• جمعه ۱۷ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۲۱:۲۷
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 966-9280-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

معاون اداره‌کل میراث استان:

جشنواره شب‌های فرهنگی خوزستان، تمرینی برای جشنواره هفته فرهنگی استان است

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان گفت: جشنواره شب‌های فرهنگی خوزستان، تمرین و ممارستی برای اجراهای کیفی‌تر و بهتر در هفته فرهنگی استان خوزستان است که قرار است به شکل گسترده‌تر و وسیع‌تری برگزار شود.

محمدعلی خلیلی در حاشیه برگزاری آخرین روز از جشنواره شب‌های فرهنگی استان خوزستان، در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا - منطقه خوزستان، اظهار کرد: در راستای اجرای هر چه بهتر این برنامه‌ها، عوامل اجرایی مختلفی در حوزه‌های دولتی، عمومی، خصوصی و مردمی در کنار یکدیگر به صورت مثبت و مؤثر نقش داشتند. ضمن اینکه سیاستگذاری این رویداد را نیز استانداری خوزستان و شهرداری پایتخت عهده‌دار بودند.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان گفت: در بخش‌های دولتی، برنامه‌ریزی، تدوین و اجرای برنامه‌های متنوع فرهنگی و گردشگری این رویداد، متولی اصلی دولتی حوزه فرهنگ، هنر و گردشگری؛ یعنی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان بسیار مؤثر و نقش بسزایی داشتند.

خلیلی افزود: همچنین منطقه آزاد اروند در کنار سایر عوامل اجرایی، زحمت زیادی برای اجرای هر چه بهتر این برنامه کشیدند. ضمن اینکه بخش‌های پشتیبانی همانند نفت، ملی حفاری و سایر حوزه‌های صنعتی استان نیز تا جای ممکن منابع را تامین کردند.

وی اضافه کرد: در بخش‌های خصوصی و مردمی نیز فعالان خصوصی و مردمی در حوزه‌های فرهنگ، هنر و گردشگری طی این دو شب زحمات زیادی را برای اجرای باشکوه جشنواره متحمل شدند. آن بخشی از برنامه‌های این جشنواره که به صورت مشخص به اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مربوط می‌شود، با هدف معرفی قابلیت‌ها و ظرفیت‌های شاخص و متمایز استان در سه حوزه تخصصی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برای هموطنان عزیز در این دو شب به نمایش گذاشته شد.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خوزستان با بیان اینکه معرفی قابلیت‌های استان خوزستان در حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، بخش‌های مختلفی را شامل می‌شود، گفت: در راستای معرفی قابلیت‌های گردشگری فرهنگی، تاریخی، عشایری، و طبیعی استان، نمایشگاه عکس خوزستان، با ارائه عکس‌های زیبا و بی‌نظیر از این ظرفیت‌ها در نگارخانه برج میلاد تهران برای هموطنان و بازدیدکنندگان از برج به نمایش گذاشته شده است.

خلیلی افزود: در حوزه گردشگری غذا، فعالان بخش پذیرایی سنتی با یک برنامه‌ریزی خوب، مبادرت به معرفی غذاهای بومی و محلی خاص اقوام و مردم استان خوزستان کرده است که در کنار این موضوع بخش‌های مختلف طبخ، پذیرایی و آداب، رسوم و آیین‌های مرتبط با آن غذا نیز به همراه پذیرایی رایگان در اختیار بازدیدکنندگان برج میلاد در این دو شب قرار گرفت. ضمن اینکه انواع خوراکی‌ها، شیرینی‌ها و پیش‌غذاهای بومی و محلی استان خوزستان، به صورت رایگان در اختیار بازدیدکنندگان قرار داده شد. در واقع آن اصل طلایی گردشگری که مبتنی بر مهمان‌نوازی است را، خوزستانی‌ها به نحو احسن در این حوزه به هموطنان عزیز ثابت کردند.

وی تصریح کرد: در حوزه گردشگری فرهنگی و عشایری نیز با برپایی سیاه‌چادر یا چادر اقوام بختیاری، گوشه‌ای از ظرفیت گردشگری عشایری را به نمایش گذاشتیم.

خلیلی با اشاره به اینکه یکی از ظرفیت‌های ویژه و متمایز استان خوزستان، تنوع اقوام استان است، ادامه داد: ما این موضوع را با ارائه برنامه‌های متنوع اقوام استان، در قالب عرب و بختیاری به نمایش گذاشتیم.

وی اظهار کرد: استان خوزستان در زمینه تولید انواع محصولات و کالاهای صنایع دستی و هنرهای سنتی همچون تمدن کهن خود، سابقه دیرینی دارد و بعضاً برخی از رشته‌های صنایع دستی، قدمتی به اندازه چند قرن در استان را دارا هستند که در این راستا با ارائه نمایشگاه عرضه و ارائه صنایع دستی و اجرای هنرهای سنتی و صنایع دستی متمایز استان از جمله خراطی، عبابافی و سایر رشته‌های صنایع دستی که برخی از آنها دارای مهر اصالت یونسکو و نشان ملی کشور هستند، سعی در معرفی آنها در جشنواره کردیم.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خوزستان خاطرنشان کرد: بخشی از گردشگری فرهنگی ما که در واقع سبک، سیاق و جلوه به‌روز و نوینی پیدا کرده است هم در قالب عروسک‌های غول‌پیکر با مشارکت و همکاری منطقه آزاد اروند و با ارائه مراسم آیینی، باستانی و اساطیری کشور عزیزمان برای بازدیدکنندگان برج میلاد به نمایش گذاشته شد.

خلیلی با اشاره به استقبال خوب بازدیدکنندگان از این جشنواره، عنوان کرد: خوشبختانه بازدیدکنندگان خوزستانی، غیرخوزستانی و حتی خارجی، استقبال چشمگیر و باشکوهی از این جشنواره به عمل آوردند و امیدوارم که توانسته باشیم رضایت نسبی آنها را جلب کرده باشیم، ضمن اینکه امید دارم این جشنواره تمرین و ممارستی برای اجراهای کیفی‌تر و بهتر در هفته فرهنگی استان خوزستان باشد که به شکل گسترده‌تر و وسیع‌تری قرار است در آینده‌ای نزدیک در همین مکان (برج میلاد) به اجرا درآید.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: