• یکشنبه ۱۲ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۱
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 966-7180-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

برگزیدگان بیست‎ونهمین جشنواره تئاتر خوزستان مشخص شدند؛

راه‌یابی «دیُ بهمن شصت هزار و پنج به روایت باد سخت» و «پل‎ سیاه» به فجر

آیین پایانی بیست‎ونهمین جشنواره تئاتر استان خوزستان با معرفی برگزیدگان در تالار مهتاب اهواز برگزار شد.   

به گزارش خبرنگار ایسنا ـ منطقه خوزستان، شب گذشته ( 11 شهریور 96) پرونده‌ مهمترین رویداد تئاتر سال استان یعنی بیست‎ونهمین جشنواره تئاتر خوزستان در تالار مهتاب بسته شد و تندیس‎های جشنواره امسال در دست‌های تئاتری‎های برتر استان جا خوش کردند. جشنواره‌ بیست‎ونهم به درستی جشنواره‌ای متفاوت با حضور تئاتری‎ها و کارگردانان جوان و تازه نفس بود که نشان از قدرت تازه‌ و امید به شکوفایی مجدد تئاتر استان خوزستان در سال آینده داشت.          
  
این مراسم در حالی که قرار بود ساعت 17 آغاز شود با تاخیر نزدیک به 1.5 ساعت عاقبت 18:30 آغاز شد. اجرای مراسم اختتامیه را شهرام ملکی برعهده داشت و غلامرضا شریعتی (استاندار خوزستان)، محمد جوروند (مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان)، حجت‎الاسلام والمسلمین عباس بسی‎خواسته (مدیرکل اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی استان)، محمد یاقوتپور ( رییس انجمن هنرهای نمایشی استان) و جمعی از پیشکسوتان تئاتر خوزستان از جمله حاضران در این مراسم بودند.           
  
از نکات جالب توجه مراسم این بود که کل جوایز این جشنواره میان چهار اثر تقسیم شد و نمایش‎های "زیرزمین" از دزفول، "رقص گیس‌ها در باد" از دشت آزادگان، "امپرسیون جیغ بنفش" از امیدیه، " درخت سیب گناهکار نیست" از بندر امام و "دیروقته ببخشید مزاحم شدم" از بهبهان سهمی از جوایز این دوره از جشنواره نداشتند. 
  
در بخش اول برنامه  ناصر چنانی دبیر بیست ‎ ونهمین جشنواره تئاتر خوزستان و معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان به ایراد سخنرانی پرداخت و پس از وی محمد جوروند (مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان) درخصوص جشنواره امسال مطالبی را به شکل کوتاه و مختصر بیان کرد.          
  
در ادامه مراسم، تقدیر از گروه‎های نمایشی شرکت‎کننده در جشنواره صورت گرفت که سرپرست گروه‎های نمایشی "امپرسیون جیغ بنفش" از امیدیه، "ماضی" بعید از اندیمشک"، "درخت سیب گناهکار نیست" از بندر امام، "دیروقته ببخشید مزاحم شدم" از بهبهان، "دیُ بهمن شصت‎هزار و پنج به روایت باد سخت" از اهواز، "پل سیاه" از اهواز، "موج‎سواری در چشمان سپید" از ماهشهر، "رقص گیسها در باد" از دشت آزادگان و "زیرزمین" از دزفول با آمدن روی صحنه لوح تقدیر خود را از دست‌اندرکاران دریافت کردند. همچنین در بخشی از این مراسم محمد یاقوتپور (رییس انجمن هنرهای نمایشی خوزستان) به نمایندگی از جامعه تئاتر استان، لوحی را به رسم یادبود به ناصر چنانی دبیر جشنواره اهدا کرد.      
  
در ادامه برنامه، تقدیر از هیات داوران جشنواره متشکل از محمدامیر یاراحمدی، نادر برهانی‎مرند، سعید اسدی، مهرداد بهراد، مقداد محمدی‎نژاد و آرش سهرابی صورت گرفت و بهزاد خیرالهی، مرتضی مطوری و رسول حق‎جو نیز در قالب هیات بازبینی جشنواره مورد تقدیر قرار گرفتند.    
     
پس از این قسمت، آراء هیات داوران در بخش مسابقه پژوهش بیست‎ونهمین جشنواره تئاتر خوزستان اعلام شد که در این قسمت و در بخش پایان‎نامه به دلیل عدم شکل‌گیری رقابت کمی، جایزه‌ای اختصاص داده نشد. در بخش مقاله، جایزه سوم به عاطفه خالقی برای مقاله "تعامل جامعه‌شناسی با تئاتر"، جایزه دوم به علی فرزانگان برای مقاله " تناقض ، تصادم....." و جایزه نخست به عباس عیدی برای مقاله  "مک گریگور پیر چند روز پیش" تعلق گرفت. در بخش ترجمه، برای مقام سوم هیچ اثری واجد شرایط تشخیص داده نشد اما جایزه دوم به نجمه باوی برای ترجمه مقاله "نقد نیچه بر فلسفه سیاسی سوفوکل" تعلق گرفت. همچنین در این بخش جایزه نخست به رویا کریمی برای ترجمه مقاله "فلسفه و سنت رقص دراماتیک" اهدا شد. در بخش نقد نیز جایزه سوم به خیزران جهانبانی برای نقد بر نمایش "امپرسیون جیغ بنفش"، جایزه دوم به سحر صبور برای نقد "رقص‌مبتذل در دفاع از ارزش‌ها " و جایزه اول به صورت مشترک مشترک به رضا محمودی ‎‌فر برای نقد" شهریور۹۶ به روایت متنی سخت" و مژده باقری برای نقد بر نمایش "درخت سیب گناهکار نیست" اهدا شد. 
  
در ادامه، رونمایی از فراخوان اولین جشنواره ملی تئاتر نفت با حضور استاندار خوزستان انجام شد و سیدصادق فاضلی از پیشکسوتان تئاتر استان نیز به عنوان دبیر اولین دوره این جشنواره معرفی شد.           
  
اما پس از این بخش و سخنان دکتر شریعتی، استاندار خوزستان، نوبت به حساس‎ترین بخش از مراسم یعنی اعلام نتایج و آرا هیات داوران بیست‎ونهمین جشنواره تئاتر استان خوزستان رسید که در ادامه این نتایج را مشاهده خواهید کرد:           
  
در بخش بروشور جشنواره، داریوش نیک‎محمدی برای نمایش "دیُ بهمن شصت ‎ هزار و پنج به روایت باد سخت"، محسن حیدری برای نمایش "زیرزمین"، محمد لهراسبی برای نمایش " ماضی بعید" و علی نورالدین برای نمایش "موج ‎ سواری در چشمان سپید" به عنوان کاندید معرفی شدند که تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی جشنواره در این بخش به داریوش نیک‎محمدی برای نمایش "دیُ بهمن شصت ‎ هزار و پنج به روایت باد سخت" اهدا شد.           
  
در بخش موسیقی جشنواره، بهروز صیاف‎زاده برای نمایش "دیُ بهمن شصت ‎ هزار و پنج به روایت باد سخت"، احسان قانعی برای برای نمایش "زیر"موج ‎ سواری در چشمان سپید"زمین"، پرویز جلیلی برای نمایش "دیروقته ببخشید مزاحم شدم" و محمد سلیمانی برای نمایش "موج ‎ سواری در چشمان سپید" به عنوان کاندید معرفی شدند که لوح تقدیر و جایزه نقدی این بخش به محمد سلیمانی برای آهنگسازی نمایش "موج ‎ سواری در چشمان سپید" تعلق گرفت.           
  
در بخش تندیس جشنواره نیز دیپلم افتخار، تندیس جشنواره و جایزه نقدی به بهروز صیاف‎زاده داده شد.           
  
در بخش طراحی لباس، فردخت رشیدی برای نمایش "دیُ بهمن شصت ‎ هزار و پنج به روایت باد سخت"، حسین گلچین‎زاده برای نمایش "پل‎سیاه" و الهام عسگروای برای نمایش "موج ‎ سواری در چشمان سپید" به عنوان کاندید معرفی شدند که دیپلم افتخار، تندیس جشنواره و جایزه نقدی این بخش به فردخت رشیدی برای نمایش "دیُ بهمن شصت ‎هزار و پنج به روایت باد سخت" اهدا شد.           
  
در بخش طراحی صحنه، حسین گلچین‌زاده برای نمایش "پل ‎ سیاه"، ایمان میرزایی برای نمایش "زیرزمین"، یاسین پارسامنش برای نمایش "دیروقته ببخشید مزاحم شدم"، سیاوش عالی‎پور برای نمایش "دیُ بهمن شصت ‎ هزار و پنج به روایت باد سخت" و دانیال سیاحی برای نمایش "موج ‎ سواری در چشمان سپید" به عنوان کاندید معرفی شدند که لوح تقدیر و جایزه نقدی این بخش به حسین گلچین‌زاده برای نمایش "پل ‎ سیاه" اهدا شد و دانیال سیاحی نیز با کسب تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به عنوان برگزیده این بخش انتخاب شد.          
  
در بخش بهترین بازیگر مرد، کاظم وفادارشوشتری برای نمایش "موج‌سواری در چشمان سپید"، محسن خدادادی برای نمایش "ماضی بعید"، میلاد هارونی برای نمایش "پل‎سیاه"، علی بیدلی برای نمایش " زیرزمین"، حسین کارگز برای نمایش "درخت سیب گناهکار نیست" و سیدجاسم موسوی‎راد، عزیز زنگنه و آرمین تدین برای نمایش "دیُ بهمن شصت ‎هزار و پنج به روایت باد سخت" به عنوان کاندید معرفی شدند که لوح تقدیر و جایزه نقدی رتبه سوم از سوی هیات داوران به صورت مشترک به آرمین تدین، کاظم وفادارشوشتری و میلاد هارونی اهدا شد. هیات داوران در این بخش لوح تقدیر و جایزه نقدی رتبه دوم را نیز به محسن خدادادی اهدا کرد و سرانجام سیدجاسم موسوی‎راد از اهواز دیپلم افتخار، تندیس جشنواره و جایزه نقدی مقام اول بازیگری مرد را از آن خود کرد.           

در بخش بهترین بازیگر زن، مرجان کلانتریان و فردخت رشیدی برای نمایش "دیُ بهمن شصت ‎ هزار و پنج به روایت باد سخت"، مریم طرفی برای نمایش "رقص گیس‌ها در باد"، فروغ جلالی برای نمایش "زیرزمین"، مهرنوش بلیان برای نمایش "ماضی بعید"، یلدا دهقانی و زهرا خسروی برای نمایش "درخت سیب گناهکار نیست"، خدیجه بابادی برای نمایش "پل ‎ سیاه" و مژده خیاط‎‌سلیقه برای نمایش "موج‌سواری در چشمان سپید" به عنوان کاندیدهای این بخش معرفی شدند که لوح تقدیر و حایزه نقدی مقام سوم به صورت مشترک مهرنوش برلیان و مژده خیاط‎سلیقه اهدا شد. همچنین هیات داوران در این بخش لوح تقدیر و جایزه نقدی مقام دوم را به مرجان کلانتریان اهدا کرد و در نهایت دیپلم افتخار، تندیس و جایزه نقدی به خدیجه بابادی از اهواز رسید.          
 
در بخش نمایشنامه‎نویسی، مهدی آشوغ برای نمایش "ماضی بعید"، دانیال سیاحی برای نمایش "موج‌سواری در چشمان سپید"، سیدمصطفی موتورچی برای نمایش "پل ‎ سیاه"، آرش عباسی برای نمایش "زیرزمین" و سیاوش عالی‎پور برای نمایش "دیُ بهمن شصت ‎ هزار و پنج به روایت باد سخت" به عنوان کاندید مطرح شدند که لوح تقدیر و جایزه نقدی مقام سوم به مهدی آشوغ رسید، لوح تقدیر و جایزه نقدی مقام دوم به سیدمصطفی موتورچی اهدا شد و در نهایت تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی این بخش نیز به سیاوش عالی‎پور تعلق گرفت.    
       
در ادامه نوبت به اهدای جوایز بهترین کارگردانی بیست و‎نهمین جشنواره تئاتر خوزستان رسید که در این بخش حسین گلچین‎زاده برای نمایش "پل ‎ سیاه"، دانیال سیاحی برای نمایش "موج ‎ سواری در چشمان سپید"، سیاوش عالی‎پور برای نمایش "دیُ بهمن شصت ‎هزار و پنج به روایت باد سخت"، محمد نادرپور و ایمان میرزایی برای نمایش "زیرزمین" و اشکان لدنی برای نمایش  "دیروقته ببخشید مزاحم شدم" به عنوان کاندیدا مطرح شدند که رتبه سوم و جایزه نقدی لو ح تقدیر این بخش به دانیال سیاحی اهدا شد، لوح تقدیر و جایزه نقدی مقام دوم نیز به حسین گلچین‎زاده رسید و در نهایت تندیس، دیپلم افتخار و جایزه نقدی بیست و‎ نهمین جشنواره تئاتر استان به سیاوش عالی‎پور برای نمایش "دیُ بهمن شصت ‎ هزار و پنج به روایت باد سخت" از اهواز تعلق گرفت.        
  
به گزارش خبرنگار ایسنا، گروه داوران بیست‎ونهمین جشنواره تئاتر استان خوزستان که از هشت تا 11 شهریور 96 در اهواز برگزار شد از میان 9 اثر اجراشده  بنا بر قابلیت‎های هنری و فنی 2 اثر را برای حضور در فرآیند برگزاری سی‎وششمین جشنواره بین‎المللی تئاتر فجر معرفی کرد که براین اساس نمایش‎های "دیُ بهمن شصت ‎ هزار و پنج به روایت باد سخت" به کارگزدانی سیاوش عالی‎پور و "پل‎سیاه" به کارگردانی حسین گلچین‎زاده هردو از اهواز به عنوان نمایش‎های برتر راهی جشنواره فجر شدند.      
    
این مراسم ساعت 21:35 به پایان رسید.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: