• چهارشنبه ۱۸ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۳
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 965-14174-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

حاجتی:

بهره‌وری کشاورزی خوزستان پایین است

 

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خوزستان گفت: بهره‌وری محصولات کشاورزی در استان پایین است و کشت، تولید و صادرات تناسبی با هم ندارد.

 به گزارش خبرنگار ایسنا – منطقه خوزستان، امید حاجتی در جلسه اقتصاد مقاومتی که امروز، 18 مردادماه در محل استانداری در اهواز برگزار شد، اظهار کرد: با وجود این‌که شرکت‌های تعاونی در استان خوزستان در حال فعالیت هستند اما بعضی از شهرستان‌ها تعاونی ندارند که وجود تعاونی لازم است در برنامه مسئولان باشد.

وی افزود:شهرستان‌های که ظرفیت تعاونی ندارند از جمله ماهشهر، مسجدسلیمان و هفتکل باید ظرفیت تعاونی در آن‌ها به وجود بیاید. باید مسئولان این پروژه‌ها را تفسیر کنند که چگونه بین شهرستا‌ن‌ها تقسیم شود و آن را باید به ما ارائه بدهند.

حاجتی با بیان این‌که بیان افکار کلی، خوب است اما باید بدانیم وضعیت ما چیست و به کجا می‌خواهیم برسیم، عنوان کرد: در اقتصاد مقاومتی وقتی یک پروژه در نظر گرفته می‌شود باید اهداف و محورهای آن‌ مشخص شود. یعنی به کجا می‌رسد و چه امکاناتی دارند. این اطلاعات کمی را مشخص کنید و به دبیرخانه بدهید تا به آن‌ها رسیدگی شود.

وی تصریح کرد: انتظار ما از تعاونی‌های کشاورزی این است که انرژی خود را فقط در بحث توزیع نهاده و خرید و جمع‌آوری نگذارند زیرا تعاونی‌ها برای مجموعه‌ای از وظایف شکل گرفته اند، در حالی که اکنون فقط دو وظیفه در تعاونی‌ها بیشتر پررنگ است که شامل خرید تضمینی و توزیع می‌شود.

حاجتی عنوان کرد: لازم است تأثیرگذاری دیگر وظایف و بخش‌های شرکت‌های تعاونی افزایش یابد که از جمله این موارد می‌توان به اطلاع‌رسانی و آموزش اشاره کرد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خوزستان با اشاره به این‌که تعیین اولویت برای پروژه‌های اقتصاد مقاومتی ضروری است و برای این طرح‌ها همه تجهیزات نیز باید بسیج شوند، گفت: استان خوزستان از نظر کشت خرما رتبه دوم و از نظر تولید رتبه ششم را دارد و در صادرات اول هستیم. این نشان از این دارد که استان ما در بهره‌وری ضعیف است اما چون در صادرات اول هستیم نشان از کیفیت عالی خرما است ولی در کل بهره‌وری محصولات در استان ضعیف است و کشت، تولید و صادرات تناسبی با هم ندارد.

وی عنوان کرد: در سیاست های اقتصاد مقاومتی به تشکل‌های بهره‌برداری آب و زمین به خاطر مشکلات کم‌آبی که کل کشور گریبانگیر آن است و بهره‌وری پایین آب در بخش کشاورزی، توجه ویژه‌ای شده است. همچنین سال گذشته در خصوص این‌که یک درصد اعتبارات طرح 550 هزار هکتاری به تشکل‌های بهره‌برداری آب و زمین داده شود پیگیری‌های صورت گرفته است.

حاجتی بیان کرد: باید یک هماهنگی بین تشکل‌های بهره‌برداری آب و زمین انجام شود تا اقدامات مناسبی بین هر دو طرف انجام شوند و بتوانند در این خصوص به ما گزارش دهند.

وی با اشاره به این‌که اگر 5 یا 10 درصد صرفه‌جویی در بحث آب کشاورزی داشته باشیم، آب شرب و آب صنعتی به خوبی تأمین خواهد شد و هیچگونه مشکلی نخواهیم داشت، عنوان کرد: حدود 20 درصد اراضی کشور به صورت مکانیزه آبیاری می‌شوند و در استان خوزستان در حالت خوشبینانه این رقم 8 درصد است.

حاجتی ادامه داد: ما در این زمینه عقب‌افتادگی زیادی داریم که اگر بخواهیم آن را جبران کنیم لازم است راه‌های زیادی را طی کنیم که طی کردن این اقدامات نیز طول خواهد کشید؛ به همین دلیل باید توجه ویژه‌ای به این بخش شود.

وی تصریح کرد: مجوز را به کسانی بدهید که به سمت آبیاری نوین می‌روند زیرا ضرورت دارد که آبیاری به صورت نوین و پیشرفته صورت بگیرد. همچنین باید در خصوص تخصیص آب کشاورزی یک کمیته که سازمان آب و برق و جهاد کشاورزی در آن عضو خواهند بود، تشکیل و تمام مسائل در آنجا ارائه و بررسی شود.

حاجتی با اشاره به این‌که مشکلات استان ما بحرانی است به همین دلیل مدیریت بحران همه جا آماده‌باش است، خطاب به مسئولان آب، برق و کشاورزی استان خاطرنشان کرد: ضروری است که نیازهای خود را به همکاران مربوطه اعلام کنید تا در فرصت مناسب به تمام مشکلات رسیدگی شود و اگر نیاز به اعطای تسهیلات باشد، آن‌ها را به شما تخصیص دهند.

وی اظهار کرد: محیط کسب‌وکار در استان و کشور دارای اصولی و قوانین است و مسئولان مربوطه باید در این زمینه گزارش ارائه بدهند. همچنین باید دستگاه‌های اجرایی گزارشاتی در خصوص هدف‌گذاری‌های خود به دبیرخانه ارسال کنند و ما باید در راستای مؤلفه‌های تعیین‌شده حرکت کنیم و با مشارکت شما مسئولان می‌توانیم اقتصاد خوبی داشته باشیم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: