• سه شنبه ۲۱ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۱
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 966-10080-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

دیدار محمودی:
موسیقی بختیاری پیش از روانه شدن به بازار تجزیه و فیلتر شود


یک خواننده موسیقی محلی بختیاری معتقد است اشعار بی‌محتوایی که به محافل خصوصی بختیاری‌ها و به جشن‌های آنها راه پیدا کرده به وضعیت این نوع موسیقی لطمه زده است. 
 
دیدار محمودی که در جشنواره شب‌های فرهنگی خوزستان در برج میلاد تهران به همراه گروه خود به اجرای برنامه پرداخته بود در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا ـ منطقه خوزستان، با بیان این که جشنواره شب‌های فرهنگی خوزستان در برج میلاد از غنای خاصی برخوردار بود افزود: این که در یک چنین جشنواره‌ای توانایی و تنوع موسیقی خوزستان را به تصویر بکشیم بسیار کار ارزشمندی است.
 
وی با اشاره به این که این تنوع و توانایی حرف اول را در کشور می‌زند گفت: ما انواع و اقسام موسیقی‌ها از جمله لُری، دزفولی، شوشتری، عربی، بهبهانی، بندری و بختیاری را در استان داریم که تمامی این‌ها را در قالب جشنواره شب‌های فرهنگی به رخ کشور کشیدیم و در تهران ثابت کردیم که پایتخت موسیقی کشور خوزستان است. 
 
محمودی درخصوص وضعیت موسیقی محلی بختیاری در کشور تصریح کرد: متاسفانه علاوه بر این که از این نوع موسیقی غنی حمایت نمی‌شود اشعار بی‌محتوایی نیز که عمدتا در جشن‌های خصوصی شنیده می‌شوند به خانواده موسیقی محلی بختیاری راه پیدا کرده است. 
 
وی افزود: با تهاجمات فرهنگی و اشعار پوچی که کشور ما را نشانه رفته است و به وفور در فرهنگ ما یافت می‌شود حمایت نکردن از هنرمندان یکی از خطرناکترین کارها است. 
 
محمودی حمایت از هنرمندان عرصه موسیقی محلی تا زمانی که در قید حیات هستند را از ملزومات دانست و خاطرنشان کرد: هنرمندان با اصالت بختیاری با جان و دل حرفه خود را دنبال می‌کنند و نباید شاهد اتفاقی که برای زنده‌یاد بهمن علاالدین افتاد باشیم. قدر او تا زمانی که از دنیا نرفت دانسته نشد. بنابراین در حال حاضر تنها چیزی که می‌تواند موجب احیای موسیقی محلی بختیاری شود حمایت مردمی است. 
 
او با بیان این که حیف است از این موسیقی حمایت نشود گفت: موسیقی بختیاری با اصالت و رسومات قوم بختیاری عجین است و تمام آن چه که ما هنرمندان بختیاری اجرا می‌کنیم برگرفته از طبیعت بختیاری‌ها است. این نوع موسیقی همواره از بدو تولد تا مرگ همراه ما بوده است. بنابراین چنین قومی که برای تمام بخش‌های زندگی از جمله شادی و غم موسیقی خود را دارا است حیف است که از آن حمایت‌های لازم صورت نگیرد. 
 
این خواننده بختیاری با بیان این که مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان خود هنرمند و از جنس هنر است اضافه کرد: انتظارمان این است که از این به بعد حمایت بیشتری از هنرمندان موسیقی بختیاری انجام دهد و به آنان در امر تولید آثار فاخر کمک کند و با تشکیل کمیته‌هایی در سطح استان باعث شود تا آثار تولید شده پیش از روانه شدن به بازار تجزیه و فیلتر شوند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: