• چهارشنبه ۱۲ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۹:۰۵
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 967-6974-5
  • خبرنگار : 17033
  • منبع خبر : ----

معاون اجرایی موسسه جهاد نصر عنوان کرد:

اتمام فاز اول طرح 550 هزار هکتاری تا پایان امسال/فاز دوم در انتظار تخصیص آب


 
معاون اجرایی موسسه جهاد نصر با بیان این‌که سال 96 سال پایانی فاز اول طرح 550هزار هکتاری مقام معظم رهبری است، گفت: در فاز اول این طرح تا به امروز حدود 85 درصد پیشرفت فیزیکی داشته‌ایم و امیدواریم تا پایان سال کل 312 هزار هکتار موردنظر را به اتمام برسانیم.
 
به گزارش خبرنگار ایسنا – منطقه خوزستان، حسن علاقه‌بند در نشست خبری که امروز 12مهرماه در اهواز برگزار شد، اظهار کرد: سال 96 سال پایانی فاز اول طرح 550هزار هکتاری مقام معظم رهبری است و در تلاش هستیم تا بتوانیم فاز اول این طرح را به اتمام برسانیم. در این زمینه آنچه به امروز اجرایی شده است، 263هزار هکتار کار شبکه فرعی بوده است.
 
وی افزود: احداث شبکه‌های فرعی آبیاری و زهکشی، تسطیح اراضی و زهکش زیر زمینی از جمله کارهایی است که موسسه جهاد نصر در طرح 550هزار هکتاری انجام می‌دهد.
 
معاون اجرایی موسسه جهاد نصر تصریح کرد: با توجه به ضرورت در کل عرصه‌های موردنظر، کار احداث شبکه‌های فرعی را اجرایی کرده‌ایم اما در بحث زهکش زیرزمینی فقط در جاهایی که لازم باشد این کار انجام می‌شود.
 
علاقه‌بند عنوان کرد: در فاز اول طرح 550هزار هکتاری تا به امروز حدود 85درصد پیشرفت فیزیکی داشته ایم و امیدواریم تا پایان سال کل 312 هزارهکتار مورد نظر را به اتمام برسانیم.
 
وی گفت: از اعتبار 1.5میلیارد دلاری در نظر گرفته شده برای اجرای این طرح تا کنون حدود 3هزار و 400میلیارد تومان اعتبار تخصیص داده شده و با توجه به تخصیص این اعتبارات، کار با حدود 2هزار دستگاه ماشین آلات سنگین و نیمه سنگین و 6هزار و 500 نفر نیرو در حال عملیاتی شدن است.
 
معاون اجرایی موسسه جهاد نصر به دلیل این‌که خوزستان مشکلات شوری خاک دارد و نیاز است که کیفیت خاک اصلاح شود، باید کار زهکش زیرزمینی در برخی از اراضی اجرایی شود، اظهار کرد: طول شبکه‌های فرعی که تا کنون در 263هزار هکتار از اراضی طرح اجرایی شده، حدود 14هزار کیلومتر است. همچنین طول زهکش زیرزمینی اجرا شده در اراضی موردنظر حدود 27هزار کیلومتر است.
 
علاقه‌بند گفت: در کشت پاییزه سال گذشته، در 242 هزار هکتار از اراضی شبکه‌های فرعی اجرایی شده بود و امسال این میزان به 263 هزار هکتار رسید. بر اساس بررسی‌های انجام شده در سال گذشته، از 242هزار هکتار انجام شده، حدود 200هزار هکتار به بهره‌برداری رسیده بود و امسال نیز پیش بینی می‌کنیم که بیش از 220هزار هکتار از اراضی به زیر کشت برود.

وی ادامه داد: امسال به دلیل این‌که سال آخر برنامه اجرایی در فاز اول است، کشاورزان و بهره‌برداران باید همکاری لازم را داشته باشند تا در نقاطی که مدنظر است کشت انجام نشود تا بتوانیم کار را اجرایی کنیم زیرا اگر این کار تا انتهای سال اجرایی نشود، اعتبار تخصیص داده شده برای آن از دست می‌رود.
 
معاون اجرایی موسسه جهاد نصر با بیان این‌که از سوی این موسسه در هر هکتار از اراضی حدود 16تا 17میلیون تومان هزینه می‌شود، تصریح کرد: کشاورزان نباید کشت یکسال خود را به کار زیربنایی که توسط موسسه جهاد نصر در حال انجام است، اولویت دهند.
 
علاقه‌بند عنوان کرد: با توجه به افزایش هزینه‌ها در سال‌های اخیر پیش بینی می‌شود در فاز دوم هزینه کار در هر هکتار از اراضی بسیار بیشتر از فاز اول باشد و به اعتباری حدود 3.5میلیارد دلار نیاز است.
 
وی بیان کرد: متقاضیانی داریم که درخواست دارند که موسسه جهاد نصر برای آن‌ها کار تسطیح اراضی و اجرای شبکه را انجام دهد اما به دلیل آنکه در اراضی تعریف شده فاز اول طرح 550 هزار هکتاری نیستند، امکان این امر وجود ندارد.
 
معاون اجرایی موسسه جهاد نصر گفت: کاری که موسسه جهاد نصر در بحث اجرای شبکه‌های فرعی و زهکش‌های زیرزمینی انجام می‌دهد عمر مفید بالای 30 سال دارد و کاری که این موسسه در خوزستان انجام می‌دهد، مشابه آن نیز در گذشته در خوزستان انجام شده است.
 
علاقه‌بند عنوان کرد: حدود 20هزار هکتار از اراضی فاز اول طرح که کار آن‌ها توسط موسسه جهاد نصر اجرایی شده است با مشکلات شبکه اصلی -کاری که باید توسط وزارت نیرو انجام شود- مواجه است و شبکه‌های اصلی آن اراضی اجرایی نشده است.
 
وی گفت: در این زمینه برای آنکه مشکل مردم حل شود، موسسه جهاد نصر باید هزینه‌های اضافی انجام دهد تا زمانی که وزارت نیرو نسبت به احداث شبکه‌های اصلی در آن مناطق اقدام کند.
 
معاون اجرایی موسسه جهاد نصر با اشاره به فاز دوم طرح 550هزار هکتاری، بیان کرد: علی رغم صورتجلسات و پیگیری‌های فراوان انجام شده در بحث تخصیص آب فاز دوم طرح 550 هزار هکتاری، از سوی وزارت نیرو تا به امروز هیچ مجوزی برای تخصیص آب فاز دوم صادر نشده است.
 
علاقه‌بند اظهار کرد: بخش عمده دلایلی که از سوی وزارت نیرو در بحث عدم صدور مجوز برای تخصیص آب فاز دوم طرح 550هزار هکتاری مطرح می‌شود کارشناسی شده نیست و توجیه کارشناسی ندارد.
 
وی ادامه داد: عدم صدور مجوز تخصیص آب برای فاز دوم باعث شده است تا برای آغاز کار و پیگیری اعتبارات مورد نیاز آن با مشکلات فراوان مواجه شویم زیرا دستگاه‌های تخصیص دهنده اعتبار، برای آغاز کار از جهاد نصر مجوز تخصیص آب را می‌خواهند و این مساله باعث شده تا نتوان در بحث اعتبارات فاز دوم پیگیری‌های قطعی را انجام داد.
 
معاون اجرایی موسسه جهاد نصر عنوان کرد: کاری که در استان انجام می‌شود، اعتبارات، درآمد و اشتغال را با خود به همراه دارد. در این زمینه حدود 6هزار و 500نفر در کارگاه‌های موسسه جهاد نصر در فاز اول مشغول به کار هستند که اگر فاز اول به اتمام برسد و فاز دوم آغاز نشود، باید این تعداد نیرو بیکار شوند.
 
علاقه‌بند با بیان این‌که وزارت نیرو در بحث مجوز تخصیص آب فاز دوم طرح 550هزار هکتاری همکاری نکرده است، افزود: اگر فاز دوم طرح 550هزارهکتاری امسال آغاز شود، علاوه بر 6هزار و 500نفر نیروی مشغول به کار، به حدود 3تا 4هزار نفر نیروی کار جدید نیاز است.
 
وی خاطرنشان کرد: متصل کردن فاز اول طرح 550هزار هکتاری به فاز دوم دارای مزایای بسیار زیادی است و این مساله باید مورد توجه جدی مسئولان قرار بگیرد تا پس از بهره‌برداری از فاز اول، کلنگ فاز دوم بر زمین زده شود.

معاون اجرایی موسسه جهاد نصر عنوان کرد: قدم اول اجرای فاز دوم طرح 550 هزار هکتاری بحث مجوز تخصیص آب است و اگر این مجوز از سوی وزارت نیرو صادر شود، می‌توان برای تامین اعتبار اقدام کرد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: