• دوشنبه ۲۰ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۳
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 966-9980-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

شاهنامه‌خوان خوزستانی با نقالی میدانی به کمک کودکان بی‌بضاعت می‌شتابد

یک نقال‌خوان و پژوهشگر شاهنامه که در جشنواره شب‌های فرهنگی خوزستان در برج میلاد تهران به اجرای برنامه پرداخت تصمیم گرفته است تا در آستانه ماه مهر با اجرای شاهنامه‌خوانی در شهرهای مختلف ایران به کمک کودکان بی‌بضاعت برود.

نوربخش احمدزاده در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا ـ منطقه خوزستان، با اشاره به برگزاری جشنواره شب‌های فرهنگی خوزستان در برج میلاد تهران گفت: ما بر این باوریم که بزرگی ایران در بزرگی اقوام ایرانی است و در یک تعریف کلی‌تر باید گفت که بزرگی ایران در بزرگی رنگین کمان اقوام ایرانی است.

وی ادامه داد: ایران با تنوع بسیار باشکوه اقوام ایرانی جایی بسیار ارزشمند است و برگزاری این دست نمایشگاه‌ها و جشنواره‌های فرهنگی آن هم در برج میلاد تهران که به استان‌های مختلف اختصاص پیدا می‌کند بسیار ارجمند و زیبا است و می‌تواند حاوی پیام‌های خوب و مثبتی باشد چراکه در تهران اقوام مختلفی با صلح و دوستی و عشق و مهربانی در کنار یکدیگر در حال زندگی هستند و می‌توانند از غرفه‌های فرهنگی استان‌های مختلف دیدن کنند.

این شاهنامه‌خوان گفت: اینک نیز این مجال طی دو روز به سرزمین بزرگ و باشکوه خوزستان، سرزمین فرصت‌های ارجمند، سرزمین شهدا،سرزمین رنج‌ها و گنج‌ها گذاشته شد که کار بسیار خوب و ارزشمندی بود و من از تمام متولیانی که این جشنواره فرهنگی را برگزار کردند سپاسگذاری می‌کنم.

وی در خصوص حرفه شاهنامه‌خوانی و حضور در جشنواره فرهنگی خوزستان گفت: بخشی از کار ما پژوهش و بخشی دیگر آموزش است. ما اکنون در خوزستان در حال آموزش بالغ بر ۲۰۰ هنرجوی روایتگری و شاهنامه‌خوان هستیم.

احمدزاده افزود: من به همراه سه دخترم به عنوان یک خانواده در کار روایتگری شاهنامه هستیم و در جشنواره فرهنگی خوزستان نیز با یک بسته فرهنگی در خدمت بازدیدکنندگان بودیم که یکی از بخش‌های آن به شادی در شاهنامه اختصاص داشت و دو بخش دیگر آن نیز در خصوص ستایش خدا و دیگری در خصوص نبرد رستم و اسفندیار بود که همگی توسط دخترانم اجرا شدند.

وی اضافه کرد: نبرد رستم و اسفندیار توسط دخترم نیوشا اجرا شدو او کسی است که از چهار سالگی با من کار می‌کرد و امروز یکی از پایه‌های اصلی آموزش کلاس‌های من و درحال آموزش به هنرجویان استان خوزستان است.

این پژوهشگر شاهنامه با بیان این که هیچ جغرافیایی به اندازه زاگرس عاشق شاهنامه نیست افزود: شاهنامه یک کتاب سراسر پند، اندرز و حکمت است زیرا حاوی ستایش خدا است و عشق و ارادت آن به پیامبر بسیار پررنگ و باشکوه است و از طرفی در ابیات آن به همه اقوام از سوی فردوسی اشاره شده است. فردوسی از همه ایرانیان درخواست کرده است که در طول تاریخ باید مراقب این خاک سپند، ارجمند و مهربان بود.

او که در کنار حضور در این جشنواره دست به کار خیرخواهانه نیز زده بود در این خصوص توضیح داد: اگر هنر خروجی نداشته باشد بعد معنوی آن پر و بال پیدا نمی‌کند. هنرمند باید جامعه اطراف خود را نظاره‌گر باشد و با واکنش‌های مثبت به همنوع خود کمک کند.

احمدزاده افزود: از همین رو تصمیم گرفتیم که با اجرای روایتگری و نقالی شاهنامه‌خوانی میدانی همانند یک تئاتر خیابانی علاوه بر آوردن این هنر به میان مردم عواید آن را به کودکان باهوش اما بی‌بضاعت و کم برخوردار اختصاص دهیم تا در آستانه ماه مهر آن‌ها نیز بتوانند از نوشت‌افزار خوبی بهره‌مند و به درس و آینده خود امیدوار شوند. ما این کار خداپسندانه را در برج میلاد تهران آغاز کردیم و پس از آن در اهواز، اصفهان و بیشتر شهرهای ایران آن را با هماهنگی  قبلی انجام خواهیم داد و امیدواریم که هموطنان نیز از این کار استقبال کنند و ما بتوانیم ذره‌ای به این کودکان کمک کنیم.

وی با اشاره به این بیت از فردوسی که ایران چو باغی است خرم بهار شکفته همیشه گل کامکار پر از نرگس و نار و سیب و بهی چو پالیز گردد ز مردم تهی سپرغم یکایک ز بن برکنند گفت: فردوسی ایران را یک باغ می‌داند و اقوام ایران را نیز میوه‌های این باغ می‌پندارد و از همه ما می‌خواهد که همواره پاسدار و پاسبان این سرزمین سپند و این جغرافیای خاص باشیم. امروز نیز تاریخ، فرهنگ، هنر و زبان ایران نیاز به پاسبانی دارد.

این شاهنامه‌خوان خوزستانی با تاکید بر این که همه جوامع و اقوام ایرانی باید مراقب و پاسبان یکپارچگی جغرافیایی، سیاسی، تاریخی و فرهنگی ایران بزرگ باشند صحبت‌های خود را با این ابیات از فردوسی پایان برد:

  نگر تا تو دیوار او نفکنی

دل و پشت ایرانیان نشکنی

کزان پس بود غارت و تاختن

خروش سواران و کین آختن

زن و کودک و بوم ایرانیان

به اندیشه بد مَنه در میان

ایران چو ما صد هزاران فدای تو باد

خرد ز آفرینش رِدایِ تو باد


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: