان البته آموزش و حمایت از فیلمسازان آماتور و تولید آثار آماتوری و نیمه حرفه‌ای است که مشخصا دفاتر انجمن سینمای جوانان ایران در اهواز، آبادان و دزفول را باید از جمله این نهادها و مراکز دانست. البته باید در وقت و فرصتی دیگر عملکرد دفاتر این انجمن در استان را هم با دقت و انصاف و به دور از حب و بغض‌های شخصی مورد بررسی قرار داد تا کارآمدی و یا ناکارآمدی این دفاتر در حوزه فیلم کوتاه و مستند استان مشخص شود.

سبزقبا همچنین گفت: فعالیت‌های انجمن سینمای جوانان ایران در استان خوزستان از اساس به آسیب‌شناسی و بازنگری‌هایی جدی نیازمند است. این مهم را اما به وقت دیگری می‌سپارم تا در این مجال به مشکلات و موانع سینمای حرفه‌ای استان بپردازم. درباره عملکرد دفاتر انجمن در استان همین بس که به معضلی مهم و پرسشی اساسی اشاره کنم و بگذرم و آن هم این که چرا در یک دهه اخیر در سینمای استان سینماگری حرفه‌ای و شاخص که در عرصه ملی و بین‌المللی حضوری مستمر و فعال داشته باشد و آثارش مورد توجه کارشناسان سینما قرار بگیرد در دفاتر انجمن سینمای جوانان ایران در استان خوزستان تربیت و پرورش پیدا نکرده است؟ این خود نیاز به بررسی و آسیب‌شناسی مفصلی دارد که به زمان دیگری موکول‌اش می‌کنم.

او افزود: اما در حیطه سینمای حرفه‌ای استان مشکلاتی وجود دارد که رفع آنها و موانع موجود و فراهم کردن بسترهای مناسب برای تولید در آن مشخصا برعهده مسئولان سینمایی استان و نیز مدیریت نهادهای فرهنگی و هنری استان است. تعامل مدیران نهادهای هنری استان که وظیفه آنها تولید فیلم کوتاه و مستند حرفه‌ای است با مسئولان سینمایی استان و مدیران اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان برای چانه‌زنی در بُعد کلان و پیگیری مطالبات سینماگران، بخشی از موانع و مشکلات سینمای حرفهای استان را مرتفع خواهد کرد. فراهم کردن بودجه مناسب برای تولید، مذاکره و تعامل با مراکز خصوصی هنری و نیمه دولتی برای سرمایه‌گذاری در این حیطه بخش دیگری از وظایف و مسئولیت‌های نهادهای فرهنگی و هنری استان است.

این فیلمساز با بیان این که حوزه هنری استان خوزستان یکی از مهمترین مراکزی است که متولی تولید در سینمای کوتاه و مستند حرفه‌ای و حامی مادی و معنوی سینمای حرفه‌ای استان است اظهار داشت: هر گاه این نهاد در سطح استان شرایط و بسترهای مناسب برای تولید آثار حرفه‌ای و فاخر سینمایی را فراهم کرده است، فیلم‌های ارزشمندی به گنجینه سینمای خوزستان اضافه شده است و هر گاه مدیران آن با عملکرد ضعیف‌شان از تولید فیلم و حمایت از سینمای حرفه‌ای غفلت کرده‌اند روند خلق آثار ارزشمند در سینمای ما سیری نزولی طی کرده و گاه حتی آمار تولید فیلم‌های حرفه‌ای سینمای استان در این طول سال‌های اخیر را به صفر رسانده است.

وی یادآوری کرد: از ابتدای دهه 90 و در طول هفت سال اخیر بخش زیادی از موفقیت‌های سینمای حرفه‌ای استان نتیجه همکاری تعداد معدودی از سینماگران استان با حوزه هنری خوزستان بوده است. این آثار در اوایل دهه 90 خورشیدی تولید شده‌اند و البته هنوز هم بخش اعظمی از افتخارات سینمای حرفه‌ای استان و حوزه هنری خوزستان در طول سال‌های اخیر متعلق به همین آثار است. اما بعد از آن و در طول سال‌های بعد با توجه به مدیریت‌های ناکارآمدی که حوزه هنری استان خوزستان به خود دیده است، تعداد آثار تولید شده در سینمای کوتاه و مستند حرفه‌ای حوزه هنری به صفر رسیده است. در طول این سال‌ها هیچ فیلم مهمی به تهیه کنندگی حوزه هنری خوزستان تولید نشده است و این در حالی است که در این سال‌ها مدیران حوزه یکی پس از دیگری از کار برکنار شده‌اند بدون آن که در برابر عملکرد ضعیف و سوءمدیریت‌های خود به سینماگران و هنرمندان استان پاسخگو بوده باشند.

به باور کارگردان «از ما»: آن چه که سینمای حرفه‌ای خوزستان را در این یک دهه اخیر از جایگاه رفیع‌اش در سینمای کوتاه و مستند کشور دور کرده است بی‌توجهی مسئولان امر به زیرساخت‌ها و بسترهای مناسب برای رشد و تعالی این سینما و عدم رسیدگی به مطالبات سینماگران باتجربه و موفق استان بوده است. به نظرم این کم لطفی به سینمای حرفه‌ای استان و بی‌توجهی به سینماگران آن در درازمدت تاثیر منفی عمیقی بر جای گذاشته است که خنثی کردن آثار منفی این همه بی‌مهری نسبت به سینما و سینماگران خوزستان کاری بس دشوار است. در چنین شرایطی جای یک نهاد صنفی کارآمد که به وسیله سینماگران حرفه‌ای استان اداره و مدیریت شود در این عرصه خالی است.

به اعتقاد سبزقبا: خانه و یا انجمنی صنفی که بتواند در تعامل با مسئولان فرهنگی و هنری استان و نهادهای دولتی و نیمه دولتی و نیز با مشارکت مراکز خصوصی و مردمی تمام مطالبات سینماگران را به شکل شفاف و گسترده در چهارچوب قانون پیگیری کند در آستانه تشکیل کابینه دولت دوازدهم فرصت مناسبی برای تشکیل و ایجاد این خانه و یا انجمن صنفی برای سینماگران حرفه‌ای استان شکل گرفته است که امیدوارم با پیگیری همدلانه دوستان و همکاران‌ام در سینمای استان و با همکاری و همیاری مسئولان نهادهای فرهنگی و هنری خوزستان امکان ثبت و تشکیل این انجمن صنفی فراهم شود تا در زیر سقف این خانه چراغ‌های امید برای رفع موانع و مشکلات سینما و فراهم کردن بسترهای مناسب برای رشد و تعالی سینمای حرفه‌ای استان بیش از پیش روشن شوند.

این فیلمساز توضیح داد: تشکیل این انجمن صنفی در جهت استیفای حقوق و خواسته‌های قانونی اعضا، تا مین خدمات و امکانات رفاهی و مالی اعتباری اعضا و افراد تحت تکفل آنها از قبیل مسکن، تسهیلات بانکی، بهداشت و درمان، بیمه و... پشتیبانی و حمایت از فروش، عرضه و توزیع آثار تولیدی اعضا از طریق ایجاد بازار فیلم، جلب پشتیبانی مادی و معنوی مراجع دولتی و ملی و مسئولان مراکز فرهنگی و هنری استان نسبت اهداف انجمن و همچنین برگزاری جشنواره‌ها، نمایشگاه‌ها و همایش‌های مختلف سینمایی با رعایت قانون بخشی از اهدافی است که لزوم وجود صنف یا انجمنی سینمایی را در استان ما به امری لازم و ضروری تبدیل می‌کند.

از منظر کارگردان «آنها»: این صنف می‌تواند با تعامل با نهادهای مختلف سینمایی در استان، منطقه و کشور بخش مهمی از موانع و مشکلات تولید آثار سینمایی حرفه‌ای در خوزستان را از سر راه بردارد و سینما و سینماگران استان را برای دستیابی به جایگاهی رفیع در عرصه‌های ملی و بین‌المللی یاری برساند . این مهم در ابتدا با همدلی و همفکری سینماگران استان و مشارکت و احساس مسئولیت آنها و تعامل سینماگران و یا نمایندگان آنها با نهادها و مراکز فرهنگی و هنری استان به خصوص اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان و در مرحله بعد همکاری و مشارکت مدیریت آن اداره در جهت شکل‌گیری این نهاد صنفی مؤثر، میسر خواهد شد. تشکیل این خانه یا انجمن صنفی سینماگران خوزستان بر اساس قانون هیچ منافاتی با «خانه سینما» دیگر نهاد صنفی سینمای ایران ندارد و طبق قانون فعالیت این خانه یا انجمن با فعالیت‌های «خانه سینما» تداخلی نخواهد داشت و موازی‌کاری محسوب نخواهد شد.

سبزقبا همچنین معتقد است: بهترین و کاربردی‌ترین امکان پیگیری مطالبات سینماگران حرفه‌ای ما در حالی که مدیران قبلی نهادهای فرهنگی و هنری استان همچون حوزه هنری خوزستان پیش از پاسخگویی به نحوه عملکرد ضعیف و سوءمدیریت‌های‌شان از کار برکنار شده‌اند این است که سینماگران استان با استقبال از تشکیل خانه یا انجمنی صنفی شرایط استیفای خواسته‌های قانونی و عرفی خود را فراهم آورند. این مهم در فقدان پاسخگویی برخی مدیران ناکارآمد نسبت به کارنامه ضعیف مدیریتی خود نقطه امیدی است برای سینماگران استان که در این سال‌ها بیشترین افتخارات را در عرصه‌های ملی و بین‌المللی برای سینمای خوزستان به ارمغان آورده‌اند در حالی که بزرگترین آسیب‌ها را نیز به واسطه مدیریت ضعیف و ناکارآمد برخی از نهادها و مراکز فرهنگی و هنری استان متحمل شده‌اند. این پیشنهاد حق قانونی سینماگران استان خوزستان است که امیدوارم با پیگیری سینماگران استان و همیاری مسئولان امر به زودی به تشکیل خانه یا انجمن صنفی سینماگران خوزستان منجر شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: